Taekwondo ve Ayak Mantar enfeksiyonları

Değerli sporcular taekwondo salonları toplu kullanım alanları olduğundan, maalesef çoğu ekipmanlar ortaklaşa kullanıldığından ve çalışma ortamlarının bodrum katlar olduğu için nemli ve rutubetli bulunduğundan çok sık olarak mantar enfeksiyonları ile karşılaşabiliriz.

İnsan derisinin 5,5 civarında bir PH değeri vardır.Bu değer ile cildimiz mantar enfeksiyonlarına karşı korunur.Eğer bu değer bozulursa nötür yada bazik tarafa kayarsa cildimizde ve bilhassa ayak parmaklarımızda mantar enfeksiyonlarına fırsat veren durum oluşur.
Mantar enfeksiyonlarına bu fırsatın verilmesi nemli ortamlar ve vücut ısısının değişmesi ile olur. Taekwondo salonlarımız bodrum katlarda dır ve banyo ve tuvaletler bu nedenle nemli ortamlardır.Terlik ,havlu gibi  ekipmanlarda çoğu salonda kullanıldığından mantar enfeksiyonları görülebilir.Ayak parmak aralarında , koltuk altlarında veya apış aramızda mantar enfeksiyonunun sık görülme nedeni bu kısımların daha çok terlediği ve nemlendiği içindir.
AYAK MANTARI
Ayak mantarlarında ayak parmak araları ve altlarındaki soyulmalar en sik rastlanan durumdur. Daha nadiren ayak tabanında içi su dolu kabarcıklar seklinde yada yaygın ince gümüş beyazı renginde kepekle olabilir. Çok kaşıntı ve kötü kokudan şikayet edilir.
Bu durumda hemen bir cildiye uzmanına müracaat edilmelidir.Ayak mantarlarında verilen 2-3 haftalık tedaviler oldukça etkilidir. Kremler ve ağızdan alınan ilaçlar verilerek tedavi edilirler.
TIRNAK MANTARI
Tırnaktaki mantar yaz aylarında en sık rastlanan sorunlardan biridir. Ayaktaki mantar enfeksiyonları özellikle ayak baş parmağında görülür. Genellikle, erişkinlerde travmaya maruz kalmış tırnaklarda rastlanır. Tırnak genellikle asimetrik olarak kalınlaşır, sararır ve kolayca ve kolayca parçalanır. Mantar uçtan başlayıp, parmak kıvrımına kadar yayılır. Değişiklikler genelde simetrik olarak gözlenir. Tırnak kenarında, kızarıklık ve şişme vardır. Tırnak renk değiştirerek kahverengileşir, zamanla katmanlarına ayrılan tırnak yavaş yavaş dökülür.
İhmal edildiği takdirde hastalık yavaş yavaş, sinsi bir şekilde ilerleyerek tırnağın tamamını tutabildiği gibi, diğer tırnaklara da bulaşabilir ve diğer aile fertleri için de tehlike oluşturabilir. Bunların yanı sıra tedavi süresi uzar ve güçleşir.
Tırnak mantarı  tedavisi usandırıcı bir bakımdır. Gerekirse 18 aya kadar varan ve aile bireylerini de içine alan tedaviyi gerektirir.Bu şikayetlerinizde doktor kontrolü dışına çıkmayınız.Bu tür mantar ilaçlarını asla kendiniz doktor kontrolü dışında kullanmayınız.Çünkü özel ve fasılalı kullanım biçimleri vardır.Tedavi için genellikle ağızdan tedavide kullanılan tabletler verilir. Tedavi süresi, hastalığın şiddetine göre genellikle 6 ay ile 1 yıl arasında değişir. Ağır vakalarda tırnağın çekilmesi gerekebilir.

Ayak mantarına yakalanmamanın en etkili yöntemi ayak bakımı ve temizliktir.

1-Antrenmandan sonra terleyen ayaklarınızı çok iyi sabunla yıkamalı ve temiz bir havlu ile kurulamalısınız.Havlu ayak parmak aralarına nüfuz etmeli ve en ufak nemli bir bölge kalmamalıdır.Günde iki kez ayak yıkama işlemini düzenli yapmalısınız.bu antrenmandan çıkınca ve gece yatmadan önce olabilir.
2-Ayaklarınızı sıcak su ile yıkamayınız.Ilık veya soğuk su tercih ediniz.
3-Mantar sporlarının ayakkabı ve terlik derisinde 5 yıl kadar canlı kaldığı tespit edilmiş olduğundan bir enfeksiyon durumunda ayakkabınızıda değiştiriniz.Ayakkabı ve terlkiklerinizide arada yıkayıp kurulamayı asla ihmal etmeyiniz.Ayakkabılarınızı sürekli havalandırınız.
4-Ayak parmak tırnaklarınız düz olarak kesilmeli ve fazla kısa olmamalıdır.Yuvarlak ve derin kesilen tırnaklar mantarlar için yerleşim bölgesi oluştururlar.
5- Her gün temiz çorap giyiniz ,çorap mümkünse pamuklu olmalı ve ayağı ferah tutmalıdır.
6-Ayakkabılarınız yumuşak ,yuvarlak uçlu, lastik tabanlı olmalıdır.ferah ve ayağı terletmeyecek ayakkabılar giyiniz.
7-Oluşan nasırları ve sertlikleri kendiniz oynamayınız.Kesmeyiniz muhakkak bir doktora müracaat ediniz.
8-Ayağınızda kesik, çizik veya yaralanma var ise çuplak ayakla antrenman yapmayınız.taekwondo ayakkabılarından faydalanınız.
9-Salonda muhakkak kendi terlik ve havlunuzu kullanınız ortak kullanımlardan kaçınız.Bunu bir ilke haline getiriniz.