Taekwondoda Yumruk Yapılışı

Taekwondo antrenmanında ellerinizle yumruk yapmayı nasıl öğrendiniz.Yumruğun nasıl yapıldığını ,Hatasız olarak nasıl kullanıldığını ve niçin yapıldığını öğrenip ona tüm vücudunuzun gücünü katmayı eklemeniz gerekir.Hatasız şekilde yumruk yapma aşağıdaki resimdeki sırayı takip ederek olur.

yumruk1.gif (10534 bytes)
şekil:1

Yumruk yapmayı öğrenip daha sonra taekwondo bilmeyen bir adamın yumruğuyla karşılaştırın.Her ikisindeki farklılık yumruk içlerindeki gevşeklik ve açıklıkla açıklanabilir.

yumruk2.gif (10233 bytes)
Şekil:2

Şekil:3 e bakınız Bu farkı net bir biçimde ortaya koyuyor.A:Güzel bir yumruk   B:Kötü bir yumruk yapılışını gösteriyor.Yumruklardaki kırmızı daireler Yumruklar içindeki boşlukları gösteriyor.Dikkat ediniz hatalı olanda açıklık ve gevşeklik vardır.
Burada ufacık bir boşluktan ne çıkar diye sorabilirsiniz.
İlk problem o boşluk yumruğun gücünü azaltır.
ikincisi yumruk atarken eliniz kesinlikle incinir ve acı hissedersiniz.Mavi ok hatalı olan yumrukta incinecek olan eklemi göstermektedir.
En önemli şey şudur.İyi bir yöntemle yumruğunuz sizin için mükemmel bir silah olur.
Aşağıdaki resmi (şekil:4) inceleyin.Yumruk yaparken halinizi veya bir şey vurduğunuz zamanki hali düşünüz.Açık veya yarı açık el delme veya çarpma vuruşu yapmak için kullanılırlar.Ancak yarı açık bir el iyi bir silah olmaz Bazı Gangsterleri filmlerde görmüşünüzdür avuç içlerine yuvarlak bir cisim alarak yumruk yaparlar.Bu yumruğun içindeki boşluğun kaybedilerek yüksek güce ulaşmasını sağlamak içindir.Yani yumruk ne kadar iyi sıkılır ve içindeki boşlu kaybedilirse o kadar mükemmel bir silah olabilir.

yumruk3.gif (2146 bytes)
şekil:3

yumruk4.gif (17092 bytes)
Resim:4

Sık ihmal edilen önemli bir şeyde eksersizler boyunca devamlı olarak yumruk sıkmayı ve sıkılı tutmayı bilmelisiniz.Bu müsabakalar için bir alışkanlık haline gelmeli ve doğru metodunu unutmamamız içindir. Bu arada özellikle, ellerinizin üzeri çok terliyorsa bu kötü alışkanlık taekwondonuzu yıkar.En kötü olay terleyen ellerle yumruk yapmaktır.