Kontra atak 

 Atak yapmak için en güzel zaman rakibin size atağa kalktığı andır.Atak yaparken rakibiniz sadece atak yapmaya odaklandığından defansı unutur.Bu nedenle atak yapan sporcular kontra atak için hedef konumuna düşerler.
K0ontraatak rakibin atağı başlarken, atak sırasında veya rakibin atağı sonlandığında yapılır.
Verimli bir kontra atak rakibin atağını ima etmesi üzerine ne tür bir atak yapacağını önceden sezinlemekle, çok hızlı zamanlaması iyi, ve rakibin atağından kurtulana bilecek bir tecrübe ve deneyimle yapılır.
Kontra atakta tek bir teknik yada birkaç teknikten oluşan kombinasyonlar kullanılabilir.Kontra atak sizin hızınıza ve sizle rakip arasındaki boy farkına göre de başarılı veya başarısız olabilir.Rakipten korkunuz veya öz güven noksanlığınızda kontra atağı etkiler.Yani sürekli kaçan ama bu kaçışı rakipten korktuğu için olan bir sporcu asla kontra çıkamaz çıksa bile öz güven noksanlığından başarılı olma ihtimali çok zayıftır.

3 tip kontra atak vardır:

BLOK YAPARAK KONTRA ÇIKMAK
*Rakibin atağının yönü değiştirilir veya blok yapılır ardından kontra atak yapılır.
Atağa çok sert blokla karşılık verilir.Blokla beraber derhal sıçrayarak hız ve ivme kazanılarak kontra atağa çıkılır.
Burada blok düz değil rakibin tekmesi ile temas eder etmez geriye doğru dairevi bir hareketle rakibin tekmesi savrulur ve dengesi bozulur.Rakip önünüze açık düşmelidir.
*Rakibin atak başlangıcında kontra çıkılır ve karşılığında gelen tekme blokla önlenir.

ATAKTAN KAÇARAK KONTRA ÇIKMAK:
Eskiv yaparak, yana geriye sağa sola kaçarak veya her ne şekilde olursa olsun ataktan kaçarak kontra atak yapmaktır. Bu tür kontralar çıkma hafif, seri sporcuların sert rakipler karşısında tercih ettikleri yöntemdir.Çünkü sert rakiplere karşı blokla karşılık vererek atak karşılamak riskli bir yöntemdir.Burada amaç rakiple hiç kontak kurmadan atağından kaçmak ve kontra teknik vurmaktır.

*Belden geriye doğru yatarak  ataktan kaçılır ve ileri doru yüklenilerek tekme çıkartılır.Burada ayaklar sabit kalır geriye kaykılan belinizdir.

*Geriye doğru sıçrayarak ataktan kaçılır ve ileri sıçrayarak kontra çıkartılır.

*Yana adım atılır ve kontra çıkartılır.
 

GÜCE DAYALI KONTRA ÇIKMAK:
Bu tür kontra çıkmalar ağır kilolar için elzem bir kontradır.Sürekli Rakibe baskı kurulur , sıkıştırılır rakibin atağı beklenmeden kontra çıkartılır.
Burada rakibin atağı hissedilir sis edilmez kontra çıkartılır.Yani rakibin atağının sonlanması, beklenmez .Çünkü rakipten daha güçlü ve sert olduğunuz için karşılıklı tekmelerde onu yıldırıp sonuca giden siz olursunuz.
Rabi iterek dengesini bozarak kontra çıkabildiğiniz gibi kontra çıkıp rakibe  yüklenerek ve çarparak ta dengesini bozabilirsiniz.
Rakibin atağından asla kaçılmaz.Rakibin tekmesi absorbe edilir.Sizin daha güçlü tekme çıkartmanız rakibi yıldıracaktır.Burada rakibe karşı güç üstünlüğünü kabul ettirmeniz önemlidir.