Türkiye Taekwondo Federasyonu için Hazırlanmış Proje ve öneriler 

İlhan Aşkın
Taekwondo 4. kademe Antrenör

Uluslararası (ETU) Hakemi
Siyah Kuşak 5. dan

GİRİŞ

   SİZİ YÜZÜNÜZE KARŞI ELEŞTİREN, AMA HERKESİN İÇİNDE SAVUNAN… BAŞARILARINIZA SEVİNEN, BAŞARISIZLIKLARINIZA ÜZÜLEN… SİZİ ÜZGÜN GÖRÜNCE ÖTEKİ DOSTLARINA HABER VERİP SİZİNLE İLGİLENMELERİNİ İSTEYEN… BİRİLERİYLE DOSTLUK VE İLİŞKİ KURMAYI İSTEDİĞİNİZDE O BULUŞMAYI SESSİZCE GERÇEKLEŞTİREN… SİZİ DİKKATLE İZLEYEN AMA SAHİPLENMEYEN… BİR BAŞKA YERDE YAŞASADA, GÜNDE ONDÖRT SAAT ÇALIŞSADA KENDİSİNE GEREKSİNİM DUYDUĞUNUZ ANDA YARDIMINIZA KOŞAN… GERÇEK DOSTLARDANIZ. GERÇEK DOSTLARDA BUDUR İŞTE. HAYATTA EN BÜYÜK ZENGİNLİK BU KRİTERLERE UYUN DOSTLARA SAHİP OLMAKTIR.

  

         BU DOSTLUK İÇERİSİNDE YAPACAĞIM ÖNERİ, TEMENNİ VE ELEŞTİRİLERİMİ HİÇBİR MANAYA ÇEKMEDEN SİZ YÖNETİMİNİZE YARARLI OLACAKLARI ALIR, DİĞERLERİNİDE HOŞ GÖRÜRSENİZ SEVİNİRİM.

         SONBAHARDA V OLUŞTURARAK KIŞ MEVSİMİ İÇİN GÜNEYE GİDEN KAZLAR GÖRDÜĞÜMÜZDE O ŞEKİLDE UÇMALARININ SEBEBİNİ HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ? BİLİM BUNU KEŞFETMİŞTİR. HER KUŞKANATLARINI ÇIRPARKEN KENDİNİ İZLEYEN KUŞU YÜKSELTEN BİR GÜÇ YARATIR. TÜM SÜRÜ V ŞEKLİNDE UÇARAK, KUŞLARIN AYRI UCACAĞI DURUMA GÖRE  % 71 DAHA HIZLI UÇAR. ORTAK BİR YÖN VE BİRLİK DUYGUSUNU PAYLAŞAN KİŞİLER HEDEFLERİNE DAHA ÇABUK ULAŞABİLİRLER. ÇÜNKÜ BİRBİRLERİNİ KALDIRMA KUVVETİ ÜZERİNDE YÜKSELMEKTEDİRLER. BİR KAZ BU GURUBUN DIŞINA ÇIKARSA, YALNIZ YOL ALMANIN SÜRTÜNME KUVVETİNİ HEMEN HİSSEDER VE ÖNDEKİ KUŞLARIN KALDIRMA KUVVETİNDEN YARARLANMAK İÇİN HIZLICA OLUŞUMA DÖNERLER. KAZLAR GİBİ BİZDE AYNI DOĞRULTUDA YÖNELDİĞİMİZ KİŞİLERLE BİRLİKTE OLUP, EN UYGUN GURUBU EKİBİ YARATIRSAK AYRICA ONLARIN YARDIMINA AÇIK VE YARDIM ETMEYE İSTEKLİ OLURSAK BAŞARI OLASALIĞIMIZ ARTAR. ÖNCÜ KAZ YORULDUĞUNDA YERİNİ BAŞKA KAZA BIRAKARAK GURUBA GERİ DÖNER. YANİ ZORLU İŞLERDE NÖBETLEŞE ÇALIŞMAK YARARLIDIR. KAZLAR GİBİ İNSANLARDA BİRBİRİNE BAĞIMLIDIR. ARKADAKİ KAZLAR HIZLARINI YÜKSEK TUTMALARI İÇİN ÖNDEKİ EKİBE SESLENEREK ONLARI YÜRKLENDİRİRLER. BU ÖNERİLERİMİZ SİZLERİ ELEŞTİRMEK İÇİN DEĞİL YÜREKLENDİRMEK VE BAŞARILI OLMANIZ, BAŞARIMIZA DAHA NASIL KATKI SAĞLAMAK İÇİNDİR. BİZİMDE ARKADAN SESLENMEMİZ YÜRKLENDİRME NİTELİĞİNDEDİR. BAŞKA BİRŞEY DEĞİL… SON OLARAK BİR KAZ HASTALANIR, İNSANLARIN TÜFEKLERİYLE VURULUP OLUŞUMDAN ÇIKIP YERE DÜŞERSE, İKİ KAZ DAHA AYRILIR, YANINA GELİR, YARDIM VE KORUMA SAĞLAR. DÜŞEN KAZ YENİDEN UÇABİLENE YA DA ÖLENEDEK YANINDA KALIR. ANCAK OZAMAN TEK BAŞLARINA UÇMAYA BAŞLAR YA DA BAŞKA GURUBA KATILIRLAR.

 

 FEDERASYONUMUZ VE BİZDE KAZLARIN DUYGU VE ANLAYIŞINA SAHİP OLURSAK, SADECE GÜÇLÜ OLDUĞUMUZDA DEĞİL, ZOR ANLARIMIZDA VE KARA GÜNLERİMİZDE DE BİRBİRİMİZE DESTEK OLABİLİRİZ

       KONU: 1

 FERDİ VE TAKIM LİGİ

AMAÇ:

 Elit sporcuları üst düzey maçlara daha hazır halde tutmak, alt yapımızı milli takımın seviyesini ve taşrayı güçlendirmek.

  1997 yılında eski federasyon yönetimine sunduğum bazı branşlardan esinlenerek (hentbol, judo basketbol) hazırladığım taslak bir programını da sunduğum taekwondo ligini 1997 yılında Çorum ilinde başlattık. Daha sonra 2003 yılında mevcut federasyona teklif olarak sundum. Teknik kurul isterse teknik programıyla beraber verebilirim.

