Emek-sabır-inanmak ve vazgeçmemek, ..

Çinliler Bambu ağacı tohumu eker ve sular ve gübreler. İlk yıl hep toprağa ve dolayısıyla tohuma su vermekle geçermiş. İkinci yıl aynı işlem devam edermiş. Tohum itinayla sulanır ve dikkat edilirmiş. Ondan sonra ki üç sene yine aynı.

Görünürde hiçbir şey yok. Emek veriliyor ama. Ortada bir şey yok.

Ne zaman ki beşinci yılın sonuna gelinirmiş, işte o zaman bambu ağacı yeşermeye, filiz vermeye başladığı gibi altı hafta içinde, tam 27 metre boyuna geliverirmiş.

Ekildiğinden beri gördüğümüz elle tuttuğumuz ve gelişimini gözlemleyebildiğimiz başka hiçbir ağaç 5 yılda bu boyuta gelemiyor belki de. Peki o zaman bu ağaç beş yılda mı büyüdü, yoksa altı haftada mı? Sadece fiziksel gelişimi gören insanlar için cevap altı hafta. Bambu ağacı tohumu eken bir Çinli için ise, 5 yıldır.

Ama işin arkasını görebilen, farkında olanlar için ise beş yıl. Toprağa atılan tohum, belli aralıklarla özenle verilen su, ışığını ayarlama, yağmurdan rüzgardan koruma derken uzun zamana yayılmış bir emek harcanıyor.

Bu emek harcanırken tohum filizlenene kadar büyük bir sabır gösteriliyor.

Sonra da tüm kalbiyle ona inanmak gerekiyor. Verilen emeklerin boşa gitmeyeceğine ve sabrın sonunun selamet olduğuna inanmak.

Bu gelişimin süreci içinde bir diğer etken ise vazgeçmemek.

Verilen emeklerin karşılığı görülmeyince,  

gelişim süresi uzadığında,

etraftan baskılar veya caydırma yönünde tepkiler geldiğinde,

cesaret gösteremeyenlerin kıskançlıkla yaklaşıp olumsuz enerji vermesinde,

tembeller emeği değersizmiş gibi gösterdiğinde vazgeçme aşamasına gelinebiliniyor.

-        Emek-sabır-inanmak ve vazgeçmemek…..

“İşte başarı sırrının açılımı bu…”       

 Metin DALGIÇ