Poomsenin bugünü

Poomse birleşik bir kelime olup "poom" ve "sae" kelimelerinden oluşmuştur.Köken olarak korece bir kelimedir. Hareketin uslubu,tarzı, biçimi ,aksiyonu gibi değişik manalara gelir.Poomse taekwondonun bir çalışma sistemi olup bölümlere ayrılmış çalışma kalıplarıdır.Değişik becerileri içerirler.Duruşlar, Blıklar , Yumruklar , Tekmeler ve bunları yönlendiren felsefi kaideler vardır.
                   Poomse taekwondonun bir çalışma programıdır.Siyah kuşak altı ve üstü için değişik formlar ve kalıplar vardır.1972 de Kukkiwon her poomseyi reforme etti, düzene ve kurala bağladı.Siyah kuşak olamayanlar için ayrı poomse kalıpları düzenlerken siyah kuşak ve üzeri için Koyeo
, Keumgang, Taekbaek, Pyongwon, Sipjin, Jitae, Chokwon, Hansu and Ilyeo gibi poomse kalıpları koydu.Böylece bir dağınıklık ve düzensizliğin önüne geçildi.
Poomse seviyeleri başlıca 2 guruba ayrılır."Poom" ve "Dan".Poomseler ilk başlayandan başlar ve enyüksek seviyeye kadar gider bu süreç 15 yılı aşar.En yüksek seviye ppomseler 3 dan dan başlar ve 9, dan poomsesine kadar gider.Bunlar üst seviye Poomselerdir.Tabiki bu poomseleri herkes pratik olarak kemer seviyesine göre ve antrenörünün öğretileri doğrultusunda yapar.Mükemmellik kişinin gelişimine çabasına ,gayretine göre değişir.
                             Poomseler sporcunun becerisini ve dinamizmini gösteren kombinasyonlardır. Olimpiyatlarda  müsabaka olarak yer almadı.Ancak Avrupa bayanlar ve erkekler poomse şampiyonaları sürekli yapılan popüler branşlardır.
Yakın bir gelecekte yeni kaidelerle düzenlenecek dünya şampiyonalarına hazırlık yapılmaktadır.