"Köpek"
Yine bir kondisyon antrenmanında Beyşehir gölü kenarından başlayıp dağların zirvesine kadar sürecek olan bir kros çalışmasında idik .Hafta sonlarındaki koşu çalışmasını iple çekiyorduk. Çünkü gölün maviliğine , ormanın yeşili ve hele batmak üzere olan güneşin kızıllığı kavuşunca seyrine doyum olmayan bir renk cümbüşünü zirveden seyretmek bizler için ayrı bir zevkti.
Tek endişemiz tam yolumuzun ortasına denk gelen bir düzlükteki küçük bir yayla evi idi. Tabi  ki korkumuz kulübedeki yaşlı amca değil önündeki köpeklerdi.Belki de Kulübeyi korumak içindir, önünde çok iri iki tane köpek vardı.Biri simsiyah ve biride tam onun aksine bembeyaz olan bu iki köpek ne zaman geçsek birbiri ile boğuşuyorlardı.Bize dokundukları pek yoktu. Zira oradan geçe geçe nerede ise dost olmuştuk.Hatta bizi görünce uzaktan bir süre eşlik ediyorlar ve geri dönerken de aynı alışkanlıklarını tekrarlıyorlardı.Ama iri olmaları ve birbirileri ile boğuşurken bile çıkardıkları sesler bizi ve hele ilk defa koşuya gelenleri bir hayli ürkütüyordu.Eğitmenimiz önde ve biz onun arkasında kulübe önünden geçerken de bunun kritiğini etmekten geri kalmıyorduk.

 "Sonuçta küçük bir kulübe idi ve bir tane köpek yeterdi".""Fakir bir yaşlı için iki köpeği beslemenin masrafı da epeyce olmalı" "Siyah köpek uğursuzluk getirirmiş hocam" gibi ciddi fikirleri eğitmenimize iletmekle meşguldük. Bu birbiri ile boğuşan köpeklerin biri yeterli gözükürken neden ötekinin de olduğunu ve neden renklerinin siyah beyaz olduğunu anlamak istiyorduk.
Eğitmenimiz bunun en iyi cevabını yaşlı amcanın bildiğini ona sormamız gerektiğini belirterek;
-"Hadi kulübedeki yaşlı amcaya soralım" dedi
Saçlarına ak düşmüş beyin yanına yaklaşarak sorduk.
Niçin böyle dede?
-"Onlar benim için iki simgedir çocuklar "dedi
Eğitmenimiz;
-"Neyin simgesi?" diye tekrar sordu.
-"İyilik ile kötülüğün simgesi.Aynen şu gördüğün köpekler gibi iyilik ve kötülük içimizde sürekli kavga eder durur. Onları seyrettikçe ben hep bunu düşünürüm.Onun için yanımda tutarım onları.
-Peki sence hangisi kazanır bu mücadeleyi?
Bilge yaşlı derin bir gülümseme ile hepimizi süzerek dedi ki:
-Hangisi mi çocuklar? Ben hangisini daha iyi beslersem o kazanır!
  Fazla soru sormadık. Tekrar yukarı doğru koşmaya başladık.Hiç konuşmadık.
 Yaşlı amcadan çok ciddi bir ders almış ve doğrusu çok etkilenmiştik.