TEMEL TAEKWANDO HAREKETLERİ

 

A. Taekwando’nun Temel İlkeleri 

Taekwando, insanoğlunun bedeninin işlevsel kısımlarını, rakibine atak yapmak ve onu yenmek için kullandığı, rakibine atak yaparken ve onu yenerken; yumruk, itme, vurma ve tekme ile vurma gibi teknikleri çok hassas hedeflere yönelttiği ve buna karşılık kendisini rakibinin karşı ataklarından bloke (engelleme) teknikleri ile koruduğu bir savaş (dövüş) sanatıdır. Taekwando, çok sayıda bağımsız hareketten oluşan ve Taekwando’nun temel ilkeleri olarak adlandırılan tekniğin birleşimidir. Uygulanmakta olan Taekwando tekniklerinin bileşiminde veya çeşitliliğinde sınırsız bir gelişme olabilir. Bununla birlikte, bu bölümde basitçe beş temel esas kategori üzerinde durulacaktır.

Taekwando’nun Temel İlkeleri 

Vücut

(beden)

Hedef

Yüz

Ön cephe

Gövde 

Ön cephe

Aşağı

Ön

İç, dış

Uygulanan

Kısımlar

Kol

El (yumruk)

Kol

Bacak

Ayak

Bacak

Teknikler

Duruş

İki ayak kapalı

Duruş

Tek, ayak duruşu

Kapalı duruş

Geniş duruş

Sol ve sağ geniş duruş

Ön ve arkaya doğru geniş duruş

Savunma

Kol

Bilek (ön-kol)

El

Ayak

Ayak

İncik (kemiği)

Atak

(saldırı)

Kol

El (yumruk)

Dirsek

Ayak

Ayak

Diz

--Taekwando’nun esaslarının kapsamlı bilgisi için şema--

B. Ataklar (saldırılar)

1.      Atak Hedefleri

Taekwando, kişinin kendi kendisini yetiştirdiği, havada teknikler uygulanan, çıplak, el, sınırlanmamış güç ve hız kullanılan bir savaş sanatıdır. Taekwando, ruhsal varlığı, ruh ve enerjinin işlenmesi sonucunda enerjiye dönüştüren ve bu enerjiyi bir noktaya yöneltebilen bir savaş sanatıdır. Kişi teknikleri uygularken, aynı zamanda fiziksel hareket gelişmesini de artırabilir. Taekwando sayesinde kişi, ruhsal gücünü,  bedenini güçlü bir istek ve azimle kontrol edebilmeyi öğrenecek şekilde güçlendirir. Yine Taekwando sayesinde kişi, adalet duyusunu geliştirir ve dürüst bir insan olur bunun sonucu olarak da kendini-kontrol, kendi değer yargıları ve kendi kendini yönetim duyguları gelişir.

Bununla birlikte, Taekwando çalışan kişi uzun-verimli hedeflere sahip olmalıdır. Sonu olmayan herhangi bir iş anlamsızlıktan başka bir şey değildir. Günlük yaşamda bile, günlük işinde başarı elde eden kişiler daha iddialı olurlar. Aynı şey Taekwando çalışması için de geçerlidir. Kişi doğru ve düzgün hareketleri uygulayabilmek için, yumruk atma, tekme atma, savunma vb gibi  tüm performansını kullanmalı ve bu esnada  büyük amacına varmayı aklından çıkarmamalıdır.

Fakat, teknik Taekwando hareketlerine çalışacak kişi yakın hedeflere de sahip olmalıdır. Yakın hedefler, deri altındaki sinirler buralarda toplandığı için çok küçük bir vuruşta bile acı veren, vücudun hayati (can alıcı) noktalarıdır. Vücuttaki hayati noktalar, atak yapılabilmesi mümkün olan hedeflerdir ve 280 kısım olarak hesaplanır. Bununla birlikte    bu bölümde vücudun hayati noktaları, baş, gövde ve aşağı kısımlar dahil olmak üzere  üç büyük bölüm halinde incelenecektir. En hayati noktalar, başta yüz (philtrum), gövdede mide altı (sinir örgüsünün toplandığı yer) aşağı kısımda karnın merkezidir.

