"Çay Bardağı"
Antrenman sonu salonumuza çok yakın olan çay bahçesine hocamızla birlikte gidip topluca çay içmek en büyük zevklerimizden biridir..Göl kenarında kurulu olan bu çay bahçesindeki sohbetlerimize doyum olmaz.
Yine böyle bir gün sohbette idik ..Hocamızla sporcuların devamsızlığı ve en verimli çağlarında sporu neden bıraktıklarının yorumlarını yapıyorduk...
Hocamız sohbet esnasında garsondan bir bardak su istedi. Garson tepesine kadar dolu buz gibi bir su bardağı getirdi.Hocamız suyu içmedi ve masanın üzerine bıraktı..
-"İşte çocuklar dedi bir sporcuyu bekleyen en büyük tehlike şu su bardağı gibi olmaktır."  dedi..
Tabi ki hiç birimiz bir şey anlamadı..Aslında tam içilecek buz gibi bir suyun tehlikesi ne olabilirdi ki. Cevabını yine kendisi vermesi için bekledik..
Derken eğitmenimiz  garsondan bir şişe suyu istedi. Garson onu da getirdi.
Kapağını açtı ve şişedeki suyu bardağa boşalttı.. Bardakta zaten dolu olan su taşmaya ve masaya dökülmeye oradan yere damlamaya başladı.Hepimiz ıslanmamak için kaçıştık.
-"Hocam zaten bardak dolu ,su taşıyor ,boşa gidiyor dedik"
Tamam işte dedi.. -"bir taekwondocuyu bekleyen en büyük tehlike budur."
Taekwondoya gelen bir sporcu ilk önce boş bir su bardağı olarak dojanga gelir.Zaman içinde eğitmenlerin verdiği bilgi ile dolmaya başlar.Siyah kuşağa geldiğinde ise bardaktaki su  misali tamamen dolar.
İşte bu aşamadan sonra eğitmenini aştığını , hatta ondan daha iyi olduğunu ve artık öğrenecek hiçbir şeyi kalmadığını zannetmeye başlar.Halbuki bardakta dolu olan sadece kendi ön yargıları ,yetersiz düşünceleri ve yarım yamalak bilgi dağarcığıdır. Bu aşamadan sonra bizim vermeye çalıştıklarımız ise şu masadan dökülen su gibi boşa akıp gider.Biz ise bardağını boşaltmayan yani bilgiyi kapmak için kendini hazırlamayan bu öğrenciye hiç bir şey veremeyiz.Tüm emeklerimiz bugün bu masadaki su misali boşa akıp gider...
   Bir taekwondocu sürekli olarak bilgiye açık olmalı ve buna kendini hazırlamalıdır.Büyük bir sporcu her zaman için "salona başladığı ilk günün heyecan ve isteğini duyarak çalışmalarına ve öğretimine devam eden kişidir".
"ben her şeyi biliyorum" demek taekwondoda sonun başlangıcıdır. Unutmayın dojanga her girişinizde bardaklarınız boş olsun..