Müsabakada duruş pozisyonunda vücut parçalarımızın  konumu


DURUŞLAR

Hücumda ve savunmada her zaman efektif olup  kendi tekniğimizi  geciktirmeden yapabilmemiz için mümkün oldukça  müsait duruş pozisyonunda  olmamız gerekir.Rakibimizi imkan dairesinde  gözleyerek,hangi hareketleri yapacağını öğrene biliriz.

Duruşlar ve vücut hareketleri  müsabaka esnasında  canlı ve akıcı olmalıdır.Tecrübeli bir sporcu  rakibin duruşundan  onun kondisyonunu ,gücünü ,korku ve çekingenlik gibi  psikolojik  durumunu kendiliğinden anlar.Yaptığımız teknik oyunları  maç içinde değiştirmek için  değişik duruş şekillerini  bilmek ve uygulamak lazımdır.İdeal bir duruşta  vücut parçaları  ve duruş şekilleri şöyle açıklanır.

a)KAFA : Gözler rakibi  tepeden tırnağa  kontrol eder.Kafa hafif öne eğik veya diktir,çene hafif kalkıktır.

b) OMUZLAR: Dik ve rahat pozisyonda ,ne çok gevşek nede çok sıkı

c)DİRSEK: Kalçaların üstünde ,vücuda  yakın ve sporcunun kendisine çekik vaziyette

d)YUMRUK: Tam güç değil hafif sıkılı ,ellerin üstü yukarı bakar,biri önde biri arkada  birbirlerine  30 derece açı yapacak şekilde dururlar.

e) KALÇA :Rahat ve Ritimli  hareketler yapabilecek şekilde

f)DİZLER :Hafif yaylanma hareketi  yapabilecek şekilde

g) AĞIRLIK YAYILIMI: Ağırlık ayaklar üstündedir. Müsabakada ritimli  dans olduğundan hafif kalkar sona yerle hafif temas eder.Hücum sırasında  ağırlık öndeki  üzerinde yoğunlaşır.Çünkü arka ayak  hücum için gerekli hareketi  yapmaya çalışır.

İyi bir müsabaka iyi bir duruşla başlar.Duruş pozisyonunuz tekniğinizin başlangıcıdır.Bu nedenle iyi bir müsabık duruş ve dengesini daha iyi kurandır.