Taekwondoda İncinme sonrası
Çeşitli  Kalça Eksersizleri

Eksersiz  :1

Sırt üstü yatarak biz dizinizi yükseltin.Ağırlık kullanmayınız ve dizinizi kalçanıza doğru çekiniz.Burada faydalanmak için ellerinizi kullanabilirsiniz.
Sakatlığın ilk devresinde 10 saniye içinde 10 tekrar yapın yeter.İleriki alışmalarda 10 tekrarı  3 kere tekrarlayınız ve günde bunu 3 defa uygulayınız Yani diz çekme hareketi gün boyunca 90 kez yapılmış olmalıdır.

Eksersiz:2

Sırt üstü yatarak her iki ayağınızı yana doğru uzatın.Ağırlık kullanmayınız.Bacaklarda birini 10 cm yukarı kaldırarak açabildiğiniz kadar yana açın bekletmeden tekrar kapatın.Bunu aynı şekilde diğer ayağa da uygulayın.10 tekrar yapın ve bunu günde 3-4 kez uygulayın.Yani her ayak günde 40 civarında bu eksersizi yapmalıdır.

Eksersiz  :3

Yana yatar pozisyonda olun alttaki eliniz başınızın altında olsun.Ağırlık kullanmayınız.Bu pozisyonda ayağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırıp indiriniz.5 tekrardan sonra bacak değiştirin ve diğer ayakla yapınız.5 tekrarı 2 kez yapın ve bunu günde 3-4 kez yapınız.Yani her ayak 40 civarında bu eksersizi yapmış olacak.

Eksersiz  :4

Yere oturarak bir bacağınızı öne doğru uzatın.Diğer bacağınızı dizden bükerek ayak tabanınızı uzatılan bacağın diz bölgesine yerleştirin. Ağırlık kullanmayın.Kollarınızı uzattığınız ayak ayağın bileğine tutarak bu konumda 5 saniye kadar bekleyiniz.10 tekrarı günde 3-4 kez yapınız.bunu diğer ayakla tekrarlayınız.Her ayak 40 civarında bu eksersizi yapmalıdır.

Eksersiz:5

Yüz üstü yatarak bacaklarınızı yan yana uzatın.Ağırlık kullanmayınız.Bacaklarınızı bükmeden yerden en yüksek seviyeye kaldırmaya çalışın.Yukarıda 5 saniye kadar tutarak yere indirin.Bunu her iki ayakla da yapın.10 tekrar günde 3-4 kez yapın.Her ayak günde 40 kadar bu eksersizi yapmış olsun.
 

Eksersiz:6

Ayaklar omuz genişliğinden fazla olacak şekilde ayakta durunuz.Ağırlık kullanmayınız.Sonra bir bacağınıza ağırlığı verecek şekilde yere yaklaşınız.Eller yere değince bu konumda 5 sn kadar bekleyiniz.10tekrarı günde 3-4 kez yapınız.Her iki ayağa da uygulayınız .Her ayakla 40 civarında eksersiz olmalıdır.
 

Eksersiz: 5
Uzanıp asılabileceğiniz bir bar ayarlayınız.Bar kartal tutuş pozisyonunda tutulur.Ağırlık kullanmayınız.Dizleri karına çekerek 5-10 sn kadar bekleyiniz.Bunu 10 tekrar günde 3-4 kez yapınız.Yani günde 30-40 arasında bu eksersiz yapılmalıdır.
Eksersiz: 6
Uzanıp asılabileceğiniz bir bar ayarlayınız.Ağırlık kullanmayınız.Dizleri bükerek ayaklarınızı bu konumda her iki yana açınız.Bu konumda 5 sn bekleyiniz.Bunu 10 kez günde 3 defa yapınız.Gün boyunca 30 eksersiz yapılmalıdır.
Eksersiz: 7
Bir yerden destek alınız.Ayağınıza ağırlık takınız.2 kg kadar olabilir.
Bu yoksa lastik uygulaması da olabilir.Bu konumda ayak en yüksek seviyeye kadar açılır ve tekrar başlama konumuna gelinir. 0 tekrar 2 set ve günde 3-4 kez yapılır.Yani her ayak günde 60-80 arası bu eksersizi yapar.

Sakin taekwondo olarak
tüm eksersiz çeşitlerini sıra ile açıklayacağız.
Bizi izleyin ve arkadaşlarınıza tavsiye ediniz.