"Nezaket"

Japonların çay bardakları çok ince ,küçük ve narindir.Kırılmaya çok müsait olacak şekilde zariftir.Bunu çok merak eden öğrencilerinden biri eğitmenine sordu.
-"Hocam neden Japonlar bardaklarının çok ince ve kolayca kırılacak yapıda yapıyorlar bu saçmalık değil mi ,neden daha kalın ve daha sağlam yapmıyorlar dedi."
Bu sözleri duyan eğitmen şöyle cevap verdi
-"Önemli olan bardakların ince ve kırılgan olması değil, Japonların o bardakları nasıl tuttuklarıdır.İşte bilmediğin nokta burası" dedi.
  Evet arkadaşlar insanlar bu çok narin ,kırılgan çay bardakları gibidir.İnsan ruhu kolayca incinebilir ve kırılabilir.Bu nedenle onlara karşı davranış biçimleriniz büyük derece önem taşır.
 Bir taekwondocu olarak asla kibarlığı ve nezaketinizi terk etmeyiniz.Salon içi olduğu kadar salon dışında da ,toplumdaki her insana karşı alçak gönüllü ve hürmetkar olunuz.Asla insanlarla aranıza mesafe koymayınız.Yapmış olduğunuz sporun vermiş olduğu güç ,nefsinizi yüceltmesin.Her geçen yılın güç ve kudretinizden bir şeyler silip süpürdüğünü göreceksiniz.Alçakgönüllülük, nezaket, kibarlık, hoş görü ,muhabbet sevgi gibi kavramların sizi toplumda var var eden en önemli faktörlerdir.
"Evet insanlar nazik ve kırılgandırlar.Önemli olan onlara nasıl davrandığınızdır."
"taekwondo nezaketle başlar nezaketle biter"