Bu ligimizde ferdi ve takım ligi olarak ikiye ayrılarak yapılıyor. Ferdi ligde her kategoride kaç kişi varsa eleme olmadan dönüşümlü herkes birbiriyle mutlaka maç yapıyor. Ve bu süreyi 4 ay gibi bir zaman dilimine yayıyoruz. Alt ve üst lig olarak ikiye ayırıyoruz. Takım liginde ise kısaca 9 sıklet varsa 5 maçı alan galip geliyor. Takım sayısına göre A B C D gurubuna ayırıyoruz. Her gurubun ilk iki takımı final gurubunda yarışmakta ve 1.2.3, takımlara kupa vermekteyiz. Çorum ilinde yıllardır bu lig sisteminde sporcu yetiştirdik. Federasyonumuzda bunu yılın belirli aylarına bölerek, alt yapı için yıldızlar ligi ister takım ister ferdi lig ve kulüplerde ise ferdi veya takım ligi yapabilir. Okul durumlarını göz önüne alarak yılın çeşitli aylarına bölebilir.

  KONU: 2

 YİBO VE PİO VE SHEÇEKLERDE TAEKWONDO BAŞLATILMASI VE LİG STATÜSÜNE GEÇİLMESİ

AMAÇ:

Hali hazırda en fazla lisanslı sporcuya sahip olan branşımız 50 ila 100 bin artırmak

 

2003 yılında Çorum ilinde başlattığımız YİBO ve PİO’ larda (yatılı ilköğretim bölge okulu ve pansiyonlu öğrenciler)  ilköğretim il maçlarında ve Türkiye Şampiyonalarında dereceler elde etmekteyiz. Bu yatılı okulların durumları ile ilgili kısa bilgi vermek istiyorum. Yibo ve piyo’ lar Türkiye genelinde 295 bin öğrenciye sahiptir. İlköğretim çağında yatılı kalan çocuklardır. Tüm Türkiye genelinde ki yibolar da (400 geçen öğrencilerin) spor salonları vardır. Hiçbir ferdi branş bu dallarda spor yapmamaktadır. Devlet tarafından ise iaşe ve ibatesi karşılanmaktadır. İlimizde Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile Okul İzcilik Dairesi Başkanlığına,  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü aracılığı ile de Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne böyle okullarda temsi olarak taekwondo sporunun başlaması için bir proje ve öneri sunduk.  Şahsımın Vilayet Olurunu, önerilerimi ve tekliflerimi yazıya döktüm. Sağlık Meslek Liselerinin kendi aralarında yaptığı gibi yibo’ lar arası Türkiye Şampiyonaları düzenlensin, bütçesi ayrı olsun vb. Federasyonumuza da zaman zaman şifaen ve yazılı olarak bu teklifimi sundum. Şahsımın çabası bu okullara başka branşlar el atmadan örneğin, Yetiştirme Yurtlarına (SÇHEK) JUDO resmi olarak girdi, bu yurtlarda hem Türkiye Şampiyonası yapılıyor, hem de antrenörleri illerde ek ders ücretini SÇHEK Genel Müdürlüğünden alıyorlar. Federasyonumuzda bu konularda çalışmalar yaparak hem sporcu sıkıntısını gidermiş olmak, hem de antrenörlerimizi maddi yönden rahatlatarak sporcu yetiştirmeye teşvikini yapmak diğer taraftan da bölge sorumluları ile teknik kurulunun ayrı oluşturulmasının sağlanması hedef kılınmalıdır.   

 KONU: 3

TAEKWONDO EĞİTİM MERKEZİ KURULMASI:

         Pilot illerimizde taekwondo eğitim merkezleri kurulması ve bir ilimize de buralardan çıkacak en üst düzeydeki sporcularımızın oluşturacağı TAEKWONDO EĞİTİM GENEL MERKEZİ kurulması. Eğitim merkezlerine sporcu alımları Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında veya bölgesel ve merkezi seçimle yapılmalıdır. Sporcuların hem eğitimine katkı sağlamak hem de hale hazırda her zaman antrenmana hazır bir elit grup yetiştirmek açısından yararlı olacaktır.

  KONU: 4

TAEKWONDO ŞURASI:

         Bazı birimlerimiz yıllık şura yaparken köklü bir branş olan Taekwondonun hiçbir şurası yapılmamıştır. Bu şura’ ya alaylı, akademisyen antrenörler, elit sporcular, bilim adamları, psikologlar, eğitim bilimcilerinin katılacağı ve üst düzeyde kararlar alınarak Türk Taekwondo ekolünün nasıl oluşturulması gerektiğinin tespitini yapmaları ve bundan çıkacak kararlar ile 2008 ve daha sonraki olimpiyatlara emin adımlarla gitmektir.

 KONU 5

TÜRKÎ CUMHURİYETLERİ TAEKWONDO BİRLİĞİ KURULMASI:

         Türkî Cumhuriyetlerde faal olan branşımızın diyoloğnun artırılması, faal olmayan branşlarda ise branşımızın başlaması için liderliğini Ülkemizin yapacağı bir birlik kurulması. Dünya’ da lobicilikte güçlenmemiz ve kardeş ülkelerimizi Azerbaycan’ da olduğu gibi Dünya da söz sahibi olabilmenin önünü açmış oluruz. Aynı zamanda Türk Antrenörlerimizin de ülke dışına açılması ve pazarlanması sağlanabilir.

 KONU: 6

MHK ÜYELERİNDEN BİR ÜYENİN HAKEMLER BİR ÜYENİN DE ANTRENÖRLER TARAFINDAN SEÇİLMESİ:

         Böyle bir seçimin antrenörler ve hakemler tarafından güven ortamının sağlanacağı arada ki uçurumun ortan kalkacağını düşünüyorum.

 KONU: 7

HER TÜRKİYE ŞAMPİYONASINDA BİR KORTTA POOMSE ŞAMPİYONASI OLMASI:

         Tekniksel yapıda alt yapımızın bel kemiği olan poomse ne yazık ki üvey evlat muamelesi görmekte ve artık sporcularımızın poomse çalışmadığı, bazı antrenörlerimizin poomse bilmediği yeni taekwondo nesli yetişmektedir. Burada antrenörlerin suçu olduğu kadar federasyonumuzun da ihmali söz konusudur. Sporcunun poomse bilmesi ile bilmemesi arasında bir fark olmamaktadır. Poomse´yi daha iyi teşvik etmek amacıyla karate-DO ve vushu olduğu gibi her maçta aynı zamanda bir kortta da poomsenin şampiyonası yapılmalıdır. (Karate-do: kata ve kumite’ yi, Vushu da: sanda ve Taoları beraber yapmaktadırlar.

