"Zavallı Kuş"

Beyşehir bir tarafı göle bir tarafını da Toros Sıra Dağlarına dayamış güzel bir ilçedir.Dağlarda sürekli kros çalışmaları yapar ve yeni yıla hazır girmek isteriz.Burada koşmak bizim için sıradan bir antrenman değil aynı zamanda bir eğlence ve stres atma aracıdır.Yine böyle bir günde epey kalabalık bir sporcu gurubu koşuyorduk. Epeyce yüksek bir rakıma doğru tırmanmanın elbette çok zorlukları vardı.Ancak doruğa çıktıktan sonra gölü ve Beyşehir'i seyretmenin tadına asla doyulmazdı..
   Tam zirveye ulaşmıştık ki hemen önümüzden bir çalıkuşu gelen kalabalıktan ürkmüş olacak ki canhıraş bir feryatla fırlayıverdi. Uykusu bölünmüş gibi sersemce ve yalpalıyarak dik yardan aşağıya doğru uçmaya başladı..
Hepimiz çok gülüştük..Sporculardan bir tanesi
-"Hocam bu kuşlarda amma aptal ve aciz yaratıklar" dedi..
Haklıydı da ..Kuş tüm rahatını bozup kaçmıştı..Halbuki sıkı çalılığın arasında saklansa hepimiz oradan geçip gidecek ve keyfini bozmamış olacaktık.

Eğitmenimiz:
-"Acaba" dedi.."Gelin peşimden bakalım...".
Hepimiz onu takip ettik..Hocamız kuşun diklemesine aşağıya doğru uçtuğu uçurumun kenarına hepimizi getirip dizdi...
Sonra emir verdi..
-"Hadi bakalım.. Şimdi hepiniz uçun..."
Tabi ki uçamadık.Hocamıza saf saf baktık

-"Hani çocuklar kuş çok aciz idi..Şimdi bu uçurumun başında aciz olan kim.Sizler mi yoksa o mu??
Evet bir kuş kadar..ufacık tefecik ,kapkara bir kuş kadar olamadık..Onun bir çırpıda indiği dağı tam bir saatte inmek zorunda kaldık..
  Allah her yaratığı, mahluka hayatiyetini devam ettirebilecek  kabiliyet ve beceriler yüklemiştir.Bize düşen yarattıklarını küçümsemek değil verdiği sonsuz nimetler karşılığında şükretmektir.

   Arkadaşlar asla rakiplerinizi küçük görmeyiniz..Her insanın kendine göre noksanlıkları ve zaafları olabileceği gibi sizden farklı yetenek ve özellikleri de vardır. Ringe çıktığınız zaman ona bu yetenek ve becerilerinin karşılığı olarak saygı gösteriniz..
  Çünkü ona göstereceğiniz saygı aslında Allah'ın verdiği nimetlere karşı bir şükürdür.