Karın kramplarını gidermede
birkaç pres metodu

Karın krampları::
Karın krampları genellikle çok sinirli ve gergin olduğunuz, çok fazla çalıştığınız durumlarda veya bazı mide rahatsızlıklarında ortaya çıkan bir durumdur.Yine on iki parmak ülseri, gastrit ülser, safra kesesi taşlanmalarında da sık mide krampları meydana gelir.Taekwondoda mide kramplarının en önemli sebeplerinden biri aşırı çalışma yorgunluğudur.Mide krampı ani gelişir ve şiddetli karın ağrısı ve hareketsizlikle kendini belli eder.Kişi hareket edemez, midesine iki elli ile pres yaparak acıyı hafifletmeye çalışır.
Burada bazı noktalara baskı ile mide krampı acısını kısa sürede kaldırmanın yollarını tarif edeceğiz.Sporcu çok acı çekiyorsa bu presleri asla uzun süreli yapmayın en uzun baskı en fazla15 sn kadar sürmelidir. Bu baskıları periyodik olarak  3 kez yapmalısınız.


1-Başın arkasındaki konkav kısım:

Başın arkasındaki konkav noktaya sağ baş parmağınızla sert pres yapınız..Bu pres 15 sn kadar sürmeli Her pres arasında da 15 er saniye dinlenme olmalıdır.Buraya yapılan prens sindirim sistemini hareketlendirir.Sindirim sistemini aktive eder.Bu aktivasyonda krampın kesilmesinde en önemli, etkendir.
Bu kısmı tespit etmek için baç arkasındaki kafa arka yassı kemiğinin bitip boyun omurlarının başladığı çukur kısmı parmağınızla yoklarsanız bu konkavlığı hissedersiniz.


6. , 7. ve 8. HyoongChoo noktaları.
Sağda bulunan resmde işaretli 3 noktaya dik açılı olmak üzere 3 kez ve her pres 15 saniye sürecek şekilde baskı uygulayınız.Bu baskı karını uyarır ve krampı sona erdirir.

2. ve 3.YoChoo noktaları.
Sağda resimde işaretli2 noktaya dik açılı olmak üzere 3 kez ve her pres 140 sn sürecek şekilde baskı yapınız.Bu baskıda karındaki kan dolaşımını hızlandıracaktır.
Bu noktanın tespiti şu şekilde olur:Karının çukur bölgesi .Yani parmaklarımızla yokladığımızda göğüs kemiğimizin hemen altında başlayan yumuşak karın kısmı ile göbek deliğimiz arasında kalan kısmı 3 eşit parçaya böldüğümüzde orta parçanın her iki yanındaki noktalar bu iki noktadır.Soldaki resimde bu tespiti görüyorsunuz.
Bu bölgeye 3 kez 15 er saniyelik yumuşak bir baskı kan dolaşımını hızlandırmak bakımından çok iyidir.Karın krampı çözülen sporcunun bu yumuşak presi uygulaması kendini çabuk toparlaması açısından çok faydalıdır.
Bu noktaları tespit edip pres yaparken parmaklarınızı bu noktaların dışına taşırmayın.Yani Yani Zafer işareti yapacak şekilde elinizi tutun, iki parmağınızı göbek ile karın çukuru ortasına yerleştirin ve iki parmakla pres yapın. Karını ovalamayın ve bu noktaların dışına pres yapmayın.Presiniz yüzey değil parmaklarınızla nokta presi şeklinde olacaktır.
Sporcu çok acı çekerken bu presi uygulamayın sporcunun biraz rahatlamasını ve acısının hafiflemesini bekleyin..Hastanın karın acısının rahatlatılması için temel pres bölgesi karın değil diz üstündeki noktadır.
 Diz Üstü Bölgesi:

Diz üstündeki blögeye3 kez ve her biri 10 sn sürecek şekilde baskı uygulayın.Baskı gücünü yavaştan başlayıp hızlandırın.Üst seviyeye gelince de yavaş yavaş azaltarak baskıyı sonlandırın.Bu pres karın acısını ortadan kaldıracaktır.Bunun için ayağı düz şekilde tutun.Sağ elinizin avuç içi ile soldaki resimde olduğu gibi dizi  avuçlayın.Bu şekilde dururken elinizin orta parmakları tarif ettiğimiz diz üstü bölgesine gelir .Parmaklarınızla bilhassa da sağ işaret parmağınızla presi yapın.