 KONU: 8

HER KATEGORİNİN (MİNİK_ YILDIZ, GENÇ, BÜYÜK) MİLLİ TAKIM ANTRENÖRLERİNİN AYRILMASI:

         Minik yıldız,  teknik kurulu ve ekibi gençlerin ve büyüklerin antrenörlerinin ayrılması ve bütün kategorilere birer baş antrenörler verilmesi, koordinesinin ise teknik direktörü tarafından yapılmasının sağlanması. Çoğu ferdi branş bu sisteme geçmekte ve herkes kendi görevini yapmaktadır.

 KONU: 9

ULUSAL YAZILI VE GÖRSEL BASININ KULLANILMASI:

         Kick-boks Show TV ile anlaşıp dövüşü nasıl reklâm yapıp popüler hale getirebiliyorsa bizlerde popüler bir kanalla anlaşıp branşımızı kitleye yaymak ve popüler hale getirebiliriz. Branşımızda görsel zenginliği daha fazla olan şova yönelik maçlar, gösteriler yaparak kullanabiliriz. Zira biz olimpik ve aynı zamanda Ülkemize olimpiyatlarda madalya getiren bir branşız. Satranç branşı gibi kısa reklâmlar vererek tanıtım ve zihinlerde kalıcılık sağlayabiliriz.

 KONU: 10

MÜSABAKALARDA FEDERASYONUMUZA AİT DEVAMLI KAYIT YAPABİLECEK KAMERALARININ BULUNMASI:

Müsabakalarda federasyonumuza ait devamlı kayıt yapabilecek kameraların bulunmasının. sebepleri ise: Antrenör, hakem ve sporcuların hataları ile ilgili elimizde önemli bir veri olur. Hakem ve antrenörler en azından öz eleştiri yapma şansını da bulmuş olur. Maçları kaçıran teknik kurul maç izleme, hakemi gözlemleyen MHK, hakem hataların da izleme şansı bulur.

 KONU: 11

TARTIDA ZAMAN PROBLEMİNİN GİDERİLMESİ:

         AMAÇ: Sporcuların aç karına saatlerce beklemelerini önlemek. İllere kontenjan konulduğu halde maçlarımız geç bitiyordu, bunu Federasyon Başkanımız bir gün daha ekleterek maçların geç bitmesini önledi ama tartılarda uzun kuyrukların oluşmasını ve geç bitmesini engelleyemedik. Şahsımın önerisi olarak tartıda uzun beklemenin sebebi kuşak ve sicil bilgilerine bilgisayar dan tespitinde zaman kaybımız olmaktadır. Bunun yerine önceden zaten listeler verildiğine göre bilgisayar da ki görevli kişiler bir gün önceden listelerin kontrollerini yapmalıdır. Sporcu ise sadece lisans ve kimliği ile tartıya girmelidir. Böylelikle kuyruklar oluşmaz ve zaman kaybını önlemiş oluruz. Ya da yine tartılarını hemen yapar bilgi

Kontrollerini sonra yaparlar ise bekleme zahmetini geç saatlere kadar sporcu çekmemiş olur.

 KONU:12

3.GIP’ TAN 1. GIP’ A GEÇİŞ

      AMAÇ: zaman kaybını önlemek yıldız sporcuların da maçlara 8 ay önce katılımını sağlamak.

Gıp talimat namesinde 10. Gıp haricinde hiçbir kuşakta 1,5 kuşak verilemez denildiği halde,3.Gıp tan geçişlerde 1. Gıp veremiyoruz. Oysaki 3.gıptan 1. gıba geçiş bir tam kuşağa tekabül gelmektedir. Bu durumun düzeltilmesini talep etmekteyim. Yıldızlar kuşak şartının da tekrar 3. gıba çekilmesini istiyoruz. Kuşaktan dolayı sporcumuz 4 ay bir zaman kaybına uğruyor, l.gıp dolayısıyla da 8 ay zamanımız gidiyor, yıldız sporcumuzu yıldızlar maçında yarıştırmadan direk gençlere katılmak zorunda kalıyor.

 KONU: 13

BÖLGE SORUMLULARININ DAHA YETKİLİ KILINMASI

        Bölge sorumlularının daha etkin ve yetkili kılınmasını talep etmekteyiz. İllerdeki problemlerin ve bölgedeki sorunların merkezden yönetimi sıkıntıya sokmadan çözüm üreten sorunları halleder bir yapıya ve yetkiyle donatılmasını istemekteyiz.

 KONU: 14

FEDERASYONUMUZDA HALKLA İLİŞKİLER BİRİMİNİN KURULMASI

         Zaman zaman idareci, çalıştırıcı, hakemlerin problemleri olmakta bunların çözümünde federasyon biraz geç kalmakta, problemler zamanında ilgili ve yetkili birimlere gitmemektedir. Böyle durumları ortadan kaldırmak amacıyla, tabanla diyalogu iyi olan sporumuzun problemlerini ve çözüm yönlerini iyi tartmış, vizyonlu sevilen ve herkesimden de kabul gören bir kişinin ekibiyle beraber biriminin kurulmasını istiyoruz. Başkana, problemler intikal etmeden çözebilen sorumluluklarıyla beraber yetkileri de olan bir birim.

KON: 15

DİJİTAL EKRAN KULLANILMASI

      Maçlarımızda saha içerisinde görüntü kirliliğini en çok kuraların çekildiği anda ve maç sıralamasını takip ederken yaşıyoruz. Bu kargaşa ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak amacıyla, dışarıya bir ekran konularak hem kuraların izlenmesi hem de maç numaralarının gösterildiği bir ekran olursa, idareci antrenör ve sporcular sahaya inmemiş salona da hapsolmamış olur.

KONU: 16

İL TEMSİLCİLERİNİN GÖREV VE YETKİLERİNDE DÜZENLEME

      Federasyon temsilcilerinin görevleri geniş olmakla beraber örneğin 1.gıp tasdik görevini bile Türkiye şampiyonalarında kabul etmiyorlar. Federasyon her ile bir mühür ve o ilin temsilcilerinden de imza sirküleri alarak bilgisayar hakeminin elinde de olmasını sağlar ve maçlarda tasdik sorununu gidermiş oluruz. Bölgesel l.Dan sınavlarının da iller de komisyonla yapılmasını istiyoruz.

