Ne Kadar Güçlü Olduğunuzu Biliyor musunuz ?

Kendimiz için en iyi hayati yaratma gücümüz olduğu, hiçbirimize öğretilmedi. Çoğumuz böyle bir gücün olduğunu bile bilmiyoruz. Halbuki bu güç her insanda mevcut ve sadece bazılarımız bu gücü fark edip bilerek kullanıyor.

Örneğin kendinden emin ve başarılı insanlarda bunu görüyorsunuz. Hatta çocuklarda görüyorsunuz. Ama çoğunlukla insanlar içlerindeki bu güçten, onunla yapabileceklerinden bihaber, hayatın sürüklediği şekilde yaşıyorlar.

Bilim "İnsanın gün içinde 60.000 kez düşündüğünü söylüyor”. Yani, dakika başına 40 düşünce,!  fakat bu düşüncelerin %90´ı, dün düşündüğünüz ve daha önceki gün düşündüğünüz 60.000 düşünce ile aynı. Dolayısı ile yeni düşünceler için çok az yer var. Hayatin bezdirici görünmesine şaşmamak gerek.

Değişik düşünmeye başlamadıkça, her gün eski realitemizi yaratmak ve onu yasamak kaderimiz olacak. Düşüncelerinizi değiştirmenin, hayallerinizi yaşayıp, realitenin bize yetişmesini sağlamanın zamanı değil mi,? çoğunlukla düşüncelerimiz yetersiz olduğumuz veya yeteri kadar yetenekli olmadığımızla ilgili; başarısızlığı önlemeye yönelik veya yeteri kadar iyi yapamadığımız için kendimizi hırpalamak üzerine kurulu.

Aynen bir sandalye kadar basit bir şeyin üretilmeden önce düşünülmesi gerektiği gibi, bizlerin düşünceleri de realitemizden önce geliyor; yani önce düşünüyor, sonra yapıyoruz. Düşünce dediğimiz bir enerji formudur. Bu enerji sizi ileriye mi taşıyor, olduğunuz yerde mi tutuyor? İnanması zor gelse de düşüncelerinizle ilgili bir seçime sahipsiniz. Geçmişte kaç kez pozitif düşüncelerinizi dikkate almayıp negatif düşüncelerinize odaklandınız ve istemedikleriniz hakkında konuşup, düşünüp durdunuz.? Şu andan itibaren pozitif düşüncelere odaklansanız ve negatif düşüncelerinizi dikkate almasanız, hayatınız nasıl değişirdi.?

Rüyalarınızı gerçekleştirmek için etrafınızda olan bitene dikkat edin. Meraklı olun. Kendinizle ilgili veya başkalarıyla ilgili düşünceleriniz, başkalarının sizinle ilgili ne düşündüğüne dair düşünceleriniz başaracaklarınızı etkiler. Farklı düşünmeye başlayın. İnsanları, olayları, yerleri, nesneleri yeni bir gözle görün ve deneyimleyin.

Kendinizle ve yapabileceklerinizle ilgili değişik bir şekilde düşünmeye başladığınızda ne olduğunu fark edin. Bizler acı çekmek için veya zor bir hayat yasamak için doğmadık. Aslında iyinin, başarının, mutluluğun, sevginin bol miktarda olduğu bir dünyadayız; sadece bunları "bulmanız" gerekiyor.

Sizin olan iyiyi bulmanız demek, düşünce sisteminizi, inanç sisteminizi değiştirmeniz, zihninizin kontrolünü ele almanız ve içinizdeki gücü daha iyi bir hayat yaşamanız için kullanmanız demek. Zihninizde yarattığınız dünya, etrafınızdaki dünya ile aynıdır. İçinizde tüm yanıtlar var ve sizin için her tur sorunu çözebilir. Sadece sormayı bilmeniz gerekiyor.

Bu soruları kendinize sorun:


- düşünce sisteminizi değiştirerek hayatinizi kontrol edebileceğinize inanıyor musunuz?


- düşünce sisteminiz nedir?


- bu düşünceler, inançlar nereden geliyor?


- bu düşünceler, inançlardan hangiler doğru, hangileri yanlış?


- bu düşünceleri, inançları isterseniz değiştirebilir misiniz?


- daha pozitif bir düşünce sistemi yaratmak isteseydiniz, bu sistem nasıl olurdu?

Birşeyler yapın ! veya birşeyleri farklı yapın....

Metin DALGIÇ


 3.Kademe Ant.  / 6. Dan