Taekwando teknik hareketlerinin öğretilmesinde, kişinin önünde kendisi ile aynı boyda olan yapay bir manken olmalı,  bu mankenin vücudunun hayati noktalarına atak  yapmalı ve aynı mankeni rakibi kabul ederek ondan kendi hayati noktalarına gelecek atakları engellemeyi (bloke etmeyi) öğrenmelidir. 

2.      Vücudun Hayati Noktaları ve Atak Hedefleri

 

Yüz (philtrum)
Belin yan boşluğu
Karın (mide alt kısmı)
Karın merkezi
 Dirsek 
Uyluk
Bileğin Dış kısmı
Dizin üst kenarı 
Ayak kemiği

C. Vücudun (teknik) Uygulanabilir Kısımları

Taekwando eğitiminde,  güç (güçün etkisi) gövdeden gelir, fakat rakip hedeflere vuran, kollar ve bacaklar, özellikle eller ve ayaklardır. Ayak bilekten büküldüğünde veya uzandığında veya ön yüzü yana eğik yukarı keskin olarak etkili bir saldırı silahına dönüşür ve diğer ince ve uzun bölüm savunma teknikleri için kullanılır. Vücudun teknik uygulanabilen kısımlarının adları, el parmağından ayak topuğuna aşağıda gösterilmiştir. 

 
1.
baş parmak 
2.
        ön parmak
3.
        orta parmak
4.
        yüzük parmağı
5.
        küçük parmak
6.
        parmak ucu
7.
        el kenarı
8.
        el kenarının arkası
9.
        avuç içi
10.
     ilk parmak-birlikte
11.
     ikinci parmak-birlikte
12.
     üçüncü parmak-birlikte
13.
     el yayı
14.
     elin arkası
15.
     bilek
16.
     iç ön kol
17.
     dış ön kol
18.
     ön kolun arkası
19.
     ön kol içi
20.
     dirsek
21.
     ön alt yüz
22.
     arka alt yüz
23.
     ayak kenarı
24.
     ayak kenarının arkası
25.   ayak parmak ucu
26.   alt yüz
27.   iç adım
28.   topuk
29.   diz
30.   dizin iç kısmı
31.   ayak kemiği (incik kemiği)
 32.   baldır 

        

D. Duruş (Seo-gi)
Duruşun anlamı, ayaklar hariç vücudun hiçbir yerinin, vücudun alt kısımlarının kullanılarak zemine değmemesidir. Vücudun üst kısımları, kollar dahil olmak üzere serbest hareket edebilirler fakat gövde, zemine göre daima dik tutulmalıdır. Duruş teknikleri, yerçekimi merkezine ve ağırlık merkezine karşı hareket üzerinde çok büyük etkiye sahiptir. İki ayağın pozisyon ve hareketine göre çeşitli duruş teknikleri vardır. Bazı durumlarda, ağır duruş tekniği savunma için hazır olmaktır, ve bazen dengesiz duruş merkez hızı ve vuruş çıkış gücünü peş peşe gelecek hareketleri atik bir şekilde gerçekleştirmeyi sağlar. Duruş teknikleri, ayakların pozisyonuna göre  kenardan kenara açık yada ileri geri ve dizleri tutma yönüne göre ise gerili yada çekili (bükülü) olmak üzere sınıflandırılmıştır.

Ayaklar kapalı çizildiğinde, dizler de gerili ise, vücudun merkezi dengesiz hale gelir ve çekim merkezi yükselir, böylece duruş dengesizleşir. Bu  nedenle, dar açılmış ayaklar ve çekili dizler, vücut merkezinin hızlı hareketleri ve güçlü vurucu güç olmaksızın  sağlam ve dengeli bir duruş sağlar.