 KONU:17

AYAK ÜSTLÜGÜ VE DİŞLİK KULLANIMINDAKİ AKSAKLIKLAR

      2003 yılında federasyonumuza teklif ettiğim ayaküstlüğü çok şükür 2006 yılında uygulamaya girmiş bulunmaktadır. Bununla beraber dişlik uygulaması da başlamıştır. Yalnız uygulamada ki aksaklıklardan bahsetmek istiyorum. Ayaküstlüğü yumuşak olduğu zaman seyfguarrtta patlama olayı olmamakta buda hakemlerin sese göre puan verdiği pozisyonlarda puanı kaçırmasına sebep olmaktadır. Bu konuyla ilgili MHK hakemleri bilgilendirmesini istiyoruz. Diğer bir konu dişlik sporcuların sağlığıyla direk ilgili ama sporcunun maçı kesintiye uğratmak için dişliğini yere atması tükürmesi vs konularda bir talimatını göremedim. Dişlikle yapılan sporlar bunu iç tüzüğünde hallettiler bununla ilgili MHK nin ilgilenmesini istiyoruz.

KONU:18

MADUR OLMUŞ ANTRENÖR VE HAKEMLERİN İADEYİ İTİBARININ VERİLMESİ

       Büyük bir camia olduğumuz için içimizde de yanlış insanlar bulunmaktadır. Dolayısıyla devletin suç saymadığı zimmet vatana ihanet cezalar vs konular haricinde zamanında normal yolla antrenörlük ve hakemlik almış ama sahtekarlıkta yapmamış insanların şikayetler sonucunda antrenör ve hakemliklerini iptal ettirmişler böyle durumda çok insanlar mağdur. Benim teklifim federasyon bir defaya mahsus bir kurs düzenleyerek bu kurs için en az ortaokul tahsili şartı aranır ibaresi konulursa hem kaybettiklerimizi hem de yeni kazanacağımız insanlara faydalı oluruz diye düşünüyorum. Çeşitli kurumlar bunları zaman zaman yapmaktadır. Ehliyet kursu vs gibi

KONU:19

MALİ KONULARDA TAŞRADA Kİ SIKINTILARIN GİDERİLMESİ

        Özerk bir yapıya kavuşmakla beraber il müdürlüklerinin branşlara bakış açısı biraz daha farklılaştı. Federasyon aracılığıyla gelen yazıları haklı olarak fazla dikkate almamakta, bizi genel müdürlük imzasıyla gelen yazılar bağlar denilmektedir. Bu nedir derseniz geçen hafta Judonun Türkiye şampiyonasının yazısı federasyon genel sekreter imzasıyla geldiği için ödemede sıkıntılar yaşadılar. Müfettişten görüş istediler özerk yapılar da bizi bağlayan yine genel müdürlüğün üst yazısıyla gelen yazılardır denildi. Özellikle Mali ve idari konularda yazışmalar tam bir yapıya geçene kadar genel müdürlük vasıtasıyla gelmesini istiyoruz

KONU:20

KADROLU VE SÖZLEŞMELİ ANTRENÖRLERİN ÇALIŞTIRILMASI, KADEMELER ARASINDAKİ UYUMUN SAGLANMASI

        Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü antrenör yönergesinde Kademeler arasındaki görevin yapması gereken işlerin detayını yönergeyle düzenlemiş işleyişini ise federasyonlara bırakmıştır. Bizlerde ise uygulamada kademelerdeki işleyiş hiç dikkate alınmamış l. kademe ile 3. 4. kademeler arasında hiçbir fark yoktur. Bunlar ne olur derseniz salon açma, kortlara çıkma( sınav yapma vs) Basketbol bunu sınıfına göre bölgesel maçlar dahil sahaya hangi sınıf antrenör kullanır diğeri nerede görev yapar diye uygulamasını yapmaktadır.

        Kadrolu ve sözleşmeli antrenörler branş için güzel bir değer. Ama çoğu illerdeki kadrolu ve sözleşmeli antrenörlerimiz tabir yerinde ise yatmakta üretmeden branşa faydalı olmadan o birimleri işgal etmektedirler. Böyle durumdaki antrenörlerin çalıştırılması üretken hale getirilmesinde federasyonumuzun bir yaptırımı olacakımıdır?

KONU:21

SPORCU SAĞLIĞINDAN YARARLANAN SPORCULARIN DURUMLARININ DÜZELTİLMESİ

        Sağlık Bakanlığıyla Genel Müdürlüğümüz bir protokol düzenleyerek sosyal güvencesi olmayan sporcuların sağlık harcamaları devlet tarafından yapılmaktaydı. Fakat bu protokol 2006 sonunda bitmektedir. Özerk yapıya

kavuşmamızdan dolayı da il müdürlükleri sporcularımızın 2006 ‘dan dan sonra sağlık giderlerine sevk vermeyeceğiz diyorlar. Genel Müdürlük kanalıyla bu süre uzatılabilir mi? Yoksa Federasyonumuz bir fon oluşturarak bu sağlık giderleri karşılanabilir mi? Çünkü insan sağlığı herşiyin üstündedir. 

KONU:22

ŞÜPHE ARZEDEN SPORCULARIN KEMİK TESTLERİNİN YAPILMASI VE MİNİK SPORCULARIN EZDİRİLMEMESİ

       Özellikle minik maçlarımızda ailenin geç yazdırmasında dolayı tabir yerindeyse saçlı sakallı kişilerin maçlara iştirak ettiğini gözlemlemekteyiz. Lisansı çıktıysa ve nüfusta yaş düzeltilmesi yoksa federasyon yetkilileri de böyle durumlara müdahale edemiyorlar. Bu sorunu milli eğitim maçlarında kemik testiyle ve doktorun karırıyla eleyebilirken, Avrupa da kemik testine tabi tutarken biz ne gibi uygula yapabiliriz. Doktorun kararı bizim için geçerli olabilir mi?  Şüphelenilen sporcuların ilde kemik testiyle hemen kemik yaşı tespit edilebiliyor. 

 KONU:24

İLLERİN MİNİKLER DE KONTENJANLARININ KALDIRILMASI

      Minik sporcularımızın Türkiye şampiyonalarına iştirakinin sağlanması ve ilinde vasat sporcunun dahi Türkiye şampiyona tecrübesinin kazanması açısından kontenjan uygulamasının kaldırılmasını talep etmekteyiz.

KONU:25

MİNİK VE YILDIZLARDA DA BÖLGESEL MAÇLARIN YAPILMASI

      Bölgesel maçların genç ve büyükler kategorisinin haricinde Minikler ve Yıldızlar maçlarının da olmasını istiyoruz.

KONU:26

YETKİ KARMAŞASININ ORTADAN KALDIRILMASI

      Federasyonumuz yetkiyle donattığı insanların birimlere ayırarak ve de çoğaltarak verilmesini istemekteyiz. Hali hazırda birkaç kişinin tüm konularda yetkiyle donatılması ve sorumluluk verilmesi hem sorumluluğu alan kişiye eziyet hem de problemlerin çözümünde kesintiye uğraması açısından sıkıntılar doğurmaktadır. Yetki karmaşasını ortadan kaldırmak için böyle uygulamalar yapılabilir mi?

