Taekwondoda ayağa kalkma eksersizleri

Bu çalışma gerçekten taekwondonun temelidir.Taekwondoda  bir duruş ve pozisyonda muhakkak bir ayağınızla vücudunuzu desteklemeye ihtiyaç duyarsınız.Bunu bir ayağınız üzerinde oturmak kalkmak suretiyle pekiştirebilirsiniz.

kalkis1.gif (9839 bytes)
Şekil1:

Başlangıçta çok kolaymış gibi görünür.Ancak doğru bir hatta
(düz bir çizgiyi takip ederek) çalıştığınız  zaman ne kadar zor olduğunu anlarsınız.Bu hareket çok basittir ancak yinede baz açıklamalara iktiyaç duyar.Başlangıçta oturuş ve kalkışlarda vücudunuzun dengesini ayarlamada bayağı zorluk çekersiniz.Eğer bu dengeyi sağlayamıyorsanız ilk önce bir alinizle bir duvara veya bir bara yaslanın böylece çalışmaya başlayın.Bacak kaslarınız güçlendiği zaman elinizin yardımı olmadan çalışmaya başlayın.
Daha da iyisi Şekil :1 de olduğu gibi ellerinizi iki yana genişçe açarak ayakta durun ve sonra göğsünüzün önünde birbirine doğru yaklaştırarak yani kapatarak oturun.Bunu periyodik olarak tekrarlayın yani tekrar kolları yanlara açarak ayağa kalkın ve tekrar kapatarak oturmayı yenileyin.bu hareket sizin vücut dengenizi kazanmanıza çok yardımcı olacaktır.
Çok sakin hareket etmeye çalışınız.Otururken nefes alıp ,ayağa kalkarken nefes vermeye çalışın.

kalkis2.gif (18880 bytes)
Şekil:2

Sonra oturunca nefes alın kalkarken vermeye çalışın ve bunları tekrarlayın.Gerçekten zor gibi görünüyor değil mi? Bu çalışmalar sizin temel vücut dengenizi sağlayacaktır.Veya çalışmaya devam etmek dengenizi devamlı geliştirecektir.
Bu çalışmayı her ayakla 10 kez tekrar etmeniz gereklidir.Yukarıdaki şekil ikide aynı ayakla yapılacak oturma ve kalkma hareketlerini bölümler halinde görmektesiniz.En mükemmeli oturma ve kalkma hareketlerini yaparken nefesinizi çok sakin bir şekilde kontrol etmeniz lazımdır.Öyle olmalı ki bir seferde otururken nefes veriyorsanız ikinci oturuşta nefes almanız gereklidir.
İlk başlarda çok kendinizi zorlamayınız bir duvara yaslanarak veya partneriniz olan arkadaşınız yardımıyla çalışınız .zamanla rahatlıkla becerebileceğinizden hiç kuşkum yok.