Yukarıda da açıklandığı gibi, dengenin sağlanması ayaklar arasındaki mesafeden (genişlikten) büyük oranda etkilenir. Her insan farklı bir vücut yapısına (binasına) sahiptir; tüm vücudu ile mukayese edildiğinde uzun bacaklı bir insan veya kısa olan ve geniş ayak yüzü olan ile ayak yüzü dar olan gibi. Sonuç olarak, dengeli bir duruş için ayaklar arasındaki mesafe de herkes için uygun bir form ve ölçü oluşturulamaz. Genellikle, adımların uzunluğu veya adım ileri ve geri duruşlarda ayaklar arasındaki genişliğin ölçülmesinde kullanılırken, ayak altının genişliği veya darlığı (örneğin ayak veya ayaklar) sağ ve sol duruş genişliğinin hesaplanmasında kullanılır. Ayaklar arasındaki açı duruşta, gözlerin veya vücudun yönünde göz önüne alınacak ve açı için temel çizgi olacak bir etmendir.

E. Savunma (Mak-ki)

Savunma (blokaj-defans) kişiyi rakibinin ataklarından koruyacak olan tekniklerdir. Rakibin atak yapmasını engellemek savunmanın diğer bir yönüdür. Tehlikeli bir durumda kendini savunmanın en iyi tekniğin kaçmak olduğu sıklıkla söylenir. Bununla birlikte, rakip ile yüz yüze karşı karşıya kalma ihtimaline karşı savunma tekniklerinin de çok iyi öğrenilmesi gereklidir. Savunma tekniklerini iyi bilen kişi kazanacağından emin olmadığı durumlarda dövüş çıkartmayı provoke etmemelidir. Buna karşın, savunma sporlarını iyi bilmeyip dövüşmek isteyen kişi güçsüzlüğünü ispatlamaktan başka bir şey yapmaz. Sadece kendini savunma, karşı tarafın saldırmaya devam etmesi durumunda saldırı (atak) olmaksızın final çözüme ulaşmada yetersiz kalır. Bu nedenle, rakibin saldırı yeteneklerini zayıflatacak gerekli teknikler uygulanmalıdır.

En çok bloke teknikleri, kişi kendini savunurken, bilek veya el kenarı kullanılarak uygulanan ve iyi çalışıldığı takdirde vuruş gücünü rakibin hayati noktalarına yöneltmek ve rakibin bacak ve kollarını kullanılamaz hale getirmek üzere  rakibin incitilmesini sağlamak üzere dizayn edilmiştir bu budur.

 

Böylece, bloke teknikleri, saldırı teknikleri ile eşit etkiye sahip olacak şekilde çalışılmalıdır. Bununla, kişi sadece rakibine saldırarak değil aynı zamanda diğerlerini ayırmaksızın yalnız savunma tekniklerini kullanarak da yenebilir ve yetenekli olduğunu gösterebilir. Bu aslında kişiye Taekwando eğitimi ile verilen ve Taekwando ruhu ile uyumlu olan doğru bir yoldur.

F. Temel Terimlerin Açıklamaları

 

Temel

Terimler

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Duruş

Komut

(emir)

kelimeleri

Cha-ryeot (dikkat)

(keu-man)

-          bir sonraki komuta kadar tüm hareketlerin durdurulmasında uygulanır

 

 

(ba-ro)

-          gelecek uygun komuta kadar yasaklı mesafede hareket etmeyi yasaklamak için kullanılır.

Shi-o (serbest) kolay?

