Yan Tekme (Yop Chagi)
Çalışması ve temelleri

yop3.gif (14605 bytes)

yop2.gif (9850 bytes)

yop1.gif (9352 bytes)

Yop chagi (yan tekme) vuruş olarak, topuğun çok düzgün bir çizgide hedefe karşı sürülmesi gerektiğinden uygulanması en zor olan tekniklerden biri olarak kabul edilir. Ayağın gerisindeki büyük kas gurupları kullanılır.Eğer doğru olarak tatbik edilirse taekwondodaki 3 temel tekmeden en kuvvetlisi ve etkilisidir.
   Bu tekmenin başlangıç pozisyonunda genellikle sağ ayak geri pozisyondadır.Genellikle sağ ayak havalandırılır ve vuruş yaparken sol ayak topuğu eksen (PİVOT) vazifesi görür.Yani sıklıkla sol ayak destek alınarak sağ ayakla yapılan bir vuruş şeklidir.
(Ancak bazen öndeki ayakla da yapılabilir.)
   Sağ ayak yukarı kaldırılırken ,sağ diz karın orta seviyesine çekilir.Sağ ayak topuğu apış arası dediğimiz bölgeden yani vücudun tam ortasından çıkarak vuruş yapar.Sağ diz mümkün olduğunca yukarı kaldırılmalı ve vuruş mümkün olduğu kadar yukarı yapılmalıdır.Diz  çekilmeden ve sağ ayak vücudun ortasına getirilmeden yapılan teknik çok hatalıdır.
1- Vücut yükünün ve ayak kaslarının vuruşa olan tüm katkısı azalır ,çok zayıf ve güçsüz bir tekme ortaya çıkar.
2-Karın bölgesi savunmasız kalır.Gelecek karşı bir tekniğe hazırlıksız yakalanılır.Yani önce diz çekilerek ,sağ ayakla karın bölgesi savunma bloku garantiye alınacak daha sonra vuruş yapılacaktır.
  vuruş çok çarpıcı ve etkili olmalıdır.Bunun için tekme karının ortasından çok düzgün bir çizgi takip ederek çıkmalı ve topuk rakibin mümkünse en üst seviyesine vurmalıdır.Çünkü ne kadar yukarı seviye vuruş yapılırsa rakibin denge merkezi o kadar rahat bozulur ve hedef yere yıkılır.
  Vuruş yeri ayağın topuğu yada dış topuk yanıdır.Vuruş anında ayak parmakları hafif aşağıda ve içe kıvrık olmalıdır.Bu şekilde hem topuğun tek bir noktada teması sağlanarak vuruş gücü arttırılır hem de parmakların incinmesi önlenmiş olur.
  Sağ ayak dizi yukarı çekildiğinde .Diz ve ayak topuğu horizontal bir konumda olmalıdır.Bu esnada da eller gard pozisyonunu asla terk etmemelidir.
Vuruş anında vücut yatırılmalı baş vuruş yağan ayakla aynı seviyede olmalıdır.( noryo chagi,ballyo toli, veya düz tekmenin başa gelmesi önlenir), vücut rakibe yan döner( duit-chagiden kaçılır)
Yan tekme rakibin baş yada karın seviyesine yapılabilir. Vuruş için genelde arka ayak kullanılırsa da ön ayakla da vuruş yapılabilir.Ancak ön ayakla yapılan vuruş, diğerine nazaran nispeten daha zayıftır.
Rakip size karşı vücudu tam karşıda duruyorsa ,vuruşun hedef noktası rakibin yüzü veya solar pleksus bölgesidir.
Rakip yan pozisyonda duruyorsa hedef nokta yan çene kısmı veya böğür kısmıdır.
vuruştan hemen sonra ilk duruş pozisyonu hemen alınmalıdır.Duruş pozisyonuna ayak vuruştaki aynı istikameti takip ederek geçmelidir...Yani vuruştan sonra diz tekrar göğüs seviyesine çekilerek karın bölgesi korunmalı sonra yere indirilmelidir.
