Mehmet Özkan
 

DENGE ÇALIŞMALARI

Sevgili taekwondo dostları hepinizin yeni yılını şimdiden kutlarım. bu makalemde denge çalışmalarından bahsetmek istiyorum zira şimdiki sporcularımızda denge sorunu sıkça yaşanmaktadır.

Peki denge çalışmaları nedir? Nasıl olmalıdır? Yardımcı malzemeler nelerdir; gibi soruları cevaplayalım;

Denge çalışmalarında pliometrik antrenman dediğimiz sistemle çalışmalarda yapılabilir iyi ve akıllıca düzenlenmiş bir koordinasyon çalışması ile denge geliştirilebilir. Bunların örneklerinden bahsedeceğiz elbette ama, şimdi biz daha kolay olan ve hepinizin antrenmanlarda yaptırabileceği, çocuklara da uygun olan eğlenceli bazı çalışmalardan bahsedelim.

Öncelikle denge çalışmalarını antrenman sonunda yapmanız daha uygun, neden derseniz yorgun olan vücut dengede durmakta zorlanacaktır, bu aşamada denge egzersizleri ile onu kontrol edebilmeyi öğrenirseniz gelecekte müsabakalarda yaşayacağı olumsuzlukları daha kolay bertaraf edecektir. Eminim ki sizde sporcularınızda şimdi bahsedeceğim olumsuzlukları yaşamışsınızdır.

Örnek verecek olursak: genelde sporcu 1. ve 2. Raunt, performansının düşmemesinden dolayı dengesini kontrol edebilmektedir ,fakat 2. Raundun sonu ve 3. Rauntta aşırı yorgunluktan dolayı performans düşmekte ve denge kontrolüde yok olmaktadır ve bu da tekniklerine olumsuz olarak yansımaktadır .(düşme, aşağı vurma, bazı sporcularda altın vuruşla puan kaybı gibi) .sporcumuzun müsabaka öncesi hazırlık antrenmanlarında yeterince denge çalıştırırsak bu olumsuzlukları önleyebiliriz. Kısaca sporcuya bu olumsuzlukları müsabakada yaşamadan antrenmanda yaşatarak onunla baş edebilmeyi vücuduna öğretmeliyiz. Bunu nasıl yapacağız derseniz yardımcı malzeme kullanmalıyız. bunlar ise: bosutopu ,altı yarım küre olan denge tahtaları vb .dir.

Bunlarla nasıl antrenman yapacağız peki derseniz: bunların üzerinde squat (çökme kalkma çalışmaları)çift ve tek ayak sonrasında teknik çalışmaları, planör ve benzeri çalışmalar, biraz da sizin hayal gücünüzle üretebileceğiniz egzersizler.

Bende size antrenman sonrası yapabileceğiniz örnek bir denge çalışması programı vereceğim:

1-sağ ayak diğer ayağın diz seviyesinde ve kollar yanlara doğru açık şekilde ,süreyi kendiniz gruba göre belirleyin ama min. 2 dakika olmalı(ayaklar arasında en az 30 sn. dinlenme)

2-sol ayak diğer ayağın diz seviyesinde kollar yana doğru açık. 2 dakika bekleme

3-iki elimizde yere değecek şekilde eğilip sonra sağ ayağı ve ellerimizi yerden kaldırarak planör şeklinde kollarımızı yana açarak vücudumuz belden eğik şekilde duruş. Süre 2 dk.

4-yine aynı şekilde bu sefer diğer ayakla aynı hareket süre yine 2 dk.

Bu egzersizler daha da çeşitlendirilebilir dizleri ğögüse çekerekten de yapılabilir, ayağı öne uzatmaya çalışarakta olabilir, yukarıda bahsettiğim gibi bütün bu çalışmalar sizin yaratıcılığınızla alakalıdır(.mesela bir elimizde hafif bir dambılla yapmak, eşli lastikle çalışma gibi)

Sporcularınız zamanla denge konusunda daha başarılı oldukça bu hareketler basit gelecek ve süreyi uzatmanızı isteyeceklerdir. Onları yarışma ortamında çalıştırarak daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Eminim ki bu çalışmalarınızın sonucunu müsabakalarda göreceksinizdir.

Hepinize başarılar dilerim, saygı ve sevgilerimle ,,,

                                                                       MEHMET ÖZKAN

                                                   KONDİSYONER, BODY BUILDING, FITNESS

                                                   TAEKWONDO ANTRENÖRÜ BESLENME UZMANI