"Kılıç Ustaları"

Bir ülkede mükemmel bir kılıç ustası vardı ünü tüm Japonya'yı sarmıştı.Üç tane oğlu vardı. Hünerlerini çocuklarına aktarmıştı.Bir gün bir üstat kendisini ziyarete gitti ve eğitmenin ustalığının çocukları üzerindeki etkisi hakkında bilgi almak istedi.

Eğitmen ziyaretçisini  odasında konuk etti.Bak şimdi dedi:
Odada sürgülü bir kapı vardı .Kapının üzerindeki duvara çok küçük bir çivi  çaktı. Çivi üzerine ağır bir metal vazo yerleştirdi.antik değeri çok yüksek metal vazo sapından çiviye asılmıştı  ve bir kısmı kapıya dayanıyordu Herhangi birsi odaya girmek istediğinde kapıyı tutup birkaç karış itince   vazo çivisinden kurtulacak ve o kişinin üzerine düşecekti.

Sohbet ederlerken ve çaylarını yudumlarlarken usta eğitmen en yaşlı oğlunu odaya çağırdı.Oğlu sakin şekilde geldi.Kapıyı açmadan kapıya dokununca farklılığı anladı vazonun varlığını ve konumunu hissetti.Kapıyı eski konumuna gerisin geri aldı Sol elini kapının boşluğundan içeri soktu kapının üstündeki asılı vazoyu yakaladı akabinde sağ aliyle kapıyı açarak içeri girdi.Vazoyu sıkıca iki ali ile göğsünde tuttu, odaya girdi.Ardından kapıyı kapattı.ve vazoyu tekrar eski konumuna koydu.Biraz ilerledi ve iki eğitmenin önüne gelince onları saygı ile selamladı.

-"Bu benim en yaşlı oğlum" dedi gülümseyerek ev sahibi..Hiç kuşkusuz çok yakında mükemmel bir kılıç ustası olacak....

Biraz sonra odaya ikinci oğlunu çağırdı.İkinci çocukta duraklamadan odaya geldi ..Kapıyı açtı vazo tam kafasına düşecekken ani bir refleksle iki eliyle yakaladı..Vazo elinde üstatların önüne geldi ve onları selamladı.babası vazoyu yerine koyması için onu uyardı..
-Bu benim ortanca oğlum dedi gülerek.Çok şeyler öğrendi.Gün geçtikçe de gelişiyor.

Eğitmen en ufak oğlunu çağırdı.Ufak oğlu çok hızlıca geldi. Kapıyı  alelacele açtı.Tabi ki ağır vazo kafasına düştü.Ne olduğunu anlamadan hiddetle kılıcını çekti ve kafasına çarpıp yere düşmekte olan  vazoyu bir kılıç darbesi ile  iki parçaya böldü.Vazo parçalar halinde yere düştü .. Paramparça yaptığı şeyin babasının çok değerli vazosu olduğunu gördü..

Ev sahibi:
-"Bu benin en ufak oğlum dedi " gülerek.."
 "daha evin bebeği ve öğrenmesi gereken çok uzun bir yol var"

Taekwondo ruh ve aklın terbiyesidir.Çok mükemmel tekniklere sahip olabilirsiniz.Ancak onları kendi aptallık ve hatalarınızdan dolayı yanlış yönlerde kullanırsanız hem kendinize ve hem de sevdiklerinize zarar verirsiniz.Pişmanlığınız ise yaptığınız zararı telafiye yetmez.İyi bir taekwondocu hayatı boyunca -günlük yaşantısında- taekwondo tekniklerine ihtiyaç duymayan insandır.