Alkolün sporcular üzerinde etkisi nedir?


Alkol aksine sporcu sağlığı açısından son derece zararlıdır.Alkol alınımı sporcu üzerinde uyuşturucu etkisi yapar.Düşünüleninin tam aksine de enerji oluşumunda hiç bir rol oynamaz.Karaciğerde kısa sürede yağa dönüşen bir maddedir.merkezi sinir sistemi üzerinde uyuşturucu etkisi vardır. Buda alınan alkolün dozuna göre artar..Sporcunun konsantrasyonunu bozulur..
1982 yılında Amerika Spor Hekimliği koleji alkol üzerine 4 önemli tespit yapmıştır:
a-Alkolün kısa süreli etkisi reaksiyon zamanı, el göz koordinasyonu, denge ve kompleks koordinasyonu gibi özellikleri geciktirici ve bozucudur.

b-Enerji metabolizması, maksimal oksijen kullanımı, kalp atım hızı, kalp atım hacmi, kas kan akımı solunumsal dinamikleri etkiler
c-Kuvvet, güç , dayanıklılık, sürati azaltabilir.

d-Uzun süreli kullanımda karaciğer, kalp, beyin, kas hastalıkları ve ölüme yol açabilir.


Kimi kişilerde Az bir alkol alınımının kişiyi uyardığı , yüksek kalori içerdiği ve enerji verdiği gibi yanlış kanaat vardır.Ancak bu kalori bir sporcu için boş kalori olarak kabul edilir.Alkol hiç bir zaman Proteinler ve karbonhidratlar gibi bir enerji şekline dönüşmezler.
Misal bira ve şarap gibi içeceklerde kalori son derece düşük protein vitamin ve mineral hemen hemen hiç yoktur..Olmadığı gibide vücudun vitamin ve mineral kullanımını da aksatırlar.

10 gram saf etanol, 240ml bira =150 kalori
120 ml şarap =100 kalori)
38ml likör=100 kalori ye eşittir.
Bu son derece düşük değerler alkolün sporcu için hiç bir zaman uyarıcı olmayacağının ifadesidir.
Alkol vücutta sürekli olarak yağ olarak metabolize olur.Alkol yan çıktıları da karaciğerde yağ asitine dönüşür.

Alkol diüretik özelliği nedeni ile vücudun sıvı tüketimini uyarır.Alkol ile aldığınız sudan daha fazlasını vücuttan atarsınız.Çok fazla sıvı alması gereken sporcu için bu en büyük handikaptır.Antrenman öncesi veya sonrası alkol almak bu nedenle zara verir.

Alkol alınımı terleme ve kan hızını artırır kanı sulandırır.Bu nedenle vücudun yaralanmalarda iyileşme ve onarılma süresi uzar.Yaralanmalarda ve şişmelerde buz tedavisinden amaç bölgedeki kan damarlarının büzüşmesidir.Alkol buna olumsuz katkı yapar.


Alkol alan bir sporcunun tepki refleksleri azdır.Beynin düşünme ve karar verme merkezi zayıflar.Az bir miktar alkolün bile vücutta ne tepkiler vereceğini keşfedemezsiniz.

Müsabaka günü yaklaşan bir sporcunun akşam farkına varmadan alacağı 1 şişe bira bile sporcunun dinlenmesini engeller.Sağlıklı bir dinlenmeyi ortadan kaldırır.Güne yorgun başlanmasına neden olur.

Değerli sporcu kardeşlerimiz biz her şeyden önce müslümanız ve dinimizde içki içmek haramdır.Çoğu zarar veren her nesnenin azıda zararlıdır.Çünkü her aşırlık, azar azar ve yavaş yavaş gelişerek artar ve insanlığa zarar vermeye balar.

Basit gençlik duyguları ve arkadaş hatırına bu tür zararlı maddelere asla tevessül etmeyelim.Taekwondonun ruhuna ve özüne zararlı bu maddelerden uzak duralım.Bu tür zararlı maddeleri kabullenen arkadaşlarımızı uyaralım. Her zaman iyiliği emretme ve kötülüklerden sakındırma konusunda birbirimize yardımcı olalım..