Taekwondoda Boyun eksersizleri
(Sakatlanmayı takiben iyileşmeden
sonra yapılacak boyun eksersizleri)

Taekwondo sporu full kontak bir spor dalın olup kafaya ve yüze vuruşların sık olduğu bir spor dalıdır.Her ne baş koruyucuları kullanılsa bile gelen yüksek güce sahip sert tekmeler baş ve boyun sakatlanmalarına sebebiyet verebilirler. Spor dallarında baş ve boyun sakatlanmaları en tehlikeli sakatlanma gurubundandırlar.Baş sakatlanmaları değişik tiplerde olabilir ön bölgede, yüzde ,ciltte, kulakta kafatasında yada beyinde zararlar oluşabilir.
Taekwondoda kafaya arkadan gelen tekmeler son derece tehlikelidir.Bu nedenle başa arkadan vuruş yasaktır.Ancak sık olarak faullü vuruşların yaşandığı göz önüne alınırsa bu vuruşların etkisini azaltmak için ön çalışmalar yapılabilir.Bunun en etkili yöntemi başı taşıyan boyun kaslarının güçlendirilmesidir.
Boyun kaslarını kuvvetlendirmek için belli eksersizler şunlardır.
1-Bir sandalyeye oturunuz. Başı önce sağa doğru çeviriniz elinizle başın sağa hareketini zorlayarak hareket miktarını arttırınız. Yine aynı hareketi bu kez ters istikamete yani sola doğru yapınız ve gene elinizle hareketi zorlayınız.
2-Başınızı sağa doğru yatırınız ve sağ elinizle başı solundan çekerek hareketi zorlayınız.Sonra hareketi aynı şekilde başınızı sola yatırarak yapınız.
3-Çenenizi sağ koltuk altına getiriniz ve sağ elinizle başı arkadan çekerek hareket miktarını arttırınız.Yine aynı şekilde sol koltuk altına getiriniz .Bu sefer sol elle çekerek hareketi arttırınız.
4-Başınızı öne göğüs bölgesine yatırınız ve iki elinizle arkadan öne çekerek hareketi zorlayınız.
5-Sağ avuç içini alnınıza koyunuz başı öne doğru itmeye çalışırken elinizle de ona karşı direnç uygulayınız.
6-Ellerinizi başın arkasında kenetleyiniz .Bu şekille ellerinizle direnç yaparken başı geriye getirmeye zorlayınız.
  Bu hareketleri 10 ar tekrardan yapınız. Bu hareketler
A-Boyun kaslarını kuvvetlendirmek
B-Başın hareket alanını artırmak için yapılır.
Bu şekilde galen darbelerin etkisi en aza indirilebilir. Tabi ki en doğrusu tekmeden kaçmaktır.Başa sert bir darbe alan ve ciddi bir travma geçiren sporcu.doktor kontrolü ve izni olmadan antrenmanlara başlamamalıdır.
Orta dereceli bir kafa travması geçiren sporcu en az 1-2 hafta dinlenmeli  ve daha sonra antrenman periyoduna girmelidir.