Taekwondoda kemer sistemi


Taekwondoda kemer sistemi eski kore kültürünün günlük hayattaki giyim modasından gelir.Orjinalinde tek bir kmer olduğu gibi bugünkü gibi bir kemer sistemi yoktu.Bu kuşağın temen rengide beyazdı Çünki o zaman kumaşları çeşitli renklere boyama becerisi pek yoktu.
kemer rengi beyaz olunca pratisyenler (öğenciler) çalışmalarına devam ederlerken kemeri beyaz olunca çok kirlenerek simsiyah kalırdı.Gerçi elbiselerini devamlı yıkarlardı ama kemer önemsiz bir parça olduğu için yıkanmasıyla pek uğraşmazlardı.Üstelik kemerin kirlilik derecesi çalışmanın fazlalığını gösterdiğinden özellikle yıkamazlar çok çalıştıklarını başkalarına göstermek isterlerdi.Bu şekilde bir makam elde ederlerdi.Kemerlerinin eskimesi ve beyazlığının sadece içinde kalması üzerinin siyah renge dönüşmesi bir öğrenci için büyük değer ifade ederdi.Daha sonra kemerler eskiyip yıpranınca tekrar beyaz kemer almak yerine siyah kemer takmaya başlandı.Çünki eski acemilik görüntüsüne dönmek yerine siyah kemerle ustalık ve tecrübe ifade edilmeye başlandı.
Daha sonra siyah kemerle beyaz kemer arasında kırmızı renk kemer ortaya çıktı.Bunun sebebide kırmızı rengin kanı ifade etmesindendir.Öğrenciler çalışırken kan akınca üzerleri kanlanınca gurur duyarlardı.Bunun ifadesi olarak kırmızı kemer takılmaya başlandı.
Bu nedenle uzun süre geleneksel taekwondoda 3 temel renk vardı. Beyaz, kırmızı ve siyahtı
Daha sonraki dönemlerdede bu üç temel rengin dercelerini ifade etmek için diğer renkler meydana geldi.Çünki günümüzdeki öğrenciler derece ve rütme elde etmede bu 3 temel renk arasında bayağı bir çalışma mefafesi vardı.Bu nedenle yani başlayanlları belli dereceler vererek onurlandırmak ve teşvik etmek için ara renkler (ara dereceler) kondu.Yani konuş gayeleri bir anlam ifade ettiğinden değil sadece öğrencileri motive etmek içindi.
Buna göre Beyaz,sarı,yeşil,mavi ve siyah renk kategorileri meydana geldi.bazı çalıştırıcılarda geçiş renkleri yaptılar.Sarı-yeşil, mavi-kırmızı falan gibi.Ama bunların pek önemi yoktur.
Bu kemer renklerininin özü gösterirki,taekwondo yeteneği ve kaabiliyeti ne parayla nede bu tür sahte derecelerle gelişir ve büyür.Taekwondonun gelişimi hayatın kendisi gibidir.Çalışma yoksa taekwondoda olmaz.İster siyah kemer takınız, eğer çalışmıyor ve ter akıtmıyorsanız bu sizin için hayatın gerçeklerine karşı bir değer ifade etmez.Kemer dereceleri gemişte kalmış işe yaramaz zamanın ve kültürün ürünüdür. Günümüzde para verip kemer imtahanına girmekle gerçek taekwondocu olunmaz.Bunun için ter ve kan akıtmak gerekir. Taekwondocunun hakiki değer ve kıymeti buradadır.