EVRENSEL YAŞAM GÜCÜ ENERJİSİ  “ Reiki”

İnsanlar “evrensel yaşam gücü enerjisi”ni göremese de modern fizik bize enerjinin maddenin en küçük bileşenlerinin dışında da her yerde var olduğunu söyler, soluduğumuz havada, yemeğimizde ve suyumuzda, hatta güneş ışığında. Cansız nesneler bile, düşük yada ağır frekanslı bir enerjiye sahiptirler.

Dua, meditasyon yada reiki sayesinde bu mükemmel enerji ile temasa geçeriz.

             Düzenli antrenmanlar SAF ENERJİ yaratmada ve onu yönlendirmede yeteneğimizi büyük ölçüde artırır. Esas amacı bizi EVRENSEL YAŞAM GÜCÜ ENERJİSİNE bağlayacak iç enerjimizin niteliğini ve gücünü artırmaktır.

     Bu harikulade gücün özellikleri üzerinde biraz düşündüğümüzde, Allah’ın büyük doğal güçlerinden birini takdir etmeye başlarız. Aslında Anadolu kültürümüzde vardır. Bazı doğa üstü meziyetler “el verme” yönteminden bahsedilir. “Söz konusu konu bahsedildiğinde “…hocadan el aldım derler”.

Ellerle şifa verme sanatı çok eskidir. İnsanlar bunu zamanın başlangıcından beri yapıyor. Hasta olan veya yaralanmış bir insanın üzerine ellerinizi koymak doğal bir içgüdüdür. Anneler bunun bir örneğidir. Bir çocuk incindiği zaman anneler ellerini incinen yere koyar. İnsan dokunuşu şifa veren özen ve sevgi iletir.

      Reiki enerjisi gerçek anlamıyla evrenseldir, kimse onun sahibi olamaz. Bir kişiye, gruba  yada bir “Din”’e ait ait değildir.

Reiki yüce kaynaktan gelen canlandırıcı, şifa verici bir enerjidir. Sözcük anlamı, Japonca'da, "Evrensel Yaşam Gücü Enerjisi" anlamına gelir. Reiki en temel şekliyle, bu enerjiye açılmış (inisiye edilmiş) bir kişi tarafından, ellerini bedenin üstüne koyarak kendine ya da başkalarına aktarılması ile kullanılır. Bu enerji ve ilgili yöntemler 1920 yıllarında, Japonya'da Dr. Mikao Usui tarafından başlatılmıştır.

Reiki ile 2003 yılında İstanbul’da İlhan ER hocam tanıştım. Daha sonra bu ilgim ve araştırmalarım, 2008 yılının Temmuz ayında, “şifacı/öğretmen/üstad” olan değerli öğretmenim Korkut KESKİNER ile buluşturdu. Sevgili Korkut Hocam içsel yolculuğuma ışık oldu. Hocamın izniyle sizlerle biraz daha paylaşırsam;

Reiki, stresleri çözerek şifa bulmada kullanılan çok güçlü, aynı zamanda da etkileri yumuşak olan bir enerjidir. Zihinsel ve duygusal sıkıntıların pek çok fiziksel hastalığın nedeni olduğu artık kabul edilmektedir ve enerji kanallarımızda bu sıkıntılar sonucu oluşan tıkanıklıkların açılmasını sağlayan Reiki, birçok hastalığın ortadan kalkmasına yardım edebilmektedir. Bununla birlikte, Reiki, tıbbın yerini tutmaz ve tıbbi teşhis için bir araç değildir. Reiki uygulayanlar, hastalıkların teşhis ve tedavisi için daima çağdaş medikal yöntemleri önermelidirler.


      Öte yandan, bütünleyici, tamamlayıcı şifa yöntemi olarak kullanıldığında Reiki, harika bir araçtır. Gerek çağdaş tıp ile, gerekse akupunktur, şiatsu, refleksoloji gibi şifa için kullanılan tüm sistemlerle uyumludur. Bunlarla birlikte çalışır, iyileşme etkisini artırır, acıları hafifletir, şifa sürecini hızlandırır. Rahatlamaya yardım eder, yaşam enerjisini artırır ve uykuyu düzenler. Cerrahi müdahalelerden önce ve sonra iyileşme süresini kısaltır. Çeşitli pek çok rahatsızlığın iyileşmesine yardım eder: soğukalgınlığı, yanıklar, kesikler, yaralar akut ağrılar, sızılar gibi basit rahatsızlıklardan; kanser, kalp hastalıkları, tansiyon, bel ağrıları, böbrek rahatsızlıkları gibi daha ciddi sorunların şifasına kadar. Yeni oluşmuş rahatsızlıkların çoğu çok çabuk iyileşir, süreğen hastalıkların ortadan kalkması daha uzun zaman alır. Örneğin, Taekwondo’da müsabaka heyecanı yüksek olan sporcuların sakinleşmesini,
müsabakaya motive olmasını, zihinsel dinginliği sağlamada yardımcı olur.

 
     
Reiki olumlu bir enerjidir ve hiçbir zarar vermez. Yan etkileri yoktur ve yalnızca Reiki alan kişinin en yüksek hayrı için çalışır. Reiki bugün dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından uygulanmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Amerika Birleşik Devletlerinde pek çok hastane kendi bünyelerinde oluşturdukları ya da destekledikleri ekiplerle hastalarına Reiki uygulamakta ve bütünleyici bir yöntem olarak kabul etmektedirler. Dünya üzerinde her gün daha çok sayıda doktor ve hemşire, acil serviste, onkoloji bölümlerinde ve ameliyathanelerde Reiki uygulamaktadır. Reiki ile ilgili bilimsel araştırmalar sürmektedir.

 

Gelecekte pek çok insan hem hastalıkların iyileşmesine yardım amacıyla, hem de yaşamlarının niteliğini ve kalitesini yükseltmek için Reiki enerjisine aracılık etmeye başlayacaktır.

 

“şifacı/

öğretmen/

üstad/”

Enerji Uzmanı

Korkut KESKİNER

Hocam

“Reiki yaşam kalitemi artırmak ve aileme, arkadaşlarıma ve taniştiğim herkese yardım etmek için, yaptığım her şeyde kullanmak isterim. Reiki sonsuzdur. Enerjimizi yalnızca açık bir zihinsel niyet yaratmak için de yönlendirebiliriz”.

 

Geleneksek beş reiki prensibi

 

-          Yalnızca bugünlük endişelenme…

-          Yalnızca bugünlük öfkelenme…

-          Anne babana, öğretmenlerine ve büyüklerine saygı göster…

-          Geçimini dürüst yollardan sağla…

-          Her canlıya minnet duy…

 

MEVLANA''DAN...
Sevgide güneş gibi ol,

Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol,

Hataları örtmede gece gibi ol,

Tevazuda toprak gibi ol,

Öfkede ölü gibi ol,

Her ne olursan ol,

Ya olduğun gibi görün,

Ya göründüğün gibi ol.

 

Bütün kutsal kitaplarda insanin yaratılışı benzer bir şekilde anlatılmaktadır. Yüce Yaratan insanı kendi sevgisinden yaratır ve bunu yaparken, onun (insanın) içine kendi ruhundan üfler. Yani içimizde, özümüzde, saf sevgi ve ışık vardır.

 

Metin DALGIÇ

3. Kademe Ant.  / 6. Dan