"Sabır"

Maçlar dolayısı ile kondisyon antrenmanlarına büyük önem veriyorduk.Özellikle hafta sonları Beyşehir gölünün hemen yanındaki sıra dağlara doğru koşmak bizler için bir alışkanlık haline gelmişti.Sık orman içindeki patikalar arasında yokuş yukarı koşmanın zorluğunu anlatamam.. Özellikle su kaybı bizi oldukça etkiliyordu.Susuzluğumuzu ise yolumuzun tam ortasına denk gelen bir köy kuyusundan çıkartıyorduk.Kuyu çenber şeklinde mermer bir taş  başlık ile çevrili idi.Kuyu ağzına göre yapılmış ve oyulmuş içine insanın düşmesini engelliyen bir taştı.Bir urgan vasıtası ile plastik bir kova bir çıkrık vasıtası ile içine sarkıtılıyordu. Su çekmek biraz zahmetli oluyordu ancak çıkan buz gibi ve tatlı suyu içmenin de dayanılmaz bir tadı vardı. Yine aynı amaçla kuyunun başına geldik.Plastik kabı kuyuya sarkıtıp su çekmeye3 çalışıyorduk ki
hocamız ;
"Durun bakalım çocuklar hepiniz şu kuyuya bakın ve buradan ne gibi bir ders çıkartılacağını bana söyleyin" dedi..
Zaten susamış nefes nefese kalmıştık düşünmeye halimiz kalmamıştı.
"Sen söyle bilelim" dedik
Şu kuyunun taşına bir bakın ve dikkatlice inceleyin dedi.
Mermer bileziğin iç tarafları kova ipinin sürtmesi ile sanki oluk oluk oyulmuş ve kesilmiş gibi idi.Urgan her kuyuya inişte ve çıkışta mermeri sürte sürte aşındırmış ve nerede ise ikiye kesecek kadar oyuklar açmıştı.
"Bakın" dedi hocamız.
-"Şu yumuşacık urgan nasıl olmuşta mermer gibi sert bir kayayı bile oymuş.Demek ki herhangi bir işe azmetmek , çaba harcamak sabır sebat ve direniş göstermek başarının temelidir.
Sizde sabırlı olur çok gayret ederseniz her türlü zorluğun üstesinden gelebilirsiniz.Şampiyonluğa giden yol tıpkı mermer gibi sert ve zorludur.Size daha tecrübesiz ve şu urgan kadar yumuşak ve narinsiniz.Ancak çok çalışır  ve gayretinizi zamana yayarsanız kazanan siz olursunuz"
   Sustuk ve haklısın hocam dedik.Her koşumuzda olduğu gibi bu çalışmamızda da gerekli dersi almıştık..Ne zaman o kuyunun başına gelsek urgan ile mermerin didişmesini seyreder dururuz ve aklımıza eğitmenimizin o ibret verici ifadeleri gelir.
  Yolunuz bir bağ yoluna düşerde karşınıza bu bildik kuyulardan biri gelirse sakın ola es geçmeyin .Kuyunun başına gelin ve o didişmeyi seyredin.Alacağınız çok ibret olacaktır.