Diyabet ve Eksersiz

Diabetik hastalar taekwondonun eksersiz özelliklerinden faydalanabilir eksersiz amaçlı olarak taekwondo çalışabilirler.Ancak ağır ve ciddi antrenmandan çok eksersiz amaçlı çalışmalara katılabilirler.Eksersiz Diabetik hastalarda da güzel bir görünüş sağlar ve benlik ve şahsiyeti geliştirir.Eksersiz vücut ağırlığını kontrol edilmesini sağlar.Düzenli olarak yapılan eksersizler kan şekerini düşürerek diabetin regülasyonunu kolaylaştırır.İnsülüne bağımlı hastalarda insülün alımını azaltan bir etki yapar.Diabetli hastalar kalp riski altındadırlar. Bildiğimiz gibi eksersizde kalp riskini azaltan bir etki yapar.
Diabetik hastalar ve hatta insüülüne bağımlı hastalar bile eksersiz yapabilirler.Eksersizin faydaları zararlarından her zaman fazladır.Yalnız bu tür hastalar taekwondo salonlarına gelmeden önce doktora danışmalı ve kontrollü seans yapmalıdırlar.Çünkü antrenman ve eksersizler vücuttaki insülün alımında değişikliklere neden olabilir.Bu nedenle doktor kontrolü şarttır.Antrenmanın (eksersi ) şiddeti ve eksersiz sırasındaki vücut şeker seviyesinin ne olacağı kontrolü önceden yapılmalı ve bilinmelidir.
Eksersiz vücudu insülüne daha duyarlı kılar.Vücut için insülün alım oranlarında azalma olabilir.Bu nedenle daha önceden alınan dozdaki bir insülün vücut şeker seviyesinin çok düşmesine neden olabilir.
Bu nedenle eksersiz yapan diabetik hastalar Kan şekeri seviyelerini antrenman öncesi ve sonrası ölçmelidirler.Değişiklikleri bir rapor halinde doktora sunarak ,bir insülün dozu ayarlamasına yardımcı olmalıdırlar.Hangi saatlerde, ne şiddette bir antrenman yapıldığı ver bu arada ne tür gıdalar alındığı  doktora bildirilmelidir.
Doktor antrenmanın şiddetine göre  ve insülün alım miktarınıza göre size bir diet önerebilir.Antrenmandan sonra zengin karbonhidratlı gıda alıp almama konusunda kararını verir.Veya hafif eksersiz çalışmalarında bu tür karbonhidratlı besinlerden kaçınmanızı önerebilir.Bu tavsiyeler antrenman şiddetine ve şeker seviyenize göre ayarlanacak faktörlerdir.
Diabetli hastalar antrenman esnasında daha fazla sıvı tüketmelidirler.Bu bol saf sudur.Tabi ki doktor önerisine göre bazı sıvı içeceklerde olabilir.
Sıcak havalarda insülün em,ilimi artar ve kan şekeri seviyesi düşebilir.Bu nedenle yaz aylarındaki antrenmanlarda insülün alınımında azaltılma yapılabilir.Bunlar doktorunuza danışılarak yapılmalıdır.

Unutmayın doktoru kontrolü altında yapılan eksersi amaçlı taekwondo çalışmasının faydaları sizin için çok daha fazladır.Bu nedenle doktorunuz size eksersiz yapmanızı rahatlıkla önerecektir.Taekwondo çalışmaları sizin eksersiz yapmanız,topluma katılmanız ve hayatı sevmeniz açısından size büyük fırsatlar doğurur.