KONU:27

FEDERASYONUMUZUN ÖZEL SPOR SALONLARI VE KULÜPLERİNE YARDIMI

      Malumunuz üzere sporumuzun alt yapısı özel beden eğitimi spor salonlarından yetişmektedir. Buralar ise antrenörlerin kazanç kapısı olduğu için zar zor ayakta durabilmektedir. Çoğu salonlarımızda kulüpleşmektedir.

Genel Müdürlüğümüzün Spor Faaliyetleri Dairesi Amatör klüblere  nakdi yardım yapmaktadır.Ferdi branşları olan klüblerede yardım alma imkanımız varımıdır.Yoksa salonlara yardım konusunda bir teşebbüsünüz olacak mı?   

KONU:28

OKULLARDA TAEKWONDO SEÇMELİ DERS OLARAK KONULMASI

      Satranç hakemiyim konuyu yakından bildiğim için şuanda ilköğretimlerde satranç sporu seçmeli ders olarak yapılmaktadır. Taekwondonun da okullarda seçmeli ders olarak yapılması için girişimde bulunulmasını talep etmekteyiz. Antrenörlerimizde ek ders ücreti alması, branşımızında okullarda yayılması açısından iyi olur.

  KONU:29

 ATIL DURUMDAKİ ANTRENÖRLER VE HAKEMLER BİRLİĞİNİN FAALLEŞTİRİLMESİ

      Atıl durumda olan Antrenör ve Hakemler birliğimizin tekrar faal olarak çalışması ve sivil toplum kuruluşu gibi ortak amaç ve hedefler doğrultusunda projeler üretmesini, federasyonla koordineli çalışmasını arzuluyoruz.

 KONU:30

    Türkiye de Genel Merkezi Çorum da bulunan, TÜRKİYE TAEKWONDO SEVERLER VE YARDIMLAŞMA DERMEĞİ’NİN 2005 yılında kurduk. İmkânlarımız kısıtlı olmasına rağmen güzel işler yapıyoruz. Yönetimimiz ilin en üst düzey insanlarından oluşmaktadır. Geniş bir tüzüğümüz var. Federasyonumuzdan derneğimize yardım ve destek bekliyoruz.

 KONU:31

TAEKWONDO VAKFININ KURULMASI

      Federasyonumuzun tüzüğünü hazırlayacağı ve öncülüğünü yapacağı Taekwondo VAKFI’NIN kurulmasını istiyoruz. Bu vakıf sayesinde federasyonumuza mülk edinme üyelerine ayni ve nakdi yardım yapma gibi çok kapsamlı bir işlevi olur ve gelir getiren birçok işletmemizde, vakıf sayesinde gerçekleşebilir.

KONU:32

LİSELER ARASI DÜNYA ŞAMPİYONASI

     Bazı baranlarımızda olduğu gibi Dünya Liseler arası Taekwondo şampiyonası yapılması için Başkanımızın girişimlerde bulunmasını istiyoruz.

   KONU:33

TÜM İLLERDE TEK TİP TEKNİK BÜTÜNLÜĞÜN SAĞLANMASI

    İllerimizin zaman zaman poomse de ve ayak tekniklerinde ayrıca genel teknik zenginlikte dar olduğunu görüyoruz. Milli Takım antrenörlerimizin belirli bir program dâhilinde illerimize görevlendirilerek müsabaka ve poomse kategorilerinde ilin gelişiminde hizmeti o ildeki sporcuların tümüne vermek, zamanla Türkiye genelinde teknik bütünlüğün sağlanarak karmaşa ve kargaşadan uzak bir yapıya kavuşturulabilir.

 KONU:34

BAŞARILI İLLERİN TESPİTİ VE PİLOT İLLERİN OLUŞTURULMASI

      Sporumuzda başarılı ve faal olan illerin tespit edilerek buralarda sporumuzu en üst düzeyde gelişmesini sağlayacak planlar yapmalıyız. Bu illerde pilot il uygulaması yaparak yardımlarımızı kesmeden gelişmesini hızlandırmalıyız. Faal olmayan illerimizde de sözleşme statüsünde antrenörler görevlendirmeliyiz.    

 KONU:35

MHK VE TEKNİK KURULUN OLUŞUMU

      MHK ve Teknik kurulumuz Federasyonumuzun en önemli iki birimindendir. Yani tabir yerindeyse bel kemiğidir. Bu kurullar oluşturulurken mutlaka konusunda uzmanlaşmış, tabanla diyalogu iyi, vizyonlu, seviyeli, herkesimi kucaklayan, üretken, otoriteli kişilerden oluşturulmasını istiyoruz. Bu birimler kimsenin ego tatmin yeri değil hizmet yeridir.

 KONU:36

ALTERNATİF MİLLİ TAKIMLARIN OLUŞTURULMASI

              Milli takımda A,B,C,D TAKIMLARININ oluşturularak bu takımlar zorluk derecesine göre Dünya Avrupa Uluslar arası ve Balkan Şampiyonalarına katılımları sağlanabilir. Birbirini zorlayan güçlü bir Türk Milli Takımı oluşturulur.  Tek seçme yaptığımızda da örneğin şubattaki seçmeden sonra diğer sporcular sezon boyu pasif duruma geçmektedirler.

  KONU:37

 TEKNİK KURULA BİR ÖNERİ MİLLİ TAKIM SEÇME KRİTERLERİNİN ÖNCEDEN BELİRTİLMESİ VE GURUPLARDAN ÇIKAN SPORCULARIN DEĞERLENDİRİLMESİ  

             Batı ve Doğu gurup maçlarından çıkan şampiyon ve ikinci sporcuların değerlendirilmediği ve guruplar maçının da sadece yapılmak amacıyla yapıldığını tespit ettik. Benim önerim bu guruplardan çıkan 1.ve2. lerin geldiği ve teknik kurulun beğendiği ya da ilk üçünün geldiği bir milli takım seçmesi yapılması ilk uluslar arası müsabakaya buradan çıkacak kişinin götürülmedir. Yapacağımız Türkiye Şampiyonasında ise herkesin katıldığı bir şampiyonanın seçmelerinin sonucunda da hedefli şampiyonaya(dünya, Avrupa )  gidilmesidir. Teknik kurulumuz milli takım seçme kriterlerini mutlaka maçtan önce antrenörlere detaylı bir şekilde bildirilmesi lazımdır. Şaibeleri ortadan kaldırmalarda sporcunun kendini hazırlamasında antrenörlerin kafasındaki soru işaretlerinin kaldırılmasında yararlı olacagını düşünmekteyim. En basitinden seçmede sıklet değiştirilecek mi, kimler nasıl maç yapacak sporcular nasıl çağırılacak, maçların hedefleri vs gibi kapsamlı bir taslak verilmedir.                                                

