Taekwondo ve boyun uzun veya kısalığı

taktik1.jpg (19381 bytes)Taekwondo boyumu uzatmaz mı? Taekwondo çalışması boyumun uzamasını durdurur mu? Bu sorular çoğu taekwondo antrenörlerine gerek öğrenciler ve gerekse aileleri tarafından sıkça sorulan sorulardan biridir.Ancak daha başından temelden yoksun sorulardır.
Vahşi hayvanlarda yükseklik diğer hayvanlara karşı hükmetmek için gücün bir sembolüdür.İki hayvanın birbiri ile kavgasını seyrederseniz.Her ikisi de havaya kalkarak kendisini uzun göstermeye ve diğerine yüksekten bakmaya çalışır.Aslında insanlarda da bu böyledir.İnsanlarda da güçlü ve güzel görünme isteği içinde uzun boya karşı büyük bir istekleri vardır.Kısa boylularda her zaman için uzamamaya karşı bir kompleks ve sıkıntı vardır.
Taekwondoyu ağır çalışma isteyen bir müsabaka sporu olarak ele alırsak, Asya'da ve Kore'de çok düşük ağırlıklı sporcular vardır.Nasıl bu sporcuların kısa boylu olmalarına taekwondo sebep olmuyorsa uzun boylu olmaları da  sağlamaz.
Taekwondo bugünkü teknik gelişimini sağlamadan önce , ufak boylu ve az kilolu sporcuların çevik olacağı, uzun boylu olmanın ise her zaman için vücutlarını daha rahat kullandıklarını için avantajlı olacağı kabul edilirdi.Bu nedenle herkes uzun boylu olmak ister ve taekwondo çalışırken de bunun hayalini kurardı.Ama boy uzamayınca da bunu taekwondodaki ağır çalışmaya sebep bulurlardı ki, yanlıştır.
Boy, antropolojik bir durumdur.İnsan neslinin boyu devrelere göre daha uzun veya kısa olabilir.Misal olarak bazı kutsal kitaplarda 1,80 cm lik bir boy dev insan olarak tanımlanırken, bugün bu uzunluk bir insan için normal kabul edilmektedir.Bu periyot devam ederse belki bir 500-1000 yıl sonra 1,80 cm boy insan nesli için kısa kabul edilebilir.Zira İlk çağlarda insanlar için 2 metre boy kısa addediliyordu.Bu insan ırklarının birbiri ile karışımı ile ilgili bir konudur.
Farklı coğrafyada bir araya geldikçe farklı türdeki insanlar bir araya gelip çoğaldıkça etnik olarak zayıf uzun boylu yani ideal insan tipleri ortaya çıkar.
Boyun oluşması iki temel faktöre dayalıdır.1) genetik yağı 2) Doğal seleksiyon
Bunu izah edersek;
Dışarı kapalı toplumlarda nesil fizik olarak  gelişemez.Misal Afrika'daki "Pigme" diye nitelenen kişilerin boyları 1,30 civarındadır.1,50 metre boy bunlar için çok uzun kabul edilir.Bu genetik yapı ile ilgilidir.Yine "Masai" yerlilerinin en küçüğünün boyu 1,80'dir. Buda genetik yapı ile ilgilidir.Eğer bu nesiller böyle gider ve kaynaşma olmaz ise boyları aynı kalır.Ancak Pigme'ler , batının uzun boylu insanları ile ilişkiye girer ve yeni nesiller doğarsa , ağırlık uzun boylu olan tarafın lehine olacaktır.
       Bir sporcunun ailesinin boyu kısa ise , genetik yapıyı sonradan değiştiremeyeceğine göre kendi boyuda kısa olacaktır.Bu nedenle kısa boylu bir sporcu taekwondo çalışırken asla taekwondonun boyunu kısaltacağı endişesine kapılmayacağı gibi, boyunu uzatacağını da zannetmesin.Boyunun ne kadar olacağını tahmin etmek için öncelikli olarak bakacağı faktör, ailesinin ve soy ağacının boy oranıdır.
  Çoğu kısa boylu ve şişman kişiler basketbol oynamaya başlarlar.Çünkü basketbol oynayanlar uzun boylu ve zayıftır.Basketbolün kişilerin boylarını uzatıp zayıflattıklarını zannederler.Aslında böyle şaşma sapan şey olmaz.Çünkü uzun boylu ve zayıf kişiler genelde basketbole yönelirler.Basketboldeki uzun boyun fazlalığı fiziksel yapıya yaptığı etkiden değil, uzun boyluların bu sporu daha çok tercih etmelerinden veya arayıp bulunmalarından dolayıdır.
Taekwondo bir spor dalı olarak periferik sinir sistemini, refleks hareketleri güçlendirir ve iskelet kaslarını geliştirir.Taekwondo sporcuları diğer branşlara göre ( judo, güreş, boks , vücut gelişim vs) daha narin ve ince yapılıdırlar.Bu Taekwondo hareketlerinin iç kas guruplarını çalıştırıp kuvvetlendirmesinden dolayıdır.Kişiyi iri gösteren kas gurupları daha farklıdır.
  Erkeklerde boy uzaması hormonal olarak 20, bayanlarda 18 yaşına kadar olur .Bu yaşlardan sonra uzama durur.Unutmayın taekwondo çalışmasında boyunuzu uzatacak büyüme hormonu yoktur.Ancak vücudunuzun daha ince ve zarif olmasını sağlayarak uzunmuş görüntüsü verir.
  Taekwondoda uzun boy bir avantaj olarak ortaya çıksa da, günümüz modern taekwondosunda her yaş ,boy ve kiloya hitap eden müsabaka kategorileri tesis edildiğinden her kesimden insan çok rahat taekwondo çalışabilir..Boy ve kilosunu bir sorun olarak ortaya koymaktan , taekwondonun kendine  verdiği güven itibarı ile vazgeçer ve hayata kompleksiz bakmaya başlar.