SOKRATES’İN ÜÇ FİLTRESİ

Eski Yunan’da Sokrates bilgiyi saklaması nedeni ile büyük bir ün yapmıştır. Bir gün bu büyük filozof bir tanıdığına rastladı ve adam ona

-                            “Bir arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyormusun. ? ” dedi.

-                            “Bir dakika bekle” diyerek cevapladı. Diyerek cevapladı Sokrates “Bana bir şey söylemeden önce seni ufak bir testten geçirmek istiyorum”. Buna

-                             “Üçlü Filtre Testi” deniyor. Adam şaşkın ses tonuyla

-                            “Üçlü Filtre mi” diyerek karşılık verir.

Sokrates “Evet doğru Üçlü Filtre testi !

Bana söyleyeceklerini söylemeden önce onları bir filtreden geçirmek istiyorum. İşimiz bittiğinde tam olarak ne olduğunu sen de anlayacaksın. Hadi başlıyoruz bakalım!..

Şimdi birinci filtre, Gerçeklik Filtresi

Bana birazdan söyleyeceğin şeylerin tam anlamıyla doğru olduğundan emin misin ?

“Hayır” dedi adam “Aslında yalnızca duydum” diye de ekledi. “Tamam” dedi Sokrates “Öyleyse ben bunun doğru olup olmadığını bilmiyorsun”.

Şimdi ikinci filtreyi deneyelim, İyilik Filtresi

“Bana söyleyeceğin şey, iyi bir şey mi iyi bir şey mi” diyerek konuşmasına devam etti Sokrates.

Adam “Hayır tam tersi”  dedi Bunu diyen Sokrates

“Öyleyse bana söyleyecek olduğunu şeyin gerçek olup olmadığını bilmiyorsun, ayrıca iyi bir şey olmadığını da söylüyorsun. Ama hala şansın var. Testi belki geçebilirsin”.

Şimdi Üçüncü Filtreyi kullanabiliriz. Yararlılık Filtresi

“Bana söyleyecek olduğun şey benim işime yararmı” ?

Adam bu soruya da “Hayır pek değil” diyerek cevap verdi. “İyi” dedi Sokrates Ve sözlerini şöyle noktaladı. “Eğer bana söyleyeceğin şey doğru değilse, iyi değilse ve yararlı değilse bana niye söyleyesin ki” ?

İşte Sevgili sporcular; Unutmayınız ki idrak ve feraset sahibi tüm insanların “kişisel anayasa”ları ve ilkeleri vardır. İnsanlığa hizmet eden hamurkar bir insan olmak istiyorsanız sizin de kişisel bir anayasa, kişisel sınırlıklara ve en önemlisi bir ahlak manifestosuna ihtiyacınız olacaktır.

Yani Sokrates’in yaptığı gibi;  sizin de filtrelerinizin olması gerekmektedir. Mesela en başta, gerçeklikten yoksun, pozitif bir amaca hizmet etmeyen ve sonuç olarak hayırlı ve yararlı bir işe kaynak teşkil etmeyen tüm duygu, düşünce, davranış ve alışkanlıklardan arınmaya çalışarak sağlam bir idrak sahibi olmaya soyunabilirsiniz!

“Umulur ki böylece dedikodudan, iftiradan ve boş sözden ve gıybetten sakınırsınız. Size ve Türk sporuna yıllarını veren vefakar hocalarınızı on akçeye satmazsınız”.

 

                                                                                     Metin DALGIÇ