Atlayarak Tekmeler:

Her şeyden evvel şunu ifade etmek gerekir ki atlayarak tekmeler müsabaka esnasında pek kullanılmazlar.Çünkü hem sizin ve hem de rakibiniz için tehlike arz edebilirler. icra edilmeleri zordur ve her zaman faydalı olamazlar.Rakibe kendini belli ederler ve atabilmek için çok mükemmel bir zamanlama gerekir ki rakipler buna pek fırsat vermezler.
Atlayarak tekmeler pratikte çok estetik görülürler.Ancak müsabakada bu estetiği sağlayacak fırsat maç esnasında bir yada iki kez zor zor yakalanır.Müsabakada uçar tekmeler genelde gösteriş yapmak için kullanılır.Ancak taktik olarak rakipten uzunsanız savunma amaçlı, rakip sizden uzunsa ve siz hızlı iseniz saldırı amaçlıda kullanılabilir.

Defans amaçlı atlar tekmeler:
1-Sıçrayarak Tolyo (Bandae dolryo chagi)
2-Sıçrayarak geri tekme (dwi chagi)

Saldırı amaçlı atlar tekmeler:
1-Uçarak palding ( uçarak çift vuruş)
2-Jumping Sidekick (Uçar yopchagi))

Exercises to improve jumping height, speed, endurance

Defans amaçlı atlar tekmeler:

Sıçrayarak Tolyo (Bandae dolryo chagi)

Önce sıçrayacak ve sonra havada döneceksiniz.Tabi ki pek sağlam olmayan zor bir tekmedir.Çoğu kimse önce döner ve destek ayağını asla yerden kesmez.
Burada diyelim ki sol ayakla vuruş yapacaksanız önce sağ ayağınızı dizi çekerek mümkün olduğunca yukarı kaldırarak sıçrayacaksınız ve destek ayak yerden kesildikten sonra havada spin atarak dönecek ve sol ayakla vuracaksınız.Vuruş esnasında destek ayak yerde değil vücudunuzun altında ve havada olacaktır.
Bu tekme rakip gardı düşük vaziyette üzerinize yürüdüğü vakit baş seviyesine atılan bir tekmedir. Bu tekme saldırı amaçlı olarak kesinlikle kullanılmaz.Son derece riskli olup boşa düşme ve kontra tekme yeme ihtimali kuvvetlidir.

Sıçrayarak Geri Tekme:

Bu tekme hem defans ve hem de saldırı amaçlı olarak kullanılabilir. Saldırı amaçlı olarak kullanıldığında bir adım ileri atılarak sıçranır ve ondan sonra (dwit chagi) geri tekme atılır.Ancak savunma amaçlı olarak vuruşa kontra vuruş olarak kullanılması daha etkilidir.Sıçrandığı ve rakibin bir ayağı havada yakalandığı zaman vuruş çok etkili olur ve rakibi yıkar.Aklınızda tutulması gereken nokta vuruş esnasında veya vuruşunuzdan sonra bile gardınızı asla bozmamanızdır.

Saldırı amaçlı atlar tekmeler:

Atlayarak Ap chagi:
Bu tekme asla saldırı ve savunma amaçlı olarak müsabakada kullanılamaz.Kesinlikle boşa düşer  ve kontra yersiniz.
Bu teknik sadece gösteri amaçlı kırış tekniği olarak kullanılabilir.
Belli bir engelin üzerinden uçarak yapılan kırışlarda kullanılan bir tekniktir. Vuruş yapmayan ayak mümkün olduğunca göğse dayanır ve vuruş yapan ayağın tabanı ile parmak uçlarının kökü ile kırış yapılır. Bunu sağlamak için belli bir mesafeden koşu yapıp hızlanmak şarttır.

Uçar Yopchagi ( uçar yan tekme)
Bu tekmede müsabakada kullanılamaz.Sadece gösteri amaçlı kırış tekniği olarak kullanılabilir.

Eksersizler:

Uçar tekmeyi iyi atabilmek için bazı temel eksersizleri iyi yapmanız lazımdır.vardır.Bunlardan birkaçını verelim .Uçar tekmelerde iki faktör çok önemlidir Bunun biri hız diğeri ise yüksekliktir.
1-Sıçrayarak dizlerinizi göğsünüze değdirecek kadar yukarı çekiniz.Sıçradığınızda havada iken diziniz göğsünüze değmelidir.
2-Sıçrayınız ve ayaklarınız öne düzgün uzatınız.Bu anda ellerinizle ayak uçlarınıza deyiniz.Yani havada iken bu fonksiyonu yapmanız gerekir.
3-Sıçrayınız ve ayaklarınız yanlara düzgün uzatınız.Bu anda ellerinizle ayak uçlarınıza deyiniz.Yani havada iken bu fonksiyonu yapmanız gerekir.
4-Sıçrayınız ve geri tekme atınız .ve bu ko0numda parmak uçlarına dokununuz.
  Tabi bunlar size zor gelebilir.O zaman uçar tekme atmaya çalışmayın.