Taekwondoda Siyah kuşak sporcuların
aklında tutması gereken önemli ipuçları

SİYAH KUŞAK SPORCU OLABİLMEK:

Siyah kuşak olmanın anlamı
    Her taekwondo sporcusunun amacı siyah kuşak olabilmektir. Çünkü taekwondoda siyah kuşak olabilmek çok özel bir konumdur.Ancak taekwondoya başlayan ortalama 100 öğrenciden sadece biri siyak kuşak derecesine ulaşabilmektedir.Çünkü bu gayret ve efor isteyen ve insanın kendisini bu yola adamasına bağlı bir durumdur.Bir çok tekniğin öğrenilmesi ve binlerce kez tekrarının sabırla çalışılmasını gerektirir. Fiziksel ve ruhsal açıdan mükemmel bir güçlülük hali ve üstün savunma yetenekleri ister.Bununda dışında siyah kuşak olabilmenin güçlü tekme veya yumruklardan daha önemli olan gerekleri vardır.Taekwondoda siyah kuşak sporculara attıkları güçlü tekme veya yumruklara göre değer verilmez.

    Siyah kuşak demek,Mükemmelliğin simgesidir.Alçakgönüllülüğün, yardım severliğin, başkalarının şeref ve namusuna saygının, doğruluğun, dürüstlüğün, iyiliğin, hoşgörünün, çalışkanlığın, liderliğin, sevgi ve muhabbet duygularının  ifadesidir.Sporcusuna siyah kuşak takan bir eğitmen topluma -" Bakın ben böyle bir şahsiyet yetiştirdim ve hizmetinize verdim " demektedir.
Siyah kuşak;  sporcu, eğitmen ve toplum arasında bu idealler için bir sözleşme , bir akit, veya bir senettir.Siyah kuşak sporcu sıradan insanların her zaman imrenerek baktığı ve taklit etmeye çalıştıkları insan tipi demektir.

    Siyah kuşak takan sporcuda muhakkak surette sorumluluk duygusundan ileri gelen güçlü bir onur, şeref ve namus duygusu vardır.Siyah kuşak giydiğiniz anda bu çalıştırıcınızın, okulunuzun, sanatınızım, daha önemlisi kendinizin tüm iyi davranışlarınızı üzerine bina edilmiş olan "itibarı"nı ortaya korsunuz. Bir belde veya kasabada siyah kuşak derecesine ulaşmış bir sporcunun toplum dışı bir davranış sergilemesi demek o ilçedeki taekwondo antrenörü veya eğitmeninin meslek hayatının sonu olacak kadar yerin dibine girmesi demektir.Bir kurumda nasıl bir yolsuzluk olduğunda ,amir veya müdür konumundaki kişi istifa ediyor ise bu eğitmende taekwondo eğitimi vermeyi bırakmalıdır.Bu Kore'de  ve Uzak Doğu'da böyle olduğu gibi ülkemizde de böyledir.

Kişilik Olarak Siyah kuşak bir sporcu kimdir:
Salonda eğitmenden sonra gelen bir yardımcı asistandır.
Diğer alt kuşak ve minik sporcularının davranışlarını taklit ettiği bir liderdir.
Her zaman %100 doğruyu , en iyi şekilde yapan mükemmel kapasitede bir sporcudur.
Minik sporculara yardım eden ve onların dertleri ile ilgilenen bir ağabeydir.
Salonun bakımından ve temizliğinden ve yönetiminden sorumlu bir müstahdemdir.
Diğer minik sporcuların sakatlanmalarında ilk yardıma koşan bir sağlık teknisyenidir.
Müsabakalarında minik sporcular için bir yardımcı partner, yenilgi ve bozgunlarında ruhi yıkımlarını geri getiren bir psikologdur.
Doğal afetlerde Dojankdaki  herkese yardım edebilecek kapasitede bir ilk yardım personelidir.(yangın, deprem vs)
Kısacası siyah kuşak bir sporcu hizmetkarlıktan- liderliğe kadar tüm meziyetlere sahip örnek bir şahsiyettir.

Siyah kuşak bir sporculara birkaç tavsiye:
Siyah kuşak bir sporcu gençlik dönemini atmış ergenliği tamamlamış ve toplumsal problemlerle yavaş yavaş karşılaşmaya başlamıştır. Eğitim, iş, askerlik , duygusal ilişkiler gibi konular spor yaşantısına karışmaya ve çalışmalarını etkilemeye başlar.Bu nedenle siyah kuşak sporcu için öneli olan antrenmandan önce artık günlük yaşantısı ile taekwondo çalışması arasındaki uyumu sağlayabilmektir.
Bu yaşlarda müsabık sporcumu olacaksınız veya geleneksel manada taekwondomu çalışacaksınız bunun kararını vermeniz gerekir.
Müsabık olmak istiyorsanız Taekwondo çalışmasını ihtisaslaştırmalı ve karakterinize göre bir çalışma metoduna yoğunlaşmalısınız.Misal: İyi bir kyorigi müsabık olamaz iseniz, poomseye odaklanmalı iyi bir poomse müsabıkı olmalı, çalışmalarınızda bu yöne daha çok ağırlık vermelisiniz. Dövüş müsabıkı olacaksanız bu yönde daha çok pratik yapmalısınız.Bu neden böyledir.Çünkü çalışma ortam ve vaktiniz artık çocukluktaki gibi sadece taekwondo olmayacaktır.
Sadece taekwondo antrenörleri zamanlarının tamamını taekwondoya ayırtırlar .Çünkü hayatlarının idamesi için bundan para kazanırlar.Herkes taekwondo antrenörü değildir. Sizin Eğitim veya İş probleminiz olacaktır.Bu nedenle hayatınızın diğer işleri ile taekwondoyu uyumlu götürmeyi öğrenmelisiniz.Bu uyum ve zaman taksimini baştan yapmazsanız , taekwondo size hayat mücadelesinde yük olmaya başlar , kolaylıkla terk eder ve yeteneklerinizi kaybedersiniz.Taekwondodan uzaklaşmalar ve terk etmeler genelde siyah kuşak seviyesi sporcularda başlar.Tam mükemmellik çağlarında taekwondodan uzaklaşma sebebi hayat şartlarıdır.
Bu nedenle taekwondo çalışmanıza hayat şartları gereği belki daha az zaman ayırtacaksınız. Bu nedenle daha verimli çalışmak için taekwondonun karakterinize uygun olan parçasını seçmeniz ve ona daha çok çalışmanız gerekir.

   Eğitim, sizin taekwondo yapmanız için şarttır.Lise ve ardından üniversite eğitimi spor yaşantınızın devamını sağlar.Eğer eğitim olmazsa askerlik ve iş bulma durumu müsabık sporcu yönünüzü ortadan kaldırır. Bu nedenle eğitiminize önem vermeli ve çok çalışmalısınız.