Taekwondo ve Hepatit

Bir spor olarak taekwondo son 5 yıl içinde çok fazla bir gelişim gösterdi.Çok sayıda insanın ilgisini çekmesi bu sporu yapanların sayısında tüm dünyada ciddi artışlar meydana getirdi.Taekwondo salonları öğrenci ve aktif sporcularla doldu taştı.Çok sayıda insanın, yönetici ,idareci,antrenör,sporcu yoğunluğu elbette toplu bir çalışma ortamı doğuracağından Enfeksiyon hastalıklara yakalanma riski taekwondoda buna paralel olarak çoğalmaya başladı.
  Burada taekwondoda bulaşabilecek bulaşıcı hastalıkların bazılarını ve alınabilecek tedbirleri işleyeceğiz.Nasıl yayılırlar, yayılmaları nasıl önlenir, çalışma ortamında alınması gerekli ön tedbirler gibi birkaç önemli ana başlığı inceleyeceğiz.

Bu sporda biz antrenmanda veya müsabakalara kanamaların bazı türleri ile karşılaşırız.Kanlar patojen maddeler taşıyabilir ve kan yolu ile bulaşan enfeksiyoz (bulaşıcı) hastalıklara yakalanabiliriz.Veya kan ürünlerine ihtiyacımız olduğu zaman en yakın çevremiz taekwondo çalışanları olduğu için ihtiyacımızı onlardan karşılarız.Ancak  bu kan alış verişinde de hastalık riski olabilir.Yani kan yolu ile bulaşan bir enfeksiyoz hastalığa bulaşıcı hastalığa ya kanla temas ile yada kan nakli esnasında yakalanabiliriz.

Kan yolu ile yakalanabileceğimiz bulaşıcı hastalıklar

  Human Immunodeficiency Syndrome (HIV) (insanın bağışıklık sistemi ile ilgili sendromlar)
  Hepatitis B (HBV)
  Hepatitis C (HCV)
  Hepatitis D (HDV)

Hepatitin kan yolu dışındada bulaşan diğer çeşitleri.

  Hepatitis A (HAV)
  Hepatitis E (HEV)
  Hıv bir virüstür .Aslında Hıv virürü ile AIDS (acquired immunodefiency syndrome) virüsü arasında bir fark yoktur.İki vürüs arasında etki tarzları bakımından çok az farklılıklar vardır.AIDS virüsü çok daha fazla öneme haiz olması ve ağır tablo izlemesi  nedeniyle ayrı kategorilenmiştir.
  Zaten Hıv (hepatit) virürü ağır bir enfeksiyon seyri izlerse etkisi ve ölümcüllüğü AIDS virüsüyle aynı tarzda ve ayşı şekilde olur.İkiside bağışıklık sistemlerini yok ederek kişiyi ölüme götüren hastalıklardır.

  Hepatit (HIV) karaciğerin enflamasyonuna sebep olan bir virüstür.Hasta direncine göre Akut ve kronik hastalık tabloları gösterebilir.Bazen Karaciğer fonksiyonlarının çökmesine siroz ve kanser gibi ağır tablonun oluşumuna neden olur.neden olur.

HIV virüsü nasıl bulaşır.
HIV: kişiden kişiye kan teması ile yara yüzlerinden ve çatlak deriden temes ile, kan alışverişi ile, cinsel ilişki ile, hıv bulaştırlmış vucüt sıvılarının sürülmesi ile, Göğüs sütü iel bulaşabilir.

Hepatitis A: Ağız veya dışkı yolu ile taşınabilir ve bulaşabilir.Öpüşmeler, kirli tuvaletler, yiyecek ,içecek,su  ve eşyaların ortak kullanımı

Hepatitis B: Hastalıklