Antrenman sonrası ne yapmalıyız?
 
 Taekwondo ağır aktivite ( antrenman ) isteyen bir spor dalıdır.Özellikle müsabaka takvimlerine girildiğinde bir sporcu ağır antrenmana girer. Antrenman periyot laması 3 bölümde yapılır.
A-Antrenmana hazırlık (ısınma devresi)
B-Teknik taktik ağırlıklı çalışma (antrenman)
C-Antrenmanı sonlandırma (soğuma çalışması)

Genellikler antrenmana hazırlık devresi ihmal edilmez ve vücut antrenmana çeşitli esneme germe hareketleri ile hazır hale getirilir.Ancak çoğu sporcu tarafından antrenman sonu yapılması gerekenler ihmal edilir.Antrenman sonunda gerek eğitmenin yaptıracağı eksersizler olabileceği gibi sporcunun da yapması gerekenler vardır.Bunların ihmali gerek sağlığımız açısından çok önemli olup gerekse de sporcuyu bir sonraki antrenmanda verimsiz kılar.
Antrenmanı takiben yapılması gereken 3 önemli öğe vardır.Bunlar:

1-SOĞUTMA
Antrenmana başlarken nasıl ki belli bir süre ısınma programı uygular vücudumuzu antrenmana hazırlarsak , eksersiz sonunda da ısınan vücudumuzun soğutulması gereklidir.Bu sert geçen antrenman sonunda 5-15 dakika kadar hafif eksersize ve açma germe hareketlerine dayanan hafif bir çalışma ile olur. Bunun faydaları şunlardır.
a-Kas ağrıları hafifler
b-Kas yorgunluğu gider. (hafif çalışma ile kandan laktik asidin atılımı sağlanır)
c-Kas sertleşmesinin önüne geçilir.
d-Antrenmanın bir anda bitilmesinden dolayı oluşabilecek baş ağrısı veya tansiyon değişikliklerinin önüne geçilir.
  Soğutma programı hafif eksersiz şeklinde olmalı ve antrenman özelliği taşımamalıdır.Antrenman şiddetinin yarısı veya daha azı kadar bir zorlama yapılmalıdır.

2-MASAJ:
Antrenman sonu soğumadan sonra yapabileceğiniz veya yaptırabileceğiniz bir masajın faydaları inkar edilemez.Sitemizde bir sporcunun kendi kendine bile nasıl masaj yapabileceği açıklanmıştır .Dikkatli okuyunuz ve ihmal etmeyiniz.
Masaj,:
Kas kramplarının önüne geçer
Kan dolaşımını arttırarak dokunun beslenmesini arttırır.
Yorgunluğa sebep olan artık maddelerin  atılımını kolaylaştırır.
Kas sertleşmesinin önüne geçer, hasar gören dokuların iyileşmesini çabuklaştırır,
Kas hareket alanını fazlalaştırır.
Asında masaj soğuma programının bir parçasıdır.Ancak çoğu sporcularımız tarafından ihmal edilir.

3-DİNLENME VE UYUMA:
Sıkı antrenman yapan bir sporcu normal bir insana göre daha fazla dinlenmeli ve uyumalıdır. Normal bir insanın uyku ihtiyacı 8 saat kadardır. Bir sporcu günde 10-12 saat kadar uyumalıdır.Özellikle antrenman sonunda yorgunluğu artıracak faaliyetlerden kaçınılmalıdır.Dinlenmeyen bir vücut bir sonraki antrenmana yorgun başlayacağından aşırı yüklenmelere bağlı olarak sportif sakatlanmalar meydana gelecektir.Antrenman dönüşü evde alınacak ılık bir duş ve ardından yapılacak dinlenme  vücudun bir sonraki güne çok zinde başlamasını sağlayacaktır. Eğer duşun ardından uyuyarak dinlenecekseniz duş suyunun daha sıcak olmasına dikkat ediniz.
Güne başlarken ılık gün bitiminde ise sıcak duş almayı tercih adiniz.

 Evet genç kardeşlerimiz:
Antrenman sonunda Soğutma, masaj ve dinlenmeyi asla ihmal etmeyiniz.