YOP-CHAGİde  yapılması gereken temel kaideler
1-Ayak dizden kırılmalı
2-Ayağınızı dizden kırık şekilde dönerek vücudunuzun tam ortasından çıkarılmalı
Denge için diğer bacağınızı hafifçe dizden kırılmalı,Başı hafifçe öne eğilmeli,.Kollar yumrular sıkılı bir şekilde hafifçe öne uzanmalı.
3-Vuruş yeri ayağın topuk ve dış topuk yanı olmalı
4-Vuruş anında topuk yukarıda olmak üzere ayak parmakları aşağıya doğru olmalı
5-Dizden kırıklık tamamen kaybolarak vücut vuruş noktasına doğru eğilmiş ve tüm kuvvet noktasında toplanmış olmalı. Bacaklar, kollar vücut ve baş aynı düzlemde olmalıdır.
Müsabakada kullanılması
Yop-Chagi tek başına puanlamaya alınmayan bir harekettir.Müsabakalarda pek puan getirmediği için tercihen kullanılan bir hareket değildir.Bir ara hareket olarak tercih edilir.Genellikle kombine hareketlerde,bitiriş hareketlerinde yada başka bir teknik yapmak için ön hareket olarak kullanılır.Vuruştan çok rakibi müsabaka sahasından uzaklaştırmak için.çarpma şeklinde yapılır.Böylece rakibin ceza alması sağlanır.veya rakibin tekniğini bozmak için kullanılabilir.
Yop-Chagi normalde vücudun doğal olarak yapabileceği bir hareket şekli değildir.Çünkü insanın kalça eklemi bu uç yan vuruş yapmaya müsait bir eklem şekli değildir.Yani kalça ile yan tekme atılamaz öne veya yukarı bir doğal hareket şekli vardır.Kalça ile çok yükseklere vuruş yapmakta sıradan bir insan kalçasının görevi değildir.Taekwondoda Yop-cagi vuruşunu etkili yapmak için genelde göğüs hizasına yapmak gereklidir.Bu seviyeye yapılan yop-chagiler çok etki bırakır.
Müsabakalarda koruyucu yelekler olduğu için durum biraz farklıdır.Bu koruma yelekleri gücün ve vuruşun etkisini azaltırlar.Bu nedenle müsabıklar bu yop-chagiyi vuruşun daha etkili olduğu kafaya yapmak isterler.Fakat bunun için bacak ve kalçayı gergin tutmak ve çok süratli olmak gereklidir.Aksi taktirde çok riskli bir vuruş yapmış oluruz ki aşağı seviyemiz açılır sert bir paldingle rakibe puan verme riskimiz artar.Bu hareketin kalitesi kalça ekleminin pekiştirilmesine,ayağın gücüne ,diz kırmanın mükemmelliğine,ve suretine bağlıdır.
Hareketin Çalışılması
Bu harekettin teknik çalışması kum torbası ile mükemmel yapılır.Teknik pürüzsüz olarak icra edilinceye kadar torba çalışması yapılmalıdır.Vuruş yapılırken tekmenin yere paralelliği,düzgünlüğüne dikkat edilen vuruş esnasında bükülmemesine dikkat edilmelidir.Kendinizi bir duvara yaslayarak vuruş yapacak ağınızla yopchaginin temel tekniklerini iyi çalışınız diz çekmeyi, tekmeyi düz ve süratli çıkarmayı ve kalça ekleminizi iyi kullanmayı pratik hale getiriniz.Vücut dengenizi bu şekilde mükemmelleştirebilirsiniz.
Bu Yop-Chagi çalışması arkadaş yardımı ile de olur arkadaşınız size el torbası ile gelirken siz onu yop-chagi ile uzaklaştırmaya çalışın
Burada yan tekme atacağınız ve vücudunuz otomatikman arkaya gideceğinden dengeniz mükemmel olmaza geriye düşer etkili bir vuruş yapamazsınız