Creatine supplementleri ve Taekwondo sporcuları


Çoğu sporcular "kazanma her şeydir" diye düşünürler ve rakiplerine üstünlük kurabilmek için büyük dozlarda ilave besleyiciler alırlar.
Creatine son derece popüler spor suplementidir.Çoğu yetişkinler sporcular  ve hatta çocuklar ve gençler bile güçlerini arttırmak ve spor performanslarını arttırmak için bu enerji verici ek besinleri alırlar.

Creatine tabletleri vücuda daha güçlü ve uzun çalışabilme imkanı sunar. A.B.D. 'de profesyonel basketbol oyuncularının % 87 'si , beyzbol oyuncularırnın % 78 'i ve futbol oyuncularının % 87 'si Creatine ' i aktif olarak kullanmaktadır.

Fiziksel güç ve enerjinin başarıya ulaşması için Creatine tabletleri kullanılır.Çoğu sporcu bu tabletlerin kendilerine patlayıcı bir güç sağladığına inanır

Creatine and creatine tabletleri:

Creatin kasların işlev görmesi için gerekli olan enerjinin kaynağıdır.
Creatine, kimyasal ismiyle ''methylguanidoacetic acid'', vücut tarafından doğal olarak kasların içinde üretilir.Vücut kendi ihtiyacı olan Creatini karaciğer , böbrek ve pankreastada üretir.Yine vucut bu Creatinini eksersiz yapacağınız zaman lazım olacağı için kaslarda depo eder.Fazlası beyne ,kalbe ve diğer dokulara gider. Yani insanlar kaslarındaki depo edilmin Creatin miktarına göre enerjiktirler.Kaslarınızda Creatin miktarı fazla ise çok yorulmaz daha dayanıklı ve güçlü olursunuz.

Kaslar kullanıldığı zaman ATP adlı kimyasal, daha basit yapıları olan ADP ve inorganik fostofa ayrılır. ATP 'nin  ADP 'ye dönüşüm süreci kaslara güç veren bir enerjiyi ortaya çıkarır. Sorun şuradadır; en güçlü zamanlarda kaslar sadece 15-20 sn yetecek seviyede ADP 'ye sahiptir. İşte burada CREATİNE devreye girer.

CREATİNE,   ADP'yi   ATP'ye yenileyerek dönüştürür. Yani, vücutta ne kadar fazla ADP varsa, kaslarında o kadar enerjisi vardır. Kısaca vücudun çalışma direncini artırır.

Şu bir gerçek ki;  vücuttaki kasların Creatine arzı sonsuz değildir. Ortalama olarak, insanlarda her bir kilo kas içinde 3, 5-4 gram creatine vardır. Önce Creatine çalışmalı ki sizde çalışabilesiniz. Bir sonraki çalışmaya devam edebilmek için kaslarınızı dinlendirmelisiniz.Vücudunuz her kilogram için 5 grama kadar creatin'i muhafaza edebilir.

Creatin tabletleri:
İşte dışarıdan Creatin tableti ile Cratinin miktarı arttırılarak (5 yerine 7-8 gram) vücudun güç kapasitesi arttırılmaya çalışılır.bu şekilde ek %20 güç ,performans ve dayanıklılık şı sağlandığı söylenir.Tabiki bu tabletlere kişilerin tepkisi farklıdır.Kaslarında zaten yeterli Creatin depolamış ve ve et balık gibi creatin içeren bol gıdalarla beslenmiş iseniz bu tabletlerin net bir faydasını göremezsiniz.

Çünkü
 diyetinizde et veya balık varsa bol creatin alıyorsunuz demektir.Yani Et ve Balık creatin bakımından çok zengindir yani en çok enerji verici besinlerdir.İyi beslenen birinin ek Creatin almasına gerek kalmaz.Vücudun ürettiği ve tabi besinlerden elde edilen kendisine yeter ve artar bile.Vejeteryanlarda (sadece sebze ve meyve ile beslenen ve et yemeyenlerde) creatin noksanlığı göze çarpar ve spor yaşantıları olumsuz etkilenir.

Bilinmeyen sağlık riskleri:

Doktorlar halen bu enerji vericilerin faydaları ve riskleri üzerinde çalışma halindedirler.Bu enerji vericilerin (Creatin suplementleri) uzun vadeli sonuçlarını ve vücutta yapabilecekleri harabiyetleri tam olarak kestirememektedirler.
Çünkü bilinmeyen çok sağlık riskleri vardır.Misal olarak hamile anneler veya süt veren annelere kesinlikle kullanması yasak olan bu ilave eklerin çocuklardaki ve 18 yaş altı ergenler üzerinde de riskleri olabileceği kesindir.
Yine Böbrek hastalarının bu Creatin suplementlerini kullanmaları yasaktır.
Sizde bir sporcu olarak yaşınız veya sağlık probleminiz ne olursa olsun asla doktor kontrolü veya tavsiyesi olmadan Cretin suplementlerini (enerji verici ilave ekler) almayınız.

Yan etkiler:

Creatin suplementleri alan kişilerin vücutlarında kasların su tutması yüzünden kilo artışı meydana gelmiş gibi görünür.Uzun vadeli kullanışlarında kas krampları, su kaybı, ishal mide bulantısı ve geçici felçler oluştuğu gözlenmiştir.
Bu cratin suplementlerinin özellikle su kaybederek kilo düşme durumunda olan sporcular tarafından kullanımları son derece yanlıştır ve tehlikeli olabilir.
Creatin suplementlerinin kalp, beyin, böbrek karaciğer ve diğer hayati organlardaki etkileri tam olarak araştırılmış değildir.
Yine buların diğer ilaçlar ve vitaminlerle kombine kullanıldığındaki oluşabilecek sinerjik (olumlu veya olumsuz etkilerdeki artış) yine bilinmemektedir.
Tıp uzmanları Cratin tabletlerinin hastalıklar üzerindeki olumlu veya olumsuz etkilerini tam olarak bilmemektedirler ve araştırma devresindedirler.
   Sporcuların bu tabletlere rağbeti tavsiye edilmez.Tabi yoldan et , balık vs gibi creatinden zengin gıdalarla beslenilmesi ve vücudun kendi tabi sınırlarının zorlanması güçün antrenman ile artırılması en tabi olan yoldur.