"Konsantrasyon""

"Birkaç okçuluk yarışmasını kazanan genç ama kendini çok beğenen bir okçu çok usta ve tecrübeli bir eğitmene meydan okudu.İlk atışında olağanüstü bir teknik gösterdi, çok uzak bir mesafeden bir boğayı gözünden vurdu ikinci atışında ise attığı ok , ilk attığı oku ortadan ikiye böldü..
"Bak dedi buna denk bir atış yapabilir misin."
Yaşlı okçu pek aldırış etmedi.Okunu çekmekten ziyade genç okçunun kendisini takip etmesini istedi ve yüksek dağa doğru yöneldi.
Yaşlı adamın niyetini merak eden şampiyon okçu onu takip etti.Dağın en yüksek tepesine ulaştılar önlerinde derin bir vadi vardı ve  uçurumun her iki ucunu son derece hareketli ve çürük bir kütük birleştiriyordu.Üzerinde durmanın imkanı yoktu ve en ufak bir oynamada derin uçuruma düşerek ölmek  işten bile değildi.
Yaşlı okçu çok sakin bir şekilde sallanıp duran ve çok tehlikeli kütüğün ortasına kadar geldi.Çok yakındaki bir kazığı hedef olarak seçti, yayını gerdi net bir atış yaptı ve hedefini vurdu.
"Şimdi sıra senin "dedi ve aynı şekilde zarif bir hareketle kütük üzerinden geri geri çekildi.
Genç okçuyu bir korku saldı ,çok tehlikeli bu kütüğün üzerinden düşebilir ve ölebilirdi.Kütüğün üzerine çıkmaya cesaret edemedi.Çünkü kaybetme ve ölme riski olan bu sefer boğa değil ,kendisi idi.Bu nedenle de aslında çok yakın olan ve vurması kesin olan hedeften vazgeçti.Çok kötü bir duruma düşmüştü
-"Yayınla ve okunla çok beceriklisin ve kendini iyi geliştirmişsin " dedi yaşlı okçu,
- " ama ruhun ve aklın tüm becerilerini öldürecek kadar korkak,zayıf ve çaresiz "
     
  Genç taekwondocular olarak hepimizin korkusu, daha ilk turda zor rakiplerin karşımıza çıkmasıdır.Daha işin başında moralimiz bozulur korkuya dağılır ve yapmak istediğimiz en basit teknikleri bile yapamayacak hale geliriz.Bu aslında daha çok çalışmamız ve tecrübe kazanmamız anlamına gelir. "Bilgi" tek başına bir değer ifade etmez.Eğer onu kullanacak cesaret ve yürek yoksa hiçbir anlamı yoktur.Öğrenin ve öğrendiklerinizi her türlü rakip karşısında cesaretle deneyin.Sizi mağlup eden rakibiniz değil de kendi korkularınız olmasın...