Uzakdoğu Sporlarında
Esneklik

esneklikfoto.jpg (6626 bytes)Esneme ve germe tüm eklemlerin lokomotor sistemde maksimal derecede açılıp kapanmasına yardımcı olan eegsersiz şekilleridir.Aynı ağacın ayrılmış dalları gibirüzgarla esnemeli fakat kırılmamalı, kopmamalı,yırtılmamalıdır.Bu muntazam esneme (Fexibilty)ve germe (Stretching) hareket ve egsersizleri ile sağlanır.
Stretch yapma anteremandan önce adeleyi en iyi ısıtan yoldur. Bu sizin vucudunuzu,eklemlerinizi,tendon,ligament ve kaslarınızıızıtıp hazırlar.Ağırlık çalışmaları adele ve tendonların kuvvetli olarak gelişmesini sağlar.Barbeli ve dumbeller adelelere ve eklemlere sınırlı şekilde yumuşaklık kazandırır
.Stretch yapmak eklemleri yumuşatecağından size daha geniş eklem rotasyonu ve açısı sağlayarak, vucut ve güç geliştirmede çabuk yol almanıza yardımcı olur. Bu arada kaslarınızdada açılma, gerilme sınırını büyüteceğinden daha fazla fayda sağlarlar.Tendonlar esnetilmezlerse çekilir ve sertleşerek gerekli uzamayı sağlamazlar.
Barbellerle yapılan bireçok kaldırma ve germe hareketi size gerekli esnekliği verecektir. Aletsiz esneme ve germe harekerleri çok vaktinizi almaz. Esneme ve germe kaslarınızdan daha çok tendon, ligament ve eklem açılarını arttırmaya yöneliktir.
Hangi sporu yaparsanız yapın, anteraman veya müsabakada kaslerınızı zorlayacağınız en büyük eklem açılarını hesaplayarak kaslarınızı bu açılarda ısıtıp, esnetip, gerdirip, esnetmelisinizki, A)Performansınız artsın, B)Sakatlanmayın
Esnetilecek eklem ve kas guruplarına önce kan pompalamalısınız. Çökme kalkma hareketleri, hafif koşu ve sışramalar alt extremitelere kan pompalar ve ısıtır. Ancak bu işlemlerden sonra eklem gerdirilmelidir. Vucut soğuk iken bu stretch ve flexibility eksersizleri yapmak doğru değildir.

DİNAMİK STRETCH
Bu germe esneme sisteminde gerilen kasın üzerine vucut yatırılarak beklenir. Açılan ve gerilen kasların üzerine gövde değişik açılarda esnetilirse eksersizin faydalı etkisi(Training effect)artar.Daha fazla kas fibrili esner. Esnemede beklemeler 10 ,20, 30 saniye sürer. bUnun sonucunda tekvondocularda tekme açılarıtekme açılarının 15-25 derece ve ayak esneklik açılarının 27 derece kadar arttığı görülmüştür.Esneme aktif olarak sizin tarafınızdan yapıldığı gibi arkadaşınız tarafından itmek suretiylede yapılabilir.
Şahıslar doğduklarında esneklikleri birbirinden farklıdır.Çocukken oturup başını yere değdiren bir çocuk 15-20 yaşında bunu yapamıyabilir. Her 25 kişilik spor gurubundan (erkek) oturup ayak açtığında 5 kişi başını değdirirken bayanlarda bu rakam %20-25 civarındadır.Esneklik çalışma ilegeliştirilebilen bir özelliktir.Esnemelere daima büyük kas guruplarından başlamalı ve kas gurupları sırasını takip etmeliyiz.
Başka bir kural ise ani ve kuvvetli esneme için kas yırtılmasına sebeb alabileceğinden esnemenin 4-10 saniyede tamamlanmasıdır.Eşli yapılan esnemelerde çalışma arkadaşınıza esnemenin limitine geldiğinizde yavaşlaması gerektiğinin hatırlatılmasıdır. Bel esnemelerinde herhangi bir disk kaymasına sebeb olmamak içiz hafif ve yavaş davranmalısınız.
Unutmayın şayet bir aslanı seyredecek olursanız tüm kas ligament tendon ve eklemlerini esneterek avını yakalama ve parçalamadaki vahşi hareketinde kullanmaya hazırlandığını görürsünüz.Kedi köpek kalkar gerilir, esner,insan uyanır gerilir, açılır, bu yaşamın vazgeçilmez ir gereğidir.Çok fazla esmemek aşırı kas gerilmesine vede burkulmalara sebep olabilir.
Yanlız efor ve agırlık çalışması öncesimi strech yapacağız?Hayır antrenmandan sonraki kasılan,yorulan fazla yorgunluk asiti ve metabolik artıklarla dolan kasları- da strech yaparak kasları uzatacağız dinlendireceğiz. Uzyan kaslardan kan akımının daha iyi yapılacağı bir gerçektir.
Anteraman soğuma periyodunda (Cool down Period) Germe-esneme-yumuşama hareketleri daima yapılmalı yavaş ve yumuşak hareketler tercih edilmelidir.