TAEKWONDODA DÜZ VE DÖNERLİ HAREKETLERİN KARŞILAŞTIRILMASI.

Tüm Taekwondo hareketleri düz ve dönerli hareketlerden meydana gelmiştir.teknikler hedefe dik
taktik1.jpg (19381 bytes)açı ile vurduğu anda son derece yıkıcı bir güç oluşturulur.Düzgün ve dönerli hareketlerden anlatılmak istenen kemiklerin ve kasların hareketidir.
Taekwondo hareketlerinin doğrusallığından anlatılmak istenen. Rakibe ulaşmak için takip edilen yoldur.Yani rakibe vuruş için takip edilen vuruş şekli doğrusaldır.Hareket şeklinin dönerli olması vuruş esnasında maksimum gücün oluşturulması içindir.
 Taekwondoda el ve ayak tekniklerini düşünün. Makki, Jireuki, Chireuki vs.
Yumruk atacaksanız bu yumruk şekli doğrusaldır.Yani dairevi bir yol izlemez.Yine düz tekmede öyledir önce diz kaldırılır ve çok doğrusal bir şekilde rakibe vuruş yapılır.Tekme asla dıştan içe doğru dairevi bir yol izlemez.Çünkü taekwondoda parobolik hareketler güç oluşturmaktan uzaktır.
Taekwondoda boksta olduğu gibi rakibin etrafında dönerken teknik yapılamaz.Bu nedenle boksta rakip etrafında dönmek serbest iken taekwondoda bu zaman çalma anlamına gelir ve ihtar verilir.
Merkezkaç kuvvet oluşturularak yapılan teknikler zaman açısından asla düz hattaki tekniklerle yarışamazlar.taekwondoda tüm teknikler sadece bir sn içinde gerçekleştirilir.Hızlı teknik demek saniyenin onda biri zamanda yapılan tekniktir. Yani taekwondoda tekniğin yapışılış süresi çok önemlidir.Bu zamanı kısaltmak için harekette doğrusallık ve mesafe ayarı büyük önem taşır.
Merkezkaç güç oluşturmak için fazla dairesel hareketlere giriyorsanız rakibinize defans yapmak için çok geniş bir zaman bırakıyorsunuz anlamına gelir.Bu nedenle taekwondo müsabakalarında dönüşlü hareketlere pek itibar edilmez.Dönüşlü teknikler direk teknik olarak ele alınmaz.Düz tekniklere den sonra kombine olarak ard teknikler olarak kullanılırlar.Misal direk burgu palding atmak rakibe geri çekilmek ve kontra çıkartmak için zaman tanır.Böyle olunca öncelikle bir palding atıp peşi sıra burgu atmak rakibin pozisyonunu bozmak açısından daha elverişlidir.Taekwondoda dönerli teknikler ilk vuruş teknikleri değildir.Dönerli tekniklerin avantajı merkezkaç yoluyla çok fazla yıkıcı güç oluşturmalarıdır.Dezavantajı ise bu teknikler rakibin dikkati dağıtılmadan ve pozisyonu bozulmadan pek atılamazlar.Muhakkak bir ön teknik isterler.
Dönerli hareketlerin çok güçlü olmasının nedeni merkezkaç kuvvet oluşturmalarıdır. Birde düzgün hareketlerde bacağın sadece fleksiyon -ekstansiyon (açılma-kapanma) yapan kasları çalışır ve gerilir.Dönerli hareketlerde tüm yan kaslar ve kemikler dönerli harekete katıldığından bacakta fazladan bir güç oluşur.Bacağı açan kas tek bir büyük kas gurubudur.Yardımcı kaslar lifleri ise binlercedir.Dönerli hareketlerde kemiklerin dönmesi ile bu kas lifleri ana kasa yardımcı olurlar.Bacağın gücü 3 kat daha fazla olur.
DÜZ TEKMELERDE YIKICI GÜÇ NASIL OLUŞTURULUR:
Kurbağanın zıplayabilmesi için önce kendini mümkün olduğunca kasıp büzmesi gerekir..Kurbağaları seyredin ve zıplama tekniklerine bakın.Önce kasılıp sonra kendilerini olabildiğince açarlar.Düz tekmelerde böyledir.Önce diz çekerek bacağınızı toplamanız.sonra iğse alabildiğince açmanız lazımdır. Hedefe vuruşunuz tam dik açılı olmalıdır.Dik açılı vuruşlar yıkıcı gücü en yüksek olan vuruşlardır.
Eğer bu iki ana faktöre dikkat ederseniz düz dönerli tekmelerde oluşturulan güç avantajını düz tekmelerde de yakalayabilirsiniz.