Evde Taekwondo Pratiği

Ev çalışılması şart mıdır?
Evde pratik yapmak pek gerekmez zorunlu değildir ve eğitmenler tarafından da herhangi bir ev çalışması verilmez ama tavsiye edilir.Ev çalışması çocukların taekwondo yeteneğinin gelişimine orta dereceli olarak katkı sağlar.Çok büyük katkısı olacağını beklemek yersizdir. Çünkü taekwondo bir ekip sporudur.Partner olmadan çalışılması güçtür

Ne zaman ve hangi sıklıkla ev çalışması yapılabilir?
Haftada bir veya iki kez evde antrenman yapmanız yeterlidir.Bunu periyodik bir disiplin halinde yapmak faydalıdır.Misal olarak Çarşamba ve Pazar günleri sabah 6,30'u antrenman saati olarak tespit edin ve programa göre çalışın.Rast gele düzensiz çalışmak verimlilik getirmez.Bu gün ve saati taekwondo salonundaki antrenman günleri dışında ayarlamaya çalışınız.

Ne kadar süre pratik yapılmalıdır?
20-45 kadar antrenman yeterlidir.Bu süreye ısınma periyotunda dahildir.Evde yapılan çalışmanın kalitesi ve miktarı asla gerçek antrenmanın kalite ve süresinde olmamalıdır.

Neyi nasıl çalışılmalıdır.

Isınma ve esnetme hareketleri her ev çalışmasının başında rutin olarak gereklidir.Evde hazırladığınız müfredat programına uyun.Taekwondoda zayıf hissettiğiniz yönleri poomseleri, adımları, temel hareketleri çalışın.Ev çalışmasında müsabaka teknikleri üzerinde durmayın.Komplike ve seri teknikler yapmayın.Bu teknikleri kendi başınıza yanlış yaparsanız yanlış teknik  yapma alışkanlığınız başlar.

Evde en iyi poomse çalışmanın yolu nedir?

Poomseler evde rehber olamadan çalışılabilecek en temel   hareketlerdir.Evde yapacağınız poomse çalışması okulda öğrendiklerinizin tekrarı olmalıdır.Kendi kendinize bilmediğiniz bir poomseyi kitaba bakarak uygulamak ve tatbik etmek zordur.Yanlış yapar ,yanlış öğrenirsiniz.Bildiğiniz poomseleri evde pekiştirme antrenmanı yapabilirisiniz.Poomseleri evde çok yavaş ve her hareketi kurallı yaparak çalışın.İlk  poomseden başlayarak bildiğiniz son poomseye kadar gidiniz.

Müsabaka adımlarını ve self defans tekniklerini nasıl çalışırız?

Bu tekniklerin ideal olarak bir partner olmadan çalışılamaz.Temel teknikleri sırasına göre çalışınız. Evde yapacağınız şey bir ayna kullanarak vücut pozisyonlarınızı ve adımlarınızı aynadan kontrol etmektir.

Bir partner olmadan müsabaka teknikleri evde çalışılır mı.
Evde yalnız başına yapabileceğiniz çok teknik vardır.Her teknik için 2 dakika tutarak 3 er raunttan çalışın.Her iki dakika arasında 30 sn kadar dinlenin.3 dakikadan 10 raunda çalışabilirsiniz.Bu teknikleri çalışırken müsabaka kıyafetlerini   giyerseniz alışkanlık kazanır elbiseyi yadırgamazsınız.
Farklı olun ,Tıpkı salondaki gibi.Farklı teknikler ,kombinasyonlar keşfetmeye ve uygulamaya çalışın

ÖZETLE
1)Plan yapınız.,( Misal çarşamba poomse ve adımlara çalışırken pazarları kondisyon çalışması yapmak gibi)
2)Farklı olun ,Tıpkı salondaki gibi.Farklı teknikler ,kombinasyonlar keşfetmeye ve uygulamaya çalışın.Her hafta farklı bir teknik üzerinde yoğunlaşın.
3)Eleştirel olun.Zayıf hissettiğiniz hareketleri çok çalışın.Yapamadıklarınızı hemen ertesi günü eğitmeninize sorun.Doğrusunu öğrenin.
4)Çalışmadan zevk alın.Sıkıcı gelmeye başladığını  hissettiğiniz anda çalışmayı bırakın.Çünkü ev çalışması zaten fazladan bir çalışmadır.