Taekwondoda dengeli bir duruşun (pozisyon)önemi

Çoğu öğrenci antrenmanlarda dengeli bir duruşun (pozisyon) pek anlamazlıktan gelirler.Bunun sebebini anlayabiliyorum. Çok sıkıcı ve zahmetlidir.Buna ilavetende bu çalışmanın nasıl olurda taekwondo teknik becerilerine katkısı olduğunu anlamaları zordur.çalışmasındaki sıkıcılığı ve zorluğu bu anlamayı zorlaştırır.Bu nedenle anlamanıza biraz yardımcı olacağım.
Antrenmanlarda kolayca tecrübe edebilirsiniz ki teknikleri (beceri) ve hareketleri bir iki kere bakmakla tamı tamına taklit edebilmek çok zordur.Bu hareketler gözlemleyip bende hemencecik yapabilirim diye düşünürsünüz.Ama düşündüğünüzden çok daha hızlı ve kompleks hareketlerdir.Bu nedenle çoğu öğrenci bu hareketleri belli belirsiz yapabilir ama tam olarak asla icra edemez.Acaba hocanızın elinden geldiğince size öğrettiği ve gösterdiği bu hareketleri (teknikleri) niye hemen beceremiyorsunuz düşündünüz mü? Çünki bu hareketleri yapabilmeniz için bu hareketlerin temel tekniklerini uzun süre sürekli çalışmanız gereklidir.Kendine özel yapısını ,diğer hareketlerle uyumunu, yaparken vücut dengelemesini  kesinlikle bilmeniz gerekir.Bu faktörlerin gerçekleştirebilmek içinde öncelikle mükemmel bir duruş tekniğiniz yani vücut pozisyonu ve konumunu tam ve mükemmel sağlamanız gerekir.Bu Duruş tekniği her harekete ,her tekniğe göre vücut dengesini ve momentumunu koruyacak şekilde değişir .Bir hareketin özelliğine uygun bir duruşunuz (pozisyonunuz) yoksa hareketinizde teknik ,hızlı ve güçlü olarak çıkamaz.
DO her şeyin kendi içinde durağan kalmasını değil değişimini ve gelişimini esas alır.İnsanlar öğrendikleriyle durağanlıktan ve tekdüzelikten ,gelişmeye ve değişmeye yönelirler.İnsanın düşünceleri her gün gelişip büyümelidir. Taekwondo da ilk önce merkezde   durmak suretiyle sabit hareketler çalışılır.Daha sonra hızlı hareketlere geçilir.Daha hareketler farklılaşmadan siz bu hareketlerdeki farklılaşma isteğini hissetmeye başlarsınız.Zamanla incecik ayaklarda oluşan korkunç potansiyel güç sizi bu farklılaşmaya iter.
Özetlersek Çalışmada her tekniğin mükemmelliği ,o teknik için gerekli olan duruş(pozisyonun) mükemmelliği ile olabilir:bu nedenle antrenmanda Duruş (pozisyon) çalışmaları şattır.
Her hareketlerinizdeki yanlışı ancak dengeli bir vücut momenti ile düzeltebilirsiniz.vücut dengeniz yoksa hareketinizdeki hız,güç ve estetik asla olmaz.Bu nedenle "denge" için özel seri çalışmalar yapılır.Bu çalışmalı ve her hareket için denge pozisyonunu (dengeli duruşu) o hareketi anlatırken birlikte anlatacağız.