Reiki 

Aslen Japonca olan “Reiki” sözcüğü, her yerde var olan, evrensel olan anlamındaki “Rei” ve yaşam enerjisi anlamında olan “ki” sözcüklerinin birleşimiyle oluşur "Evrensel Yaşam Enerjisi" anlamına gelmektedir.

1900'lü yılların başında Dr. Mikao Usui tarafından çok eski olan şifa yönteminin araştırılmasıyla ortaya çıkmıştır. Reikinin tarihi çok daha eski olmasına rağmen bu bilginin günümüze ulaşmasındaki en önemli kişi bu konuyu derinlemesine araştıran ve bir teknik haline getiren Dr. Mikao Usui'dir.

Reiki herhangi bir din ya da inanç şekli değildir her inanca sahip insan tarafından kolaylıkla uygulanabilir. Reiki tıbbı reddetmez aksine tıbbi tedaviye destek olma işlevindedir. Hastaların mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerektiğini savunan reiki uygulayıcıları reikinin faydalarını tüm dünyanın daha iyi görmesini sağlamışlardır.

Reiki, bir ayrıcalık, bir üstünlük aracı değildir. Reiki, çok kısa sürede kavranır ancak bir ömür boyu yaşanır. Reiki, katı kuralları ve uygulama prosedürü olan bir teknik değildir. 

Tıp bilimi asırlardır insan fizyolojisini ele almış ve hastalıkları, rahatsızlıkları, semptomlarına göre değerlendirerek, bu semptomların giderilmesine yönelik çalışmayı benimsemiştir. Semptomlar ayıklanarak rahatsızlıkların kökenine gidilmesi son yıllarda gelişen tekniklerle mümkün olmaya başlamakla birlikte tüm çalışmalar hala fizyoloji üzerinedir.

 

Ancak Reiki, tıbbi uygulamaları hiçbir şekilde reddetmeden, insanı sadece fizyolojisi ile değil aynı anda ruhsal yapısıyla da bir bütün olarak ele alır. Temelde rahatsızlıkların kaynağını farklı bir bakış açısıyla değerlendirir ve insanın mevcut bağışıklık sisteminde oluşan uyumsuzluk ve yetersizliklerin, tüm rahatsızlıkların kaynağı olduğunu gösterir. Bu nedenle, tıbbi uygulamalar fizyolojik tedaviyle uğraşırken aynı anda Reiki, rahatsızlığın kaynağına inerek bağışıklığın evren enerjisiyle kuvvetlendirilmesini ve şifanın sürekliliğini sağlar.

 

Reikinin hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur, zamanla unutulmaz ve etkisi kaybolmaz. Bir çok hastalıkta tıbbi tedaviyi tamamlar; zihinsel ve bedensel gerginlilerden kurtulmayı sağlar, ilaçların yan etkisini azaltır, yorgunlukları giderir, müsabakalar öncesi sporcunun konsantrasyonunu üst düzeye çıkarır, bağımlıklardan kurtulmaya yardım eder kısaca pozitif enerjiyi arttırma ve kişisel gelişim anlamında önemli pozitif etkiler yapar.

Reiki, akıl ve bilim yolundan hiçbir şekilde sapmayan, bağnazlık ve boş inançlarla hiç bir ilgisi olmayan bilimsel bir yöntem olmakla birlikte, insanı ve evreni uyumlu bir bütün halinde yaşattığından, bilgeliğe yaklaştıran bir tekniktir.

 

Reiki bugün dünyada yaklaşık iki milyon kişi tarafından uygulanmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Dünyada birçok hastane Reiki uygulamayı bütünleyici kabul etmekte ve reikiyle ilgili çalışmalara önem vermektedir. Sadece Amerika’da hastane ve kliniklerde lisanslı ve kadrolu şekilde çalışan ‘Reiki Practitioner’ sayısı 200.000’i aşkındır.

Reiki, uygulayıcılarda aynı zamanda sezgileri güçlendirir, ruhsal farkındalığın da artmasını sağlar.

 

Sensei Mikao Usui’nin Reiki prensipleri

 

