Taekwondoda Şinav çekme
 

Cezanıza katlanın ..ŞİNAV ÇEKME
Sevin veya nefret edin , ancak ne olursa olsun taekwondo çalışmasında şinavdan kaçış yoktur.
Şinav çalışması her taekwondo çalışmasının bölümlerinden biridir.Şinavlar sporcunun karakter inşasının temel çalışmalarından biridir.Şinavlar sporcunun acıya dayanıklılığının,  gücünün,  tahammül sınırının, ve fiziksel gelişiminin tespitine yarayan önemli bir çalışmadır.En önemlisi de şinav hareketi göğüs (akciğer) gücünün artması kadar , el ve ayak hızlarının gelişimini de sağlayan en basit ama en verimli çalışma metotlarından biridir.Aslında basit bir şinav çekme deyip geçmeyin. Bu basit hareketin bile çok değişik çeşitleri vardır ki yapması son derece zor ve uzun çalışma ister.
Avuç içleri ile iki kolla yapılan basit şinavın yanında, 3 parmak üzerinde yapılan, yumruklar üzerinde yapılan , kolların iki yana çok açılması ile yapılan  , tek elin arkaya kıvrılıp tek el ile yapılan( bu tek elin parmakları , yumruğu veya avuç içiyle yapılanı) olmak üzere değişik tipleri vardır.
Beyaz kuşak sporcular standart şinavı 10 kez yapmalılar, ilk tecrübede genellikle dizler yere dayanarak şinav yapılır.Buna tolerans göstermek gerekir.Normal bir sporcu standart şinavı en az 10 kez yaparak 20 ye kadar çıkmayı
zorlamalıdır.Bunu tamamladıktan sonra 10 kez parmaklar üzerinde ve 10 kez de yumruklar üzerine şinav yapmayı denemelidir.
PARMAKLAR ÜZERİNDE ŞİNAV:
Yetişkin her erkek veya bayan taekwondocunun bir antrenmanda en az 10 kez yapmak zorunda olduğu bir şinav tipidir.


Eğer el bileği zayıf is saldırılarda çok incinmelere maruz kalır.Rakiplere veya torbaya Jirugi (Yumruk) veya chigi (çarpma teknikleri) uygularken zayıf b,ir el bileği çabuk sakatlanır ve incinir.
Bunun önüne geçmenin yolu bilek ve parmak eklemlerini kuvvetlendirmektir ki buda şinav çekmekten geçer.Ancak bazı insanlar gereksiz yere rakiplerine gözdağı vermek için aşırı derecede bu işleme özen gösterir ki şinav çekmekten parmak eklemlerinin nasır tuttuğu gözlenir.Bu gereksiz ve saçmadır.Bir antrenman seansında 10-20  arası bir şinav çekmek bilek ve parmak eklemlerini kuvvetlendirmek,el sakatlanmalarının önüne geçmek, ve güçlü yumruklar yapmak için yeterli bir eksersiz miktarı olarak kabul edilir.
Eğer parmaklarınızın acımasından veya incinmesinden endişe ediyorsanız bu şinav hareketlerini tahta veya sert zemin yerine halı gibi bez gibi yumuşak cisimler üzerinde de yapabilirsiniz.Sert zemin üzerinde yaparak acı çekmenin iyi şinavla bir alakası yoktur. Şinavdan maksat nasırlı parmaklar oluşturmak değil, vücudu parmaklar veya yumruk üzerinde yukarı kaldırabilmek bilek, parmak ve kol kaslarını kuvvetlendirmektir.
Genç kardeşlerimiz ilk önceleri yumruk veya parmaklar üzerinde şinav yapmaya baya zorlan
ırlar. Bu zorluğu atlatmak için önce dizlerden yardım alarak parmaklar veya yumruk üzerinde kalkılması denenmelidir.Bu alışkanlık kazandıkça diz desteği terk edilmelidir.Parmaklar üzerinde şinav sizin el ve kol tekniklerinizin mükemmel olmasını sağlayan en önemli yardımcı ekseriz metotlarından biridir.En önemli etkisi de Hız ve patlayıcı güce olan etkisidir.
Hız. Asla son sınırına ulaşamazsınız.Amacınız gerçekten şiddetli, patlayıcı bir hız ise "doğru antrenman" en önemli bir faktör olarak ortaya çıkar.Büyük ustaların eski eskiye dayanan "kas sıçraması" teorisine göre çalışmalarınızı ağır bir antrenman üzerine bina etmiş iseniz ferdi olarak ta yavaş olursunuz.Ağır kas gurupları antrenman ile ağır baskı altında tutulurlarsa yavaş hareket etmeye başlarlar.Bu gerçekten doğrudur.Yavaş çalışırsanız, eninde sonunda yavaş olursunuz.
Burada hata yapmamak lazımdır.Çünkü antrenman şekliniz sizi ağır, hantal veya seri bir sporcu olmanızı sağlayacak bir etkendir.Burada nasıl patlayıcı bir güce ve sürate erişmenin birkaç yolunu izah edeceğiz.
Antrenmanlarda en önemli faktörlerden biri , sürekli olarak eksikliği hissedilen güç inşası çalışmasıdır.Bu "patlayıcı güç" tür.Yani "olabildiğince kısa sürede en yüksek güce ulaşmak"
Patlayıcı güç nedir ve nasıl elde edilir.
Güç ustası Yuri Verkhoshansky'ye göre  Patlayıcı güç için üç faktör çok önemlidir.
1-Çok yüksek güç,
2-başlama kuvveti
3-Hızlanma gücü
Bu üç faktörü oluşturacak eksersiz ŞİNAV dır
Maksimum güç  çok yönlü olarak hafif  ağırlıklar kaldırmakla elde edilir.Düşük seviyeli tekrarlar yapılır.Başlama kuvveti ağırlık takarak hız antrenmanı çalışmaları yaparak arttırılır.Hızlanıcı güç ise maksimum güce en kısa zamanda ulaşmaktır.
Bizim için burada önemli olan son iki güç tür yani iyi bir başlangıç kuvveti ile başlamak ve vuruş anında en yüksek güce kavuşabilmek.Buna "patlayıcı" yani aniden ortaya konabilen en yüksek güç diyoruz.
Bu gücün oluşturulmasında en etkili ve sakatlanmaların önüne geçecek en emniyetli yol şinav hareketleridir.Şinav hareketi çok kuvvetli bir üst vücut yapısı oluşmasına yardımcı olur.Şinav hareketi sizin yerçekimi kuvvetine karşı vücudunuzu harekete geçirme kuvvetinizi ortaya kor.Şinav hareketinde vücudun %60 ağırlığını yukarı kaldırmış olursunuz.Diyelim ki 60 kilo iseniz 36 kiloluk bir yükü yer çekimizden kurtararak yukarı kaldırırsınız.Şinav hareketinde yük kaldırmadan ziyade , hareketi hızlı yapmak önemlidir.
Bu nedenle çok miktar aa yavaş şinav çekmektense aralıklı ama yüksek hızlı olarak çekmek daha iyidir.Her severde 10-15 arası olmak üzere 3-4 tekrar yapmak en idealidir.
Yerde vücudun yer çekiminden kurtarılmasına dönük olan bu hareket, ayakta olunca sizi aniden fırlayarak yüksek hızla rakibe çarpan bir ters hareketi oluşturmanızı sağlar.Çünkü Şinav hareketi sizi ileri fırlamanıza engel olan sinir sistemini ve kas guruplarını aktive eden bir eksersiz biçimidir.Bu konunun bio mekanik izahını daha sonra geniş olarak yapacağız.