Taekwondoda Genç
Sporculardan Saygı Görebilmek..

Gençler size nasıl saygı duyar.
benim önerilerim çok kolay ve baittir ama yapması zor olabilir.
Gençlerin size saygı duyması için kendinizi sürekli olarak yenilemelisiniz.Onlardan daha güçlü ve adaletli olmalısınız.Kendinizi düşünün;   niçin başkalarına saygı duyarsınız ,başkalarına karşı saygı duymanıza sebeb olan nedenleri aynen kendinizde oluşturursanız başkalarıda size saygı duyar.
Genellikle genç diye tabir edilen kimselerin bazı müşterek özellikleri vardır.Genelde bunlar asi ruhlu cabuk parlayan ve saygı kavramıına pek riayet etmiyen delidolu kimselerdir.
gençlerden saygı görmüyen kimselerinde birtakım ortak özellikleri verdır
Bir kere gençlerden kendilerine saygı göstermelerini isterler ,ancak onlara hiç bir konudada yardımcı olmaya çalışmazlar.Karşılıksız bir saygı asla olmaz.
Gençlere çok emir verirler ve yapmalarını isterler ancak o fiili  kendileri yapmazlar.Misal olarak gençlere sigara içmeyin derler ancak kendileri içerler.Gençlere temiz olmayı ,öğütlerler ama kendileri pistirler .Veya gençlere antrenman saatlerine uymalarında titizlik isterler ancak kendileri ihmal ederler.
Yukarıdaki ihmalleri sizde yapıyorsanız asla öğrencilerinizden size karşı saygı beklemeyin.Kendinizi hemen değiştirip bir çeki düzen verme zamanınız gelmiş demektir.

1-Hiç bir zaman içişn salona geç gelmeyin ve salonu öğrencilerinizden önce terketmeyiniz.Taekwondoya ne kadar önem verdiğinizi ve disiplin kurallarına kendiniz uyduğunuzu gösteriniz.Her zaman için taekwondo çalışmadaki ve kurallarına uymadaki  samimiyet ve ciddiyetiniz öğrencilerinkinden çok daha fazla olmalıdır.

2-Salon son derece temiz ve düzenli olmalı buna çok dikkat etmelisiniz.Salonu temizliyecek yardımcınız yoksa ve bunu kendiniz yapmak zorunda iseniz bu işi yanlız kaldığınız zamanlar yapınız.Öğrenciler arasında iş bölümüyle ve kemer farkı gözetrmeksizin nöbetleşe bu işi düzene koyabilir.Bir aile gibi onlara salon temizliğini aşılayabilirsiniz.Öğrenciler salonu kendi evleri gibi görüp bilmeliler.

3-Siğara içiyorsanız asla bunu öğrencileriniz yanında yapmayınız.Son derece kötü örnek olursunuz.Öğrencileriniz karşışında salon da kabuklu yemiş yemeyiniz ,sakız çiğnemeyiniz.Gereksiz espiriler ve ciddiyetsiz tavırlara girmeyiniz.

4-Antrenmannızı asla daboksuz yapmayınız.Elbiseniz her zaman temiz ve ütülü olmalı ve bu konuda örnek teşkil etmelisiniz.Öğrencilerinizden istediğiniz itinayı siz göstermezseniz hiç bir saygı beklemeyiniz.

5-Eğer onlara bir pratiği 10 kez yaptırıyorsanız kendiniz o tekniği 20 kez yaparak göstermelisiniz.Herşey zordur.Gücünüzü devamlı elde tutunuz.Gençlere teknikleri aksiyonsuz olarak asla anlatmayınız.Çoğu yarışma veya müsabakada öğrencilerinizden daha üstün ve güçlü görünmelisiniz.Tekniklerinizi kesinlikle onlardan daha mükemmel yapmalısınız.
Onlardan tek kez yaptığınız bir tekniği sürekli yapmalarını beklemeyin. ,onlara teknikleri göstererek yardımcı olun ve birlikte teknikleri tekrarlayın.
eğer öğrencileriniz dediklerinizi yapamıyorlarsa pratik olarak onlara yardımcı olun.Yapamıyan öğrenci ile birebir ilgilenerek yapmalarınız sağlayın.Her zaman jkendi bildiğinizle hareket etmeyin.

6-Onların sadece taekwondo ile ilgili değil ,günlük hatayattaki tüm dertleriyle ilgileniniz.Çözüm yolları üretiniz.Sizi bir baba ve ağabey yerine koymalarını sağlayınız.


7-Her öğrencinizle teke tek ilgileniniz asla bir veya birkaçona özel ilgi ve itina içinde olmayınız.Hiç bir öğrenciyi bir diğerinden üstün tutup diğerlerine örnek göstermeyiniz.Öğrenciler tüm örnek ve üstünlüğü sizde bulmaları gerekir.

8-Bazen öğrencilerin hatırı için onların istekleri doğrultusunda çalışmaları yönlendirin.
Sürekli öğrencilerinize yardımcı olun ama yardımcı olduğunuzu asla belli etmeyin.
kesinlikle doğruluktan sapmayın ve boş şey konuşmayın.

9-Zaman zaman salon aktivitelerinin dışına çıkın.Gezi piknik v.s gibi sosyal etkinliklerde birlikte olunuz.


10-Zaman zaman öğrencileriniz evden arayarak hal hatır sorunuz .Aileleriyle kontak kurunuz.Öğrenci salona gelmedişği zaman arayarak ilgileniniz .Hastalık ve acı gününde birlikte olunuz.Öğrenci tarafından veya ailesi tarafından yapılan bir davete muhakkak icabet ediniz

Çok geçmez 6 ay sonra öğrencileriniz hiç bir sertlik ve disiplin uygulamasanızda size saygı duymaya başlayacaklardır.