Üreme organlarına gelen sert tekmeler

Gerek taekwondoda gerekse diğer döğüş sanatlarında hayalara tekme gelmesi sık karşılaşılan bir durumdu.Taekwondoda müsabalarda teknik sporcuların maçlarında nadir olsada,yeni müsabıkların maçlarında sık sık ortaya çıkar.Sinir dokusu yönünden çok zengin olan bu organlarımıza gelen tekmeler bu nedenle çok acılı olduğu gibi acının etkiside uzun sürer.Bu durumda uygulanması gereken ve Kuatsu denen yöntemler şunlardır.
1-)
a-Şahıs ayakta veya yerde yatıyorsa her iki bacağı dik ve açık olmak üzere kişi kaidesi üzerine oturtulur,arkasına geçilir.Arkadan her iki koltuk altından tutulur.Kaide yerden 8-10 cm kadar kaldırılır.Bu durumda şaksın her iki topuğu yere temas etmelidir.Sonra aniden kaidesi üzerine yere bırakılır.Bu işlem ritmik olarak üçe kadar sayılarak 6-7 kez tekrar edilir.
b-Şahsı sondefa kaldırıp bıraktıktan sonra sağ ve sol ayağın iç yan kısımları ile yumuşak bir şekilde her iki kabasına birkaç darbe vurulur.
c-Daha sonra sakatlanan sporcu ayağa kaldırılır.Sporcu bacaklarını omuz seviyesinden biraz daha açık olarak topuklar üzerinde dik duruşta durur.Bu duruşta bacaklar kırılmadan yukarı sıçrayarak topuklar üzereine düşme şeklinde birkaç kez sıçrama yaptırılır.Bu peşpeşe üç hareketin yaptırılması ile büyük bir rahatlama sağlanabilir ve sporcu yarışmaya devam edebilir.
Bu hareketlerle rahatlama sağlanmadığında bu hareketlerden farklı olarak şu yöntemlerin uygulanmasına geçilir.
2-)
a-Sakatlanan sporcu sırt üstü yatırılır.Kuatsu yapacak olan ise ona arkasını döner.Bir ayağını  yerde yatan sporcunun ayakları arasına sokar.Onun arkada kalan bacağını bileğinden tutup,aradaki bacağı ilede destek yaparak,dik ve gergin bir şekilde yerden kaldırır.Sonra elinin başparmak ve orta parmak yardımı ile sivrileştirdiği işaret parmağının 2. ekleminin ucunu ,burgumsu bir vaziyette sporcunun ayak tabanının çukur olan ortakısmına birkaç kez bastırır.
b-Yine aynı durumda yumruk yapılan elin dip kısmıyla şahsın ayak tabanı birkaç kez yumruklanır.
3-)
Şahıs oturtulur veya yatırtılır.Küçük karın bölgesine yumuşak ve derin maşaj uygulanır.Yine doğrudan darbenin geldiği bu organlara yumuşak yumuşak hafif bir maşaj uygulanır.(Bu hareketi zaten sporcu refleks olarak gendide yapar.)