Taekwondoya yeni başlayan sporcuların
aklında tutması gereken önemi ipuçları

1-
Kısa sürede iyi bir taekwondocu olabilmeniz için taekwondonun çalışma prensiplerine harfiyen uymanız gerekir.
spora yeni başlayan biri olarak teknik seviyenizi yükseltmek için pozisyonları ve hareketleri sürekli tekrarlamanız gerekir. Özellikle farklı sporları yapmaktan gelen sportif bir beceriniz yoksa tekrarlarınız pratiklerinizin gelişimini sağlayacak şekilde sık ve azimli olmalıdır.
Niçin?
iyi bir teknik beceri sizin hareketlerinizde vücudunuzun her bölümünü kontrol edebilme kabiliyetinize göre yapılır .Fakat henüz sahip değilsinizdir.Herkes için ,bilhassa hızlı hareketlerde vücudun her parçasının dengesini ve aktifliğini kontrol edebilmesi oldukça zordur.Bu nedenle siz bütün bir hareketi parçalara ayırarak bölüm bölüm pratik yapmalısınız.Hareketleri yaparken ilk önceleri çok sık tekrar yapmak zorunda kalacaksınız.İkinci olarak hareketi (tekniği) hatasız olarak yapmaya çalışın.Sık tekrar ve doğru tekrar yaparak teknik beceri elde edebilirsiniz.Bu arada vücudun momentini .denge konumunu muhafaza etmeye çalışmalısınız.Yani 3 temel prensip sizi bekliyor..
1-Sık tekrar
2-Tekniği doğru yapmaya çalışma
3-Vücudun momentini(denge) koruma
Unutmayın ne kadar yetenekli olursanız olun terlemeden ,yorulmadan,sıkıntı çekmeden hiç bir zaman iyi bir taekwondocu olamazsınız
2-Hatasız duruş(pozisyon) ve doğru hareket çok önemlidir.Bu beceriyi erken kazanmak çok gerekir.genellikle özgün hareketleri sürekli tekrarlayarak alışmalısınız Özellikle kötü yaptıklarınız üzerinde sürekli çalışmanız gerekir.
En önemli olan temel teknikleridir.Temel duruşlar,temel adımlar, temel teknikler..vs...bunların çok doğru bilmeli ve icra etmelisiniz.Bunun için her şeyden önce iyi bir antrenör bulmalısınız.İyi bir çalıştırıcı temel pozisyonların önemini ve yapılışlarındaki sebepleri size açıklar.Anlayamadıklarınızı size pratik olarak göstererek anlamanızda yardımcı olur.
Unutmayın..Bir şey iyi ise onu iyi ve farklı yapan sebepleri ve gerekçeleri vardır.Bunları yerine getirmemseniz hareketleriniz asla iyi olmaz.
3-Güzel bir pozisyon(duruş) ve temel hareketler hemen hemen aynı özelliklere sahiptir.Bir kere basittirler.Herhangi bir tedbire ihtiyaç hissettirmezler ancak tabi ki gereksiz hareketler değildirler.Biraz gayretle bu hareketler kolaylıkla yapılabilir.Zor olanların icrasında antrenörünüz size yardımcı olur.
Bu temel eksersizler çok doğal hareketlerdir.Bu yüzden pratik yaparken vücudunuzun herhangi bir yerini yaralamaz incitmezsiniz.Tabi başlarda temel hareketlerde biraz zorluk hissedersiniz.Fakat kuşak ilerledikçe bu zorlanmalar tamamen kalkar.Çünkü taekwondoda tüm hareketler ve teknikler vücudun doğal işleyişi ile uyum içindedirler.Organlara doğal hayattaki fonksiyonlarına ters hareketler yaptırılmaz.Yani zorlanmazlar.
4-İyi ve güzel temel teknik çalışması elbette zordur.Gücünüzü çok hızlı ve fazla şekilde arttırır.Bu nedenle ağrı ve sızılar oluşabilir.Ancak bu şartlar altında bile asla vücudunuzu incitme ve yaralama olmaz.
İki temel teknik arasında zor olanı varsa özellikle zorlandığınız hareket ve pozisyonları çalışın.Çünkü temel hareketlerde zorlanmak demek teknik kapasitenin düşüklüğünü gösterir.
Unutmayın rakibinizden daha zor teknikleri çalışırsanız müsabakada rakibini kontrol eden taraf siz olursunuz.
5-Son olarak ilk önce yapılması gerekli temel hareketle canınızı bayağı sıkar.Ama iyi bir taekwondocu olabilmek için sıkılmadan sürekli antrenman yapmalısınız.Ağrılar olabilir,zorluklar olabilir.Size gerekli güç bu temel hareketlerde vücudunuzda değil ruhunuzda saklıdır.Çünkü bu temel hareketler o kadar basittir ki vücudun bunları yapamaması söz konusu olamaz.İsteksizlik, dirençsizlik ,ilgisizlik ve güçsüzlük bu nedenle olsa olsa düşüncelerinizde ve duygularınızdadır.
Hedeflerinizi ,arzu ve isteklerinizi devamlı canlı tutun b zise çalışma azmi ve direnci verir.Tıpkı hayatta yapacağımız mücadelede olduğu gibi.