Taekwondoda İncinme sonrası Çeşitli bilek eksersizleri
 


Şekil:1

Eksersiz  :1
Taekwondoda el bileği sakatlanmalarından sonra veya eksersiz amaçlı basit bilek eksersizleri önem taşır.
Bunun için her türlü materyali evinizin bir köşesinde bulabilirsiniz.
İlk eksersizde elinizi şekil 1 ve 2 de olduğu gibi bir masaya avuç içi masaya dayanacak şekilde koyunuz.Parmaklarınızı açıp kapayınız bu hareketi 3 er setten 15 er kere yapınız.Günde 3 kez sabah öğle ve akşam hareketi tekrar ediniz.


Şekil:2


Şekil:3

Eksersiz:2
Kolunuzu bir masaya koyunuz .El bileğiniz masadan aşağıya sarkacak şekilde olsun.Herhangi bir ağırlık kullanmadan.Şekil 3 ve 4 de olduğu gibi elinizi aşağı ve yukarı doğru hareket ettiriniz.Günde 3 kez sabah öğle ve akşam hareketi tekrar ediniz. 3 setten 15 er tekrar yapınız.Yani bu hareket günde 135  kere yapılmış olacaktır.Farkında iseniz hareketler kolaydan zora doğru gitmektedir.Amaç incinen el bileğini fazla zorlamadan eksersiz yapmaktır.Hangi harekette zorlandı iseniz ve bileğinize incinme nüksederse hareketi bırakın ve bir sonrakine asla geçmeyiniz.Çünkü bir sonraki eksersiz bileği daha fazla zorlayacaktır.


Şekil:4

Eksersiz:3
Yandaki şekilde görüldüğü gibi elinize küçük bir bezden yumak yapınız.Bu lastik top, sünger vs de olabilir.Elinize aldığınız bez yumağını sıkıp gevşetiniz.Bu şekilde 3 er set olmak üzere 15 er hareket yapınız.Yine günde 3 kez antrenman yapılmalıdır.

Eksersiz:4
Elimize 1 veya 2 kg lık bir ağırlık alınız.Kolumuzu masanın üzerine koyarız el bileğimiz yine dışarıda kalacak ve avuç içi yukarıya doğru bakacak şekilde olsun.Ağırlıkla birlikte elimizi yukarı ve aşağı doğru hareket ettiririz.Yine 3 setten 15 er tekrar günde 3 kez sabah öğle ve akşam yaparız.
Eksersiz: 5
Elimize 1 veya 2 kg lık bir ağırlık alınız.Kolumuzu masanın üzerine koyarız el bileğimiz yine dışarıda kalacak ve avuç içi bu kez  aşağı doğru bakacak şekilde olsun.Ağırlıkla birlikte elimizi yukarı ve aşağı doğru hareket ettiririz.Yine 3 setten 15 er tekrar günde 3 kez sabah öğle ve akşam yaparız.
Eksersiz: 6
Elimize 2 veya 2,5 kg'lık bir ağırlık alalım.Avuç içi yukarı gelecek şekilde ağırlığı tutalım.Elimize daire 90 derecelik sağa kıvıracak şekilde çevirelim ve tekrar aynı konuma gelelim.Yine 3 setten 15 er tekrar günde 3 kez yapalım.
Eksersiz: 7
Elimize 2 veya 2,5 kg'lık bir ağırlık alalım.Avuç içi bu kez aşağı  gelecek şekilde ağırlığı tutalım.Elimizi 90 derece derecelik sola kıvıracak şekilde çevirelim ve tekrar aynı konuma gelelim.Yine 3 setten 15 er tekrar günde 3 kez yapalım.

Sakin taekwondo olarak
tüm eksersiz çeşitlerini sıra ile açıklayacağız.
Bizi izleyin ve arkadaşlarınıza tavsiye ediniz.