Taekwondoda Oruçlu iken
dikkat edilecek hususlar


Oruç tutmanın sporcu üzerinde olumlu veya olumsuz etkiler yaptığına dair çeşitli fikirler söz konusudur.Bir taekwondocu oruç tutabilir.Ancak bu süre içinde antrenman metotlarında değişiklikler yapmak zorundadır.
Bunun için.
*Sahur yemeğinde bol bol salata ve meyve yenilmeli ve bol su içilmelidir.
*Sabah sporu oruç tutanlar açısından en uygun zamandır.Henüz yağa dönüşmemekte olan yağ asidi, sabah henüz orucun getirdiği açlık olmadan ,spor yapılarak en iyi şekilde yakılabilir.
*Gündüz işe veya okula gidip akit bulamayanlar açısından iftara yakın saatlerde hem açlık stresi hem de vücuttaki kan şekeri düşeceğinden spor yapılmamalı. Akşam iftar vakti hafif çorba, sebze, meyve ile geçiştirilip, hafif bir yemekten sonra (adeta kahvaltı gibi) bir saat dinlenilip spor yapılmalıdır.Bu takdirde spordan sonra proteinli ve hazmı zor besinler tercih edilmelidir.Az ve sık yemek kilo almamak açısından önemlidir.
*Ramazandan sonraki bayram ziyaretlerinde , gündüz ikram edilen tatlılar v.s. mideyi yormakta, mide spazmları ve kalp krizlerine yol açmaktadır.Orucun ilk günleri ile ,bayram süresinde antrenmanlara dikkat edilmelidir.