Kyeong-rye (eğjl-selamla)

Joon-bi (hazır)

Shi-jak (başla)

Keu-man (dur)

Ba-ro (bitti)

Kal-yeo (ara)

Kye-sok (devam)

Hoe-jeon (raund)

Chıng, hong (mavi, kırmızı)

Kye-shi (durduruldu, bir dakika sağlık için gönderilme)

gam-jeon (kesinti ,-1 puan )

Kyong-go (ihtar cezası)

Ha-nah, dool saet

(bir, iki, üç)

Şekiller

Dongjak (hareket)

Hareketin şekli
Genel olarak vücudun şekli
-
          form
-
          silhouette

Pum (form)

Pumse

Vücut hattı

Vücudun

Bölümü

Yüz

-          yukarı kısım:  yüz (hayati nokta)
-
          orta kısım    :  karın boşluğu (  “  )
-
          alt kısım       : kasık (  “   )

Gövde

Alt kısım

 

Temel

Terimler

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Kyorugi

Kyorugi

Kyorugi

Dövüşmek : müsabaka, maç

Mat-chueo Kyorugi

Ön-hazırlıklı dövüş

Sae-bun Kyorugi

Üç aşamalı dövüş

Han-bun Kyorugi

Bir aşamalı dövüş

Han-bun-matchueo Kyorugi

Bir kere serbest temas dövüş

Özel

Kyorugi

An-ja Kyorugi

Yere oturuş duruşunda dövüş

Eui-ja Kyorugi

Sandalyeye karşı dövüş

Tak-sang Kyorugi

Masaya karşı dövüş

Nu-weo Kyorugi

Yere uzanmış duruşta dövüş

Mom-pool-ki

Isınma

Silahlara

Karşı

Kyorugi

Zzaleun-mak-dae-matseogi

Kısa değneğe karşı dövüş

Kin-mak-dae-matseogi

Uzun değneğe karşı dövüş

Zzaleun-kal-matseogi

Kısa bıçağa karşı dövüş

Kin-kal-matseogi

Kılıca karşı dövüş

Chang-matscogi

Kargıya karşı dövüş

Known-chonk-matseogi

Tabancaya karşı dövüş

Chong-kum-matseogi

Tüfeklere ve kılıçlara karşı dövüş

Yapı

Kol

 

&

 

El

 

Yumruk 

Ju-meok

Yumruk

Deung-ju-meok

Yumruk-geri yumruk

Me-ju-meok

Demir yumruk

Pyon-ju-meok

Düz yumruk

Bam-ju-meok

Parmak eklemleri dışarı yumruk

Jipke-bam-ju-meok

 Parmak eklemleri kerpeten yumruk

 

 

 

Yapı 

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Kol

 

&

 

El

 

Yumruk 

Jip-ke-ju-meok

Kerpeten-yumruk

El 

Son-nal ( 4 parmak birleştirilerek uzatılır elin dış kısmı vuruş noktasıdır)

El-kenarı (elin bıçak kısmı)

Son-nal-deung (vuruş yeri başparmağın üst bölümü ile işaret parmağının yan tarafı )

El-kenarı arkası (iç bıçak el)

Son-deung

Elin arkası

Pyon-son-kkeut

Düz parmak uçları

Kawi-son-kkeut

Makas parmak uçları

Han-son-kkeut

 

Tek el parmak ucu

Mo-eun-son-kkeut

Kombine parmak uçları

Mo-eun-du-son-kkeut

Kombine iki parmak uçları

Mo-eun-se-son-kkeut

Kombine üç parmak uçları

Kom-son

 

Ba-tang-son

Açık el (aya)

a-gwi-son

Yay çizen el

Jip-kye-son

El parmak uçları

Kup-pin-son-mok

Eğik bilek

Kol

Bak-ket-pal-mok

Önkolun dış yüzeyi

an-pal-mok

Önkolun iç yüzeyi

Deung-pal-mok

Önkolun arkası

Mit-pal-mok

Ön kolun içi

Pal-gup

Dirsek

Ayak

&

Bacak

Ayak

Pal-kkeut

Topuk ucu

Ap-chup

Ayak alt ön  altı

Dwi-chuk

Ayak alt arka altı

 