 

KONU:38

ÖDÜL YÖNETMELİĞİ                                                                             

       Sporcularımız Olimpiyat Dünya Avrupa derecelerinde ödül yönetmeliğine göre Sporcu, Sporcunun kulübü, o maça giden Milli takım antrenörleri ödül yönetmeliğine göre maddi ödül almasına rağmen başarılı sporcuyu yetiştiren antrenörde kuru bir takdirden başka bir şey almamakta dolayısıyla başarının gerçek mimarı sporcunun vereceği birkaç kuruşun ya peşine düşüyor ya gönül kırgınlığı oluyor vs Ödül yönetmeliğinin yeniden hazırlanmasında kendi kriterlerimize uyacak ve sporcunun öz antrenörünün de ödül den yararlanmasını istiyoruz

KONU:39

VİZE SEMİNERLERİNİN DAHA CİDDİ YAPILMASI

        Senede bir defa yapılan Antrenör vize seminerlerinin daha ciddi daha kaliteli yapılmasını gerekirse dışarıdan uzman antrenörler davet edilerek bilgilendirilmemizi talep etmekteyim.

KONU:40HER SEVİYEYE GÖRE (ALTYAPI VE MİLLİ TAKIMLAR) ANTRENMAN PERİYOTLAMASI HAZIRLANMASI

      Yıllık Antrenman periyot lamasının her seviyeye göre hazırlanıp bunları tüm antrenörlerin anlayacağı ve uygulayacağı tarzda geliştirilerek sunulmasını ve doküman olarak bizlere dağıtılmasını istiyoruz.

KONU:41

FEDERASYONUN SPORCULARA BURS VERME VE KIRTASİYE YARDIMI

      Başarılı sporcuların illerde kontenjan ayrılarak burs verilmesini talep etmekteyiz. Bu kontenjan illerde il temsilciliği tarafından tespit edilerek ilköğretim çağındaki sporculara kırtasiye yardımı buralardan mezun olup üniversiteyi kazanan fakir sporcularda Üniversite bursu verilmesini istemekteyiz.

 

KONU:43

TAEKWONDO İLE İLGİLİ BİLGİ DOKÜMAN TEMİN EDİLMESİ ve MAÇ CD’LERİNİN DAĞITILMASI

     Taekwondonun tarihi gelişimi Türkiye gelmesi ve Türkiye deki gelişim süreciyle ilgili bilgi doküman ve belgelere çalıştırıcı olarak sahip olmak istiyoruz. Bunlarla ilgili geniş bir bilgi ve belgeye sahip olmamız mümkün mü ?. Federasyonun Dünya ve Avrupa’daki maçları derleyip hazırlayarak tüm iller ve antrenörlere dağıtımını istiyoruz. Hangi antrenör giderse maça kendine arşiv yapıyor bunlardan yararlanamıyoruz.

KONU:44

EĞİTİM VE ORGANİZASYON KURULUNUN AKTİFLEŞTİRİLMESİ

Eğitim kurulunun amacı doğrultusunda çalışmasını ve daha aktif olarak yönetmeliklerde yazan görevlerini yerine getirmesini ve proje üretmesini ve çalışma programları hazırlamasını istiyoruz. Organizasyon kurulunun da maçlardaki görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak için daha profesyonel bir ekibin oluşturulması gerekmektedir.

KONU:45

FEDERASYON KURULLARININ TOPLANTI YAPMASI

      Yıl içerisinde zaman zaman federasyon kurullarımızın toplanarak istişare yapması bunu federasyon başkanımız ve yönetiminde hazır bulunmasını istemekteyiz. Kurullar arasında bilgi alış verişi sağlanmalı aksaklıklar masaya yatırılıp çözüm yollarına gidilmelidir.

KONU:46

KATKI PAYLARI HAKKINDA

Federasyonumuz özerk bir yapıya sahip olmakla beraber biz antrenörlerin kaygı duyduğu sorunlarda vardır. Bunlar salonlardan alınmayı düşünüldüğü salon harçları, katılım payı adı altında harçlar, kuşak ücretleri parası, antrenörlerin salon kirasını dahi zor ödediği bir durum da bu payların başka bir yerlerden kaynak elde edilerek sağlanması istiyoruz.

KONU:47

DAN VE PUM SINALARININ HAKKINDA

   Federasyonumuz aracılısıyla yapılan DAN ve PUM sınavlarının Komisyonumuzun bazı bölgelerde fazla sıktığı yani işi ciddiye aldığı bazı bölgelerdeki komisyonlarımızın da iyi niyet belirtisi gibi görüp kuşak dağıtır gibi kuşak verildiğini görmekteyiz.Böyle kargaşaların ortadan kaldırılması amacıyla ortak bir politika izlenmesi gerekir.Bu federasyonun ortak  politikası ve tavrı olması gerekir.Yani komisyonun fevri hareketlerinden kaçınılmasını sağlamış oluruz.

KONU:48

TÜRKİYEDEKİ POPİLER İNSANLARIN BRANŞIMIZA KAZANDIRILMASI

        Branşımız başarılı olmasına karşın hak ettiği yeri maalesef ülkemizde bulamıyor. Branşımızı daha popüler hale getirmek için sanatçı ve statülü insanları branşımızla tanıştırmak ve onlardan yararlanmak yollarına gidebiliriz. Bu hakemlik statüsü kazandırarak olur veya yönetim kurullarına alarak olabilir Başkanımızın bu konularla ilgilenmesini istiyoruz.

KONU:49

DİJİTAL VE HAREKET EDEBİLEN YAPAY KIZAKLI ÇALIŞMA PARTNERİ

    İlimizde projesini çizdirdiğimiz ve hazırlattığımız ama maddi imkân bulamadığımız için yaptıramadığımız hareketli motor aksamıyla çalışan bir çalışma partnerinin yapımını federasyonumuz üstlenmesi ve illere de birer örneğinin gönderilmesini talep etmekteyiz.

       Kısaca bilgi vermek gerekirse insan görünümünde demir aksamıyla yapılmış daha sonra vidayla tahtalı ve üzeri süngerle kaplatılmış ve alttan küçük bir motor la ileri geri hareket edebilen bir partnerdir. Bu aksamın sporcuların kombine ve kontra çalışmasında mükemmel bir yarar sağlayacağını düşünmekteyim.

