"ÇANAKKALE"
 
ÇANAKALE’DE OLANLARI BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Türkiye'ye Japonya'dan bir eğitim heyeti gelir. Temas ve incelemeler yapacak, neticeyi yetkililere aktaracaklar. Gerektiği kadar da ikili işbirliği gerçekleştirecek.
İşler buraya kadar çok iyi...
Japon heyeti yurdumuzun bazı bölgelerinde gerekli incelemelerini yapar. Sonra Bakanlıkta toplanırlar. Heyetin hakkımızdaki tespiti ilginç: "Sizin çocuklarınızda Milli Şuur yok".
Bizimkiler şaşırır! Bizim çocukların “damarlarındaki kan milli duygumuzun kaynağıdır.” Yine de fazla ses çıkarmazlar! Ne de olsa misafirdir! Bizimkiler sorar, "Peki, Sizin gençlerinizde milli şuur var mıdır?"
Japon uzmanlar anlatmaya baslar: Biz gençlerimize ilköğretime başlamadan "Şok testler" uygularız. Mesela uçak gibi hızlı giden trenlerimize bindirir, bir tur yaptırırız. Çok katlı yollardan da geçen tren, onları şöyle bir sarsar. Mini mini çocuklarımız teknolojinin bu baş döndürücü neticesini görerek bir şok olurlar.
Sonra...
Bu Şoktan sonra Hiroşima'ya götürürüz. Bölgeyi aynen koruyoruz. Bombalanmış bu bölge hakkında bilgilendirir; değil hayvan, bitkinin bile yeşermediğini gösteririz. Ve deriz ki "Eğer sizler çalışmaz, sizden öncekileri geçmezseniz vatanınız, işte böyle düşmanlar tarafından bombalanır. Hiçbir canlı yasamayacak biçimde size bırakıp giderler”.
Çalışırsanız, bindiğiniz hızlı trenleri bile geçecek yeni vasıtalar yaparsınız. Gerisi sizin bileceğiniz iş.
Çocuklarımız bununla ikinci bir şok daha yaşarlar. Sizlere sunu hatırlatalım
ki, Türkiye'de birçok teknik elemanlarımız bulunmaktadır. Bunların herhangi birine bu konuyu sorabilirsiniz."
Bizimkiler şaşkınlık içinde sorarlar :
"-Peki ya Türkiye için tespitiniz var mı? Varsa Gözlemleriniz nedir?"
Japonlar; "elbette var" derler. "Bizimkinden çok daha önemli. Bir tanesi Çanakkale Savaşları'nın olduğu bölge. Bu bölümü gençlerinizin şok olması için yeter de artar bile. Bir metre kareye ALTI BİN merminin düştüğü savaşta, Türk'ler her şeye rağmen galip çıkıyor, olamayacağı olur hale getiriyorlar.
En son teknolojiye ve donanıma meydan okuyarak, inancın galip geldiğinin ispatını yapıyorlar. Üstelik karşılarında tek bir düşman değil, müttefik güçler; sizin tabirinizle yetmiş iki millet var”.
Evet M²'ye 6.000 Mermi !...
M²'ye 6.000 Mermi!..
6.000 Mermi!...
Bileniniz var mıydı ?
“Japonlar çok haklı, biz hala savaş alanlarımızı turistik gezi yeri olarak algılıyoruz. Sadece atalarımızla övünmek ile yetiniyoruz. Ülkemizin şimdiki halinden belli değilmi ?
Bu bilinci veren kaç adet dernek veya eğitim merkezi var sorarım size. Bir avuç insanız. Uyutulmuş bir gençlik var elimizde. GENÇLİĞİN UYANMASI İçin elimizden geleni yapmalıyız
Önemli olan Çanakkale’de kazanılan zaferdir ve bunu mücadeleyi yeni nesile anlatabilmemiz lazım. En azından imkanlar dahilinde götürüp yerinde göstermemiz lazım çocuklarımıza; Baksanıza anzaklar binlerce kilometrelik yoldan sırf Çanakkale için geliyorlar”,              

 SORUYORUM SİZLERE BİZ NEDEN GİTMEYELİM !...
Ya da gitmek için daha neyi bekliyoruz ALLAH’AŞKINA……

 Metin DALGIÇ
3. Kademe Antr. 6. Dan