 

 

Yapı 

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Ayak

&

Bacak

Ayak

Bal-nal

 (ayağın dış kenarı)

Bal-nal-deung

Ayak kenarının arkası

Bal-ba-dak

Ayak altı

Bal-deung

 ( ayak  üstü)

Dwi-kkum-chi

Topuk

Bacak

Jeong-gang-wi

Ayak incik kemiği

Jang-dan-ji

Baldır

o-keum

Dizin bükülmesi

Mu-reup

Diz

Vücut

Transferi

Birim

Genişlik

Bal (ayak)

Ayak altının kenardan kenara boyu

Uzunluk

Kul-eum (adım)

Duruşta ileri ve geri bir adım boyu

Ön,

 

Arka,

 

Kenar

 

 

 

 

 

 

Merkez

Transfer

Ön (ap),

 

Arka (dwi)

 

Yan (yeop)

Nae-dwit-ki

İleri adımlar

Apero-omkyodwitki

Bir adım ileri

Mul-ro-naki

Geri adımlar

Dwiro-omkyodwitki

 

Bit-kyo-seogi

Sakınma duruşu

Jat-eun-bal

Kısa ayak

mi-kkeu-reum-bal

Kayan ayak

Ddeu-do-num-ki

Yukarı sıçrama

Nae-ryo-jit-jjit-gi

Yere vurmak

Dönüş

(dolgi)

Bang-hyang-ba-kkugi

Değiştirme yönü

Deu-do-dol-a-seogi

Geri dönüş

Ap-om-kye-dolgi

İleri dönüş

 

Vücut

 

Transferi

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Ön,

Arka,

Cephe

 

Merkez

Transferi

Dolgi

(dönüş)

Dwi-dro-omkyudolgi

Geri dönüş

Yeop-ero-dolgi

Cepheye dönüş

Mo-deum-bal

Tam-ayak

Ban-mo-deum-bal

Yarım-ayak

Dol-a-mo-deum-bal

Tam ayak dönüş

Duruş

Moa-seogi

 

(kapalı

duruş)

Tek ayak

Duruş

Hak-dari-seogi

Boyun uzatılarak duruş

o-geum-seogi

Ters duruş

Du-bal-moaseogi

 

(iki ayak ile kapalı duruş)

Moa-seogi

Kapalı duruş(ayaklar bitişik olarak kalır)

Dwi-chuk-moa-seogi

Dikkat duruşu

Ap-chuk-moa-seogi

Ters dikkat duruşu

Kyot-dari-seogi

Yardımcı duruş

Kko-a-seogi

Çapraz duruş

Ap-kko-a-seogi

İleri çapraz duruş

Dwi-kko-a-seogi

Geri çapraz duruş

Açık duruş

Sağa ve sola açık duruş

Na-ran-hi-seogi

Paralel duruş

Wen-seogi

Sol duruş

o-reun-seogi

Sağ duruş

Pyon-hi-seogi

Kolay duruşta

An-tzong-seogi

İçe doğru duruş

Ju-chum-seogi

Saldırı (Sürüş) duruşu

Mo-ju-chum

 

Yatık açılı duruş

Ap-ju-chum

 

İleri saldırı duruşu

An-tzung-ju-chum

İçeri saldırı

Na-chu-wo-seogi

Alçaltılmış saldırı duruşu

 

Duruş  

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Açık duruş

İleri açık

Duruş

Ap-seogi

İleri duruş (kısa adım vücut ağırlığının %60 %70 ‘ i ön ayaktadır)

Mo-seogi

Yatık açılı duruş (herhangi bir ayağın pyonhi-sogi duruşunda iken bir adım ileri atılmasıdır)

Ap-ku-bi

İleri çekili duruş (vücüt ağırlığının 2/3 ü ön ayak üzerindedir. Her iki ayak arasındaki açığı 1 ila 1,5 adımdır)