  • Sadece bugün için; Bu gerçekte şimdiki “an” ile ilgilidir. Her bir anda doğru olanı ve gerekli olanı yapın, ne daha azını ne de daha fazlasını Bu yaşamımızın her anını tam olarak yaşamayı bize öğretir.
  • Öfkelenme; Öfke başkalarına ve kendinize zarar verir. Öfke egonun oyunda olduğunun bir işaretidir. Doğu geleneklerinde negatif duygular, özellikle kendi haklılığına sımsıkı yapışıldığında, karmanın asıl nedenleri olarak görülür
  • Üzülme; Reiki üstadlığı evrene tamamen güvenmeyi öğrenmek için bir adımdır. Bu zihin huzurun gerçek yoludur.
  • Şükran duy; Reiki’nin yararını alırsanız doğal olarak minnettar olursunuz. Şükran duymanın en kolay yolu solumanıza dikkat etmek ve aldığınız her nefes ile birlikte “Allah”ı soluduğunuzu kavramaktır.
  • Çok çalış; Günlük yaşamlarımız vasıtası ile gelişiriz (büyürüz). Spritüel olarak gelişmek için Lama (Tibet rahibi)  olmak ve bir dağda yaşamak gerekli değildir. Sıradan anlarımızda kendimizi gözlemleyerek her anın gerçekte olağanüstü olduğunu kavrarız.
  • Başkalarına nazik davran; Evrensel seviyede ben ve diğerleri arasında fark / ayrılık yoktur. Sadece yüce ruh mevcuttur. Böylece başkalarına nazik olmak, kendinize nazik olmak demektir. Tam olarak olduğunuz kişi için şefkat geliştirerek, doğal olarak başkaları için de şefkat geliştirirsiniz. Bunun vasıtası ile her şeyin en büyük şifacısı olan “sevgi”yi keşfederiz.

 

Reiki 1. Aşama Eğitim içeriği :

1- Reikinin tanımı

2- Reikinin tarihçesi

3- Reikinin eğitim aşamaları hakkında detaylı açıklama

4- Reikinin kullanım alanları

5- Temel çakra bilgileri

6- Reiki uyumlaması

7- Reiki ile çakraların dengelenmesi

8- Kendine Reiki uygulama temel pozisyonları

9- Kendine Reiki uygulamada özel tutuş pozisyonları

10- Başkalarına Reiki verirken temel tutuş pozisyonları

11- Başkalarına Reiki verirken özel tutuş pozisyonları

12- Reikinin 5 prensibi

13- Reikinin günlük yaşamda kullanımı

14- 21 günlük çalışma programı

15- Topraklanma meditasyonu

 

Reiki 2. Aşama Eğitim içeriği :

Birinci dereceyi tamamlayıp Reiki'yi yaşantınızda aktif halde kullandıktan sonra, Reiki ikinci derece seminerine katılarak Reiki ile şifa yeteneğinizi geliştirebilirsiniz.  2. derece Reiki eğitiminde zihinsel ve duygusal şifa esastır. Bu eğitimde Usui Reiki sembol bilgileri verilir. Reiki etiğinin tekrar hatırlatılması ile semboller, isimleri ve çizimleri ile öğretilir. Sembollerle ilgili çalışmalar gösterilir. Usui Reiki geleneğindeki üç sembol;

  • Güç sembolü
  • Duygusal/zihinsel şifa sembol
  • Uzaklık sembolü uygulamaları ile anlatılır.

Reiki 2 uyumlamaları yapılır. Uyumlamalar sonrası sembollerle çalışmalar yapılır. Sembollerin hissedilmesi sağlanır. Kişinin kendi şifası için uygulayabileceği sembol çalışmaları gösterilir. Kişinin başkalarına sembollerle nasıl şifa uygulayabileceği teorik-pratik şekillerde anlatılır. İlave egzersizler ve meditasyonlar uygulanır. Reiki 2 uyumlamasından sonra zamandan ve mekândan bağımsız olarak şifa gönderilebilir 2.Derece uyumlanma ile Reiki uygulayıcısının gelişimi ana başlıklarla şöyledir:

Reiki enerjisinin gücü ve odaklanması artar, şifa yeteneği artar.

Fiziksel olmayan sorunlara da şifa verme olanağı vardır.

Yer-Zaman faktörlerini ortadan kaldırarak şifa çalışması yapılabilir.

 

Eğitim içeriği:

1- Reiki 1 den Reiki 2 ye

2- Semboller nedir

3- Sembollerle çalışma

4- Mekan Temizliği

5- Geçmiş Travmaların izlerini yok etme

6- Karmik bağ kesme meditasyonu

7- Topraklanma meditasyonu

 

Reiki 3. Aşama Eğitim İçeriği :

Reiki 3. üncü aşama eğitimi üstadlığa giden yoldur. Bu aşamada öğrenciye üstad sembolü ve kullanımı öğretilir. Bu sembol sayesinde daha yüksek enerjilere açılmak ve yüksek enerjileri kullanmak mümkün olur. Meditasyonlar ve kişisel gelişim için kullanılır.

Eğitim içeriği:

1- Reiki 2 den Reiki 3 e

2- Uyumlama

3- Sembol bilgisi ve kullanımı

4- Sembol meditasyonları

5- 17 haftalık çalışma takvimi

6- Topraklanma meditasyonu

     Metin DALGIÇ

 Reiki Master / Teacher