TAEKWONDO DA AĞIRLIK YELEĞİ ÇALIŞMALARI

 

Selam taekwondo dostları, epey uzun bir aradan sonra yine beraberiz, bu makalemde  sizlere çok kolay uygulayacağınız ve sporcularınızda performansı  çok üst düzeye çıkarabileceğiniz yardımcı malzemelerden ağırlık yeleği ile interval antrenmandan bahsedeceğim.

Bizim sporcular performansın artırılması konusunda bana hep şu soruyu sordular, hocam ,Türkiye şampiyonalarında iyiyiz fakat uluslar arası maçlarda performansımız yetmiyor,yoruluyoruz neden ?bunun birçok nedeni olabilir ama temel sebeb performans düşüklüğü ise artırılması için genel dayanıklılık çalışmaları ,temel kuvvet çalışmaları yapılmalıdır. Sonrasında ise  yardımcı malzemeler kullanarak, kazandığınız performansın daha üst seviyeye çıkarılmasına çalışılmalıdır. Yardımcı malzemelerden biriside ağırlık yeleğidir.dikkatli kullanıldıgında emin olun performansınızı üst seviyelere taşıyacaktır.

                 Umarım daha önce ki makalelerimden faydalanmış ve antrenmanlarınızda bunları  uygulamışsınızdır.şimdi gelelim ağırlık yeleğine:ağırlık yelekleri spor mağazalarında ve netten çok kolay bulabileceğiniz yardımcı malzemelerdir ,maksimum 10 kg ağırlıktadırlar,fiyatları ise 120 tl civarındadır.

Tamamen vücudunuza yapışabilen özelikte , giymesi ve çıkarmasıda çok kolaydır,bu özelliklerinden dolayıda teknik atarken de kullanabilirsiniz ,ağırlık yeleğini kullanırken dikkat edeceğimiz hususlara gelince;

Öncelikle ağırlık yeleklerini kullanırken yıldız ve genç sporcularda kullanın  sporcularının ağırlıklarının %   10 unu geçmeyin ,büyümesini tamamlamamış  olan genç sporcularda ağırlık yelekleri ile yapacağınız  teknik çalışmalarında fazla ağırlık kullanmayın.

Performansın artırılması konusu, bana her zaman sorulan sorulardan birisidir ama benim sihirli sopamda yok size dokunuyumda artsın ,çalışmadan emek verilmeden kazanç olmaz ,sporcularımız gladyatörler gibi müsabakalara hazırlanmalıdır,peki nasıl olacak derseniz?burada antrenörlerimize büyük görev düşmektedir,araştırmacı olmalılar.ayrıca

Antrenmanlarımızda bilimden yararlanmalıyız , bence biz antrenmanlarımızda bilimsellikten uzağız her zaman aynı antrenmanı hocalarımızdan gördüğümüz şekliyle devam edip, geliştirmeye çalışmıyoruz ,oysa antrenman bilimi, bilimsel gelişmelerle paralel olarak devamlı gelişmektedir ,bu gelişime ayak uyduramayan antrenörler ise yok olmaya mahkumdurlar.

             Ağırlık yeleği ,performansı üst limitlere taşımanızı sağlayan yegane bir yardımcı malzemedir.tıpkı bosu toplarının denge çalışmalarında yarar sağladığı gibi.birçok yardımcı malzeme vardır yer merdivenide bunlardan biridir,araştıralım lütfen youtube den faydalanabilirsiniz,bilgi nerde siz orda olmalısınız.

Peki nasıl çalışmalıyız derseniz anlatalım o zaman ;öncelikle ağırlık yelekleri performansı artırmak amacıyla interval antrenmanlarda ,tepe koşularında,kross koşularında merdiven çıkış çalışmalarında,pilometrik antrenmanlarda ,sıçramalarda ,dayanıklılık çalışmalarında ,kuvvet antrenmanlarında çok iyi bir planlamayla kullanabiliriz.ağırlık yeleği,anaerobik ve aerobik dayanıklılığı artırmakda size çok yardımcı olacak malzemelerden biridir.unutmayalım ki taekwondo branşı anaerobik bir branştır.

Gelelim örnek bir programa;

 Önceki makalelerimden birisi olan müsabaka dayanıklılık çalışmalarını ağırlık yeleği ile yaparak performansınızı daha üst seviyelere çıkarabilirsiniz. sizden dikkat etmenizi istediğim noktalar ise başlangıç antrenmanlarınızda  sporcunuzun sürece uyum sağlaması açısından hafif kilo kullanmanızdır.ve zamanla kiloyu artırmanızdır.

            Hepinize antrenmanlarınızda başarılar dilerim .umarım bol madalyalı  sporcularınız olur,ama unutmayın bilimsel olmayan antrenman performansınızı artırmayacaktır.

   Sevgiyle kalın.

                                

                                                                                            Mehmet ÖZKAN

                                KONDİSYONER  ,VÜCUT GELİŞTİRME FİTNESS ,TAEKWONDO

                                                                                 ANTRENÖRÜ