Awit-ku-bi

Geri çekili duruş

Oh-ja-seogi

Ters “T” şekli duruş

Beom-seogi

Kaplan duruşu (çaryot-sogiden başlayarak bir ayağı öne götürülür. Aya pençesi ile yere basılır)

Özel Pumse

Duruşu

Hazır

Duruş

Ki-bon-jun-bi-seogi

Temel hazır duruşu

sözlü emir “hazır”

Tong-mil-gi-jun-bi-seogi

İtici eller hazır duruşu

Kyop-son-jun-bi-seogi

Üst üste konuşmuş eller hazır duruşu

Bo-ju-meok-seogi

Kapatılmış yumruk hazır duruşu

Du-ju-meok-heo-ri

Yumruklar bileklerde hazır duruşu

Savunma

Bilek

&

El

Hedef

a-rea-makki

Aşağı kısım savunması (alt blok)

Mon-tong-makki

Gövde savunması (orta seviye blok)

Ol-gul-makki

Yüz savunması (yukarı seviye blok)

Alan

Pal-mok-makki

Bilek savunması (bilekte blok)

An-pal-mok-makki

İç bilek savunması (iç bilek blok)

Ba-kkat-pal-mok-makki

Dış bilek savunması (dış bilek blok)

Ko-du-reo makki

Yardımcı savunma (yardımcı savunma)

Son-nal-makki

El kenarı savunması (el kenarı ile blok olup öbür elde blok eden eli takip eder hareketin sonunda solar plexusun önünde durur)

Son-nal-deung-makki

El kenarı arkası savunması

Han-son-nal-makki

Tek el kenarı savunması

Ba-tang-son-makki

El ayası savunması

Kup-hin-som-mok-makki

Çekilmiş bilek savunması

 

 

 

Savunma

(Makki)

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Kol

&

El

 

Metot 

An-makki

İç blok

Ba-kka-makki

Dış blok

Yeop-makki

Cephe savunması (yan blok bakat maki ile aynı şekilde yapılır sadece yop makide bilek biraz daha çok döndürülürblok kol ile vücüt aynı hizadadır)

Bi-teu-reo-makki

Burkularak savunma

Chu-khyo-makki

Yukarı kaldır savunma

Nul-lo-makki

Baskılı savunma

He-cho-makki

İtme savunma

Ot-gal-ryo-makki

Çapraz savunma

Ayak

&

Bacak

Chu-ol-ri-ki

Yukarı tekme atma

An-bak-chu-nae-ki

İç ve dış tekme

Bada-makki

Karşı savunma karşı blok

Özel

Pumse 

Özel

Savunma 

San-teul-makki

El geniş açık blok

He-cho-san-teul-makki

İtme geniş açık blok

Son-nal-san-teul-makki

El kenarı geniş açık  blok

We-san-teul-makki

Tek el geniş açık blok

Kum-gang-makki

Elmas blok

Son-nal-keum-gang-makki

El kenarı elmas blok

Kkeul-o-ol-ri-ki

Yukarı çekme

Khun-dol-tzeo-ki

Büyük menteşeleme

Jak-eun-dol-tzeo-ki

Küçük menteşeleme

Hak-da-ri-dol-tzeo-ki

kaldırma menteşe

Hak-da-ri-keum-gang-makki

Kaldırma elmas menteşe

Pyo-jeok-makki

Hedef blok

 

 

Savunma

(Makki)

Sınıf

Tip (tür)

Terimler

Açıklamalar

Özel Pumse 

 

Özel Pumse

Makki (savunma)

Bawi-milgi

Taş itme

Tae-san-milgi

Dağ itme

Meongye-ppaegi

Boyunduruk çekme (elense çekme)

Nalgae-phyogi

Kanat yayma

Mithuro-ppaegi

Alttan çekme

Wiro-ppaegi

Üstten çekme