"Yana adım"

Yana hareketlenme taekwondoda çok önemli bir teknik çalışmasıdır. Herkes yaptığını zanneder ama çok az üst seviye sporcunun yapabildiği bir harekettir.Basit gibi görünmesine karşın çok pratik ister ve alışkanlık haline gelmesi ve seriliği uzun zaman alır.
Yana hareketlenme müsabakalarda dövüş pozisyonu konumunda durulması ile başlanır.Yani gardınızı almış, sol ayağınız ileride  sağ ayağınız geride olsun.Ritmik olarak öne geriye stepiniz ihmal etmeyiniz.
Yana hareketlenme bu aşamadan sonra ön ayağın bir bandtan 90 derecelik açı yapan diğer banda geçmesi ile sonlanır.
Bu hareket için arka ayak kullanılır.Yani harekete arka ayak ile başlanır.Arka ayak öndeki sol ayağın yanına ve biraz gerisine getirilirken vücutta o ayak istikametinde 45 derece sağa döndürülür.Bu esnada ayaklar yere düşmeden her iki ayağın istikameti de 90 derecelik istikamete dönmüş olur.Ayaklar yere temas eder etmez sol ayağı geriye çekerek denge ve ve kontratak vuruşa hazır olunur.

 


Şekil A

Şekil B

Şekil C

Taekwondoda bu yana kaçma hareketleri 2 amaç için yapılır.Birincisi rakibi aldatmak yani boşa düşürerek teknik vurmak için, diğeri ise rakibin atağına karşı yana kaçıp kontra vurmak içindir.Hareketin en önemli özelliği çok hızlı olmasındadır.
Bu nedenle çok basitmiş gibi görünse de çok fazla pratik gerektiren bir harekettir.Çünkü bu yana kaçışları bir tekme ile bütünlemez iseniz hiç bir değer ifade etmez.Bu hareketin bitimi muhakkak bir tekmenin başlangıcı olmalıdır.:Yandaki resimde hareketin uygulanışını görmektesiniz.
Bu un pratiğini yapmanın ne kadar güç olduğunu anlarsınız.Çünkü bu hareket yapılmak için yapılmaz.Refleks bir hareket haline getirilmelidir.odaklanmanız bu yana kaçışa değil atacağınız tekmeye veya rakibin atağına olmalıdır.Çok ani bir refleks ile vücut bu hareketi kendiliğinden yapabilmelidir.Buda sürekli pratik yapmakla olur.