KONU:50

 SPORCULARIN REAKSİYON ÇALIŞMA PARTNERİ DÜZENEĞİNİ

  Sabit insan şeklinde görünümlü uzaktan kumandayla çalışan sporcularımızın reaksiyon çalışmalarına yardımcı olacak bir mekanizmadır. Burada insan görünümündeki partnerin kafa ve gövde kısmından uzaktan kumanda yardımıyla mekanik olarak antrenörün yardımıyla bir parçanın çıkması bunu gören sporcunun aynı anda çıkan bölüme vurarak tekrar yerine yerleştirdiği bir mekanizmadır. örneğin antrenör kumandadaki kafa bölmesine bastığı zaman mekanizmadan kafa bölgesine gelen uyarıyla kafadan bir parça çıkacak bunu gören sporcu tolyocagi, nöryo, bandatolyo vb yerine yerleştirecek tekrar antrenör gövde bölgesine kumanda yardımıyla mekanizmaya komut verdiğinde ise gövdeden bir parça çıkacak bunu gören sporcu divitcagi palçaği gibi tekniklerle yerine yerleştireceği bir mekanik çalışma partneridir. Gövdede yan iki böğür ve orta bölgeden çıkan bir parça olacaktır.

KONU:51

FEDERASYONUMUZUN ARTIK KEMİKLEŞMİŞ BİR BEYİN EKİBİNİN OLUŞTURULMASI

       Federasyonumuzun kemikleşmiş bir beyin ekibine ihtiyacı bulunmaktadır. Bu insanlar üretebilen konularına hâkim, Başkanımıza yakın, federasyonun ister göz önünde ister perde arkasında amaa ben bu federasyonun başarılı olması için çalışacak başkanımıza sadık, ahde vefayı bilen çıkar ve menfaat gözetmeden fedakârlıkta bulunabilecek olmalıdır.

         Çünkü Sebenlerine gelince şimdi özeleştirilerimi sıralamadan önce mevcut federasyonun başarılı olması için tüm samimiyetimle caba sarf eden, bir taşralı çalıştırıcı olarak Metin Başkanın dostu, onunla kader birliği yapmış bir birey olarak sıkıntılı döneminde ve dönemlerimde hep yanımda hissettiğim Başkanımızın ve Bu ekibin başarılı olmasını üç dönemdir desteklemekten dolayı istiyor ve arzuluyorum. Yalnız özeleştiri bir yıkıcılık değil de yapıcılık olarak kabul edecekseniz bu yazımda sıralamak istiyorum. Daha yazıya alamadığım oka dar duygu düşünce ve temennilerim var ki bunlarda konunun önemi, ciddiyeti, başkaları tarafından deşifre olunmaması için yazmıyor gerek duyulduğunda bilgi ve görüşüme başvurulabilir. Federasyon güzel işler yapıyor yapmaya da aday Metin ŞAHİNLE yeni bir jenerasyon yakalandı bunu devam ettirmemiz lazım. Ama yerinde gitmeyen bir şeyler var.bunları sizler gayet iyi biliyorsunuz artık sağır sultan bile duydu bunları

 KONU:52

      Başkanımız ekibini tam olarak kuramadı. MHK ciddiyetten uzak, otoritesinden her geçen gün bir şeyler kaybediyor. MHK Başkanının haberi olmadan üyeler değiştiriliyor. MHK de tabir yerindeyse ayak oyunları çok oluyor.. İlimizde ki resmi yazışmalara cevap verilmiyor. Hakem terfi yazışmalarımız 2 yıl bekletildi. Nihat CEYLAN hocamız hem hakemler hem de antrenörler tarafından sevilen şahsiyetli bir hocamızdı. Ekibini satmayan bir insandı. Harcandı ekibini satmayan dedim hiç çıkarıldıktan sonra muhalefet saflarında gördük mü? Hayır

KONU:53

 EKİP RUHUNUN OLUŞMASINDAKİ BÖLÜMLER

             Anlattıklarım birbirine bağlı ama konu başlıkları karışmasın diye konu başlıkları arasında yazıyorum. Üç türlü grup vardır. 1.  Başkanımızın mevcut bir muhalif gurubu var, bunlar doğruda yapsa yanlış diyecekler, eleştirecekler. İkinci Diğer bir gurup ise görev verilince susup verilmeyince eleştirecek kişiler bunlarda gerçek ekip ve dost değil. Üçüncü ve En son gurup ise ekibim dediği görev verilsede verilmese de federasyonun yarasıyla derdiyle ilgilenecek bir ekip işte gerçek bir ekip budur işte. Federasyon ne yazık ki etrafında ki ekibi gün geçtikçe kaybediyor.bunlar iyi tahlil edilmeden yetkili kılınan ve içeridede hainlik yapan insanlar. Bu tabirim gönüllenmek için bir defalık görev verdiği, geçici görevlere getirdiği, gerçek dostlarını saymıyorum, oysaki bu insanlar böyle istemiyor ki. Hatırlanmak değerli olduğunu hissetmek samimiyet istiyor. Örneğin bir güzel misal verebilirim, bizim en acılı günümüzde(Samsundaki kazada) federasyonun ve ekibinin canla başla ilgilendiği gibi. Bu dostluğun ve samimiyetin göstergesidir.federasyon muhalifiyle iktidarım diyen insanlarıyla hepimizin federasyonu ve başkanda herkesin başkanıdır herkeste öyle görmeli eleştirileri düzeyli olmalı samimi yapıcı kırmadan dökmeden olmalıdır.Başkan ve ekibide bu samimiyeti iyi yakalalı camiaya hissettirmelidir

  KONU:54

TEKNİK KURULUN VE MHKNİN FEVRİ HAREKETLERİ

     Teknik kurulun ve MHK nin fevri hareketleri başkanın yıpranmasına sebep olmaktadır. Bunlar ne derseniz Milli takım seçmelerinde kıstas konmuyor, ne için, niye, nasıl milli takım seçmelerine sporcu çağrıldığını anlayamıyoruz. Bizim Türkiye şampiyonalarında yendiğimiz sporcuları seçmelerde gördükçe üzülüyoruz, sitem ediyoruz sitemde yerine ulaşmıyor.. Artık şunu çağırdınız bunu çağırmadınız polemiğe girmeyeceğim.. Milli takımlar seçme kriterleri konulursa antrenörlerde buna göre hareket eder diyorum. Teknik drektör Ali hocanın gerçekten samimiyetine inanıyor ve bilgisine güveniyorum cok güzel işlerde yaptı yapmaya devam ediyor ama sağlam ekiple hem yükü hafifleyecek hem daha üretken olmak için boş vakti olacak Ali hocamla güzel günlere daha iyi projelere imza atmaya namzet bu federasyon inşallah umduğumuz gibi olur

KONU:55 TEKNİK KURULUN MAÇLARI İZLEME ŞEKLİ

    Gurup maçlarında teknik kuruldan hiçbir arkadaşımızı göremedik izleme zahmetinde dahi bulunmadılar bunlar federasyon yönetiminin de eksikliği ama yinede guruplar takip edilmeli kanaatindeyim. Atılım yapan taşra illerinin Antrenörlerine de artık iyi gözle bakılmasını istiyoruz. Muhalefetlik hariç üretkenliğiyle ön plana çıkan antrenörlerin değerlendirilmesini istiyoruz.

