Tekmelerin en serti ve etkileyicisi
Dwit Chagi


dwitchagi1a.jpg (22122 bytes)

Tüm Uzakdoğu sporu ile uğraşanlar bilirler bu sporlar arasında teknikler arasında çok büyük benzerlikler vardır.Bu benzerlikler arasında en önemlisi ayak teknikleri ve bu ayak teknikleri içerisinde de taekwondoda Dwit Chagi adı verdiğimiz döner tekmedir.
Değişik dallarda farklı isimler alsa da Dwit Chaginin yapı lış tekniği hemen hemen aynıdır ve tekmeler arasında en güçlüsü ve estetik olanıdır.Kas bilimi dalında inceleme yapan Kinesiloji uzmanlarına göre en güçlü tekme vuruşu Dwit Chagi denilen geriye tekmedir.

Tabi ki her sporcunun ayrı bir tekniği olabilir benim yan tekmem

 dwitchagi2a.jpg (21937 bytes),

benim dairesel veya paldingim daha kuvvetli diyebilir.Ancak bu iddaaları bu teknikleri daha çok çalışmalarından veya daha ii yapabildiklerindendir.halbuki iyi teknikle atılan bir Dwit Chaginin gücüne hiç bir teknik ulaşamaz.
Bu teknik diğerlerine göre niye bu kadar güçlüdür diye soracak olursak;
birincisi Kinesoloji (kas ilmine) göre Bacak kasları geriye doğru çok kuvvetli bir kasılma gücüne sahiptir.Bacak kaslarının bu özelliği geri atılan tekmede en üst düzeyine çıkar.İnsan bacağının dizaynı ve çalışması itiş prensibine göre yaratılmıştır.geri tekmede bu itişe birde

 dwitchagi3a.jpg (22448 bytes)

kalça kaslarının kuvveti eklenir ki bacak kasları+kalça kuvveti gücü iki katına çıkartır.
Diğer sebep vuruş esnasında vücudumuz ters yönde eğilmektedir.Bu sayede vücudun dengesi en üst düzeye çıkar.Bu dengeli ve rahat vruş yapılan tekmeye vücudun daha büyük bir kısmının katılmasını sağlar .Yani Dwit Chagi'de Bacak ve kalça kuvvetine vücudun ağırlığı da en üst düzeyde eklenir.
Dwit Chagi iki şekilde uygulanabilen tekniktir .
1-Ayakları yerden kesmeden kısa mesafeden yapılan dizin çekilerek yapılan geri vuruştur ki burada rakip çok yakındadır ,vuruşu yaparken rakibe başın çevrilmesine ve vuruş yapılacak yöne bakılmasına dahi gerek yoktur.
2-Diğeri ise sıçrayarak ve rakibe bakılarak yapılan geri tekmedir ki daha etkili ve puan alıcıdır.


dwitchagi4a.jpg (22124 bytes)

Günümüz müsabakalarında puan alıcı Dwit Chagi ikinci olarak saydığımız sıçrayarak yapılan tekmedir.Bu daha serttir ve rakipten gelecek bir Paldingi daha çok bertaraf edecek bir davranıştır.Bu şekilde rakibin tekmesi siz yerden 75-1 metre yükseldiğinizden dizinize gelir ki puan olmaz.
Dwit chagi tekniği çok sert ve etkili olmasına rağmen isabetli olmaz ise kontra yeme tehlikesi ortaya çıkar.Bu nedenle müsabakalarda düz tekmeler kadar sık kullanılmaz.