Tik Tak...
Yaz geldi, yine bir kondisyon antrenmanında Yakamanastır dağına doğru koşuyorduk.Her zamanki pınarımızın başında mola verdik.Bu yaz ilk koşumuz idi .Sanki yaşlı pınar hasretle bizi bekliyordu. Çünkü bu pınar başında eğitmenimiz ile olan sohbetlerimize doyum olmazdı ve tüm sırlarımızı sadece bu pınar dinlerdi...Kana kana suyumuzu içtik.Bu seferki sohbetimiz "mükemmelliğe ulaşmak" idi..Yöntem ve metotlarını tartışıyorduk.Sürekli müsabakalara gidiyor ve mağlubiyetle dönüyorduk. Çok çalışmamıza rağmen istenen randımanı veremiyorduk..
Son sözü hocamız söyledi.
-"Taekwondoda mükemmellik ve başarı ,saatin tik tak ları gibidir" dedi..
Tabi ki saatin tik takları ile taekwondoda mükemmelliğin ne alakası olabileceğini hayretle sorduk. Eğitmenimiz anlatmaya başladı..
Yaşlı bir saatçi varmış..Yine bir gün eski bir saati tamir için yeşil kadife örtüsü üzerine sermiş.Her parçayı titizlikle incelemiş.Hepsi tamam yerli yerinde ve eksiksizimiş.. Ancak tik ve tak yerinde yokmuş..
-"Allah Allah demiş " kendi kendine "Bu saatin tik takları nerede"
Başını iki yana sallamış derin derin.Sonra işe koyulmuş ve saati tamire başlamış.Her parçayı özenle yerine takmış.Parçalar arasındaki uyumu sağlamış.Her parçanın mükemmel çalışmasını ve diğer parçayı çalıştırmasını dikkatle gözlemlemiş.Tüm saat parçaları yerine takıldıktan sonra saati kurmuş ve masa üzerine özenle koymuş..Saatten tik tak, tik tak diye ses gelmeye başlamış..
Evet ..Taekwondo saatin tik ,takları gibidir. Saatteki onlarca parça arasından biri eksik olsa saat çalışmaz ve sadece bir demir yığını haline gelir.Taekwondoda size verilen her teknik ve form taekwondonun bütününü tamamlayan vazgeçilmez bir parçasıdır.Sizin için gereksiz  farz edip ihmal ettiğiniz her teknik aslında mükemmelliğinizin kaybolup yok olması anlamına gelir.
Çok çalışır ve yaptığınız işe değer verirseniz ,taekwondodaki her tekniği öğrenir ve kuralına uygun yaparsanız, teknikler arasındaki uyumu sağlar ve koordinasyonu gerçekleştirirseniz  müsabakaya çıktığınızda vücudunuz verdiğiniz emeğin ve akıttığınız alın terinin karşılığı olarak kendiliğinden size istediklerinizi yapar hale gelir...
Tik tak..Tik tak...Tik Tak...