Maçları izlerken bazen ciddi maçlarda kritik anlarda masada üç korttada oturan arkadaşlarımızın masada olmadığını görüyoruz. sporcumuzla ilgili bilgi isteyincede maçlarını izlemedim diyorlar birazdaha hedefli maçların takibini kaçırmamalarını istiyoruz.

KONU:57

  FEREDASYON KURULLARINDA GÖREV ALACAK İNSANLARIN KISTASLARI Federasyon kurullarında kim görev alırsa alsın tabanla diyalogu iyi tabandan kopmamış, sevilen birileri olması lazım. İnsanların bir yerlere gelmesi yalakalıkla, adam kayırmacılıkla değil liyakat la olmalıdır. Bakıyorum da eski dönem federasyonlarda sefa sürmüş insanlar bu dönemde de baş tacı ediliyor. Ekibimiz ve bizler niçin muhalefetlik saflarında bulunduk ki. O zaman da adaletten sapmalar, dikdatörlügün hat safhalara çıkmasındandı. İki taraftada mekik dokuma edasında ve tavrında olan insanlar ileriye dönük birşeyler üretmek bir yana günü kurtarmaya ödül yönetmeliğinden ne alırımın peşine statü kazanmaya kibirlerine kibir katmaya calışıyorlar

Böyle olunca kimse ilerisi için bir şeyler yapma gayreti içerisinde bulunmuyorlar. Öyleyse cözüm nedir insanlar hangi görevi alırsa alsın hangi yerde bulunursa bulunsun kendine saygılı yaptığı işe saygılı görevi namus atlederek yapmalı ve ekibine camiaya ihanet etmeden görevine devam etmelidir. Yanlışlık olabilir her kurumda her ailede bunları acık yüreklilikle söylemeli yanlışlar devam ediyorsa helalleşerek bırakıp erdemli bir şekilde cekilebilmeli yoksa hemen en ağır bir şekilde muhalefetlik yapmanın bir manası yok sanıyorum.

Kronik kabızlık, enterokolit, ağız mukozası hastalıkları, franjit, larenjit, akut bronşit, soğukalgınlığı, astım, grip, amfizem, gırtlak kanseri ve meme kanseri, gırtlak iltihabı ve tehlikeli gırtlak hastalıklarında gargara olarak.

         Türkiye şampiyonalarında zaman içerisinde görev verilen arkadaşlarıma bakıyorum da teknik kurul masasına oturmuş, oranın güzel büyüsüne kapılmış, aktif antrenörler oldukları halde ilinden zahmet edipte müsabakalara iştirak birkaç sporcu getirmemişler. Getirme gayreti içinde de değiller. Niye? Görev veriliyor ya yeter

   Muhalefetlik değil öz eleştiri yapan, ekip ruhuna sadık, kişilikli, prensip sahibi, bu hasletler doğrultusunda gerçek ve güzeli bulma adına olayları dürüstçe söyleyen, üretken, her şeyden önce bu benim ekibimin ve dostlarımın işidir onun için yanlış yapmamam diyebilen, Başkanımızı sıkıntıya sokmayan bunun için işine sıkı sıkıya sarılan kişilerle federasyonumuz bir yerlere gidebilir.

       Jeo TARRESİN sözü bana güzel bir hayat dersi vermiştir. “SİZİ YERE YIKAN YUMRUK SERT OLANDAN ZİYADE, GELDİĞİNİ GÖRMEDİĞİNİZ YUMRUKTUR”

 

     Bu duygu ve düşüncelerim federasyonumuzu kırmak için değil, güzeli daha daha iyiyi bulma açısındandır.

Ünlü bir General derki “SİZE HÜCUM EDEN DÜŞMANLARINIZDAN KORKMAYIN, DALKAVUKLUKLA SİZE YARANMAK İSTEYEN DOSTLARINIZDAN SAKININ”

    Bu bağlamda ne düşmanım nede dalkavukluk yapmaya çalışan dostlardanım.

Ben inandığım gönül birlikteliği ve kader birliği yaptığım arkadaşlarımın yücelmesini isteyen gerçek dostlardanım.

Hiçbir  kurullarda görev almak gibi cabam öyle bir   gayretimde kesinlikle yoktur.

 Ama geçmişte beraber olmadığım, olmak istemediğim, gelecekte de hiç beraber olmayacağım insanların federasyon da çöreklendiği bir pozisyon da bizler zaten olmayız olmak istemeyiz.

    Kısaca inanmadığım insanların yanın da zaten olmam da mümkün değildir.

   İnancım o ki Başkanımız ve ekibimiz başarılı olacaktır, sepetteki çürük yumurtaları ayıkladıktan sonra.

   Çünkü yaptığı güzel atılımlar ve hamleler önceki federasyonların yaptığının ve acılımına katlayarak gelmiştir.emeği gecen tüm başkanlara teşekkür ediyorum.  Ben surda bir gedik açmaya çalıştım. Bu proje ve önerilerimi de münferit hazırlamış değilim. Federasyon benden bilgi proje ve görüşlerimle ilgili yazı istediği için sunumumu yapıyorum ve hazırladım.

ÖNERİLERİ KABUL EDİP ELEŞTİRİLERDEN DE DERS ÇIKARMAMIZ, YANİ ELEŞTİRİLEREDE TOLERANS GÖSTERMEMİZ LAZIM. ÇÜNKÜ TOLERANS KISACA BAŞKALARINDAN DA NEFRET ETMEDEN, DIŞLAMADAN, ONLARIN SİZİN GİBİ DÜŞÜNMEDİKLERİNİ KABUL ETMEKTİR.

         ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN…

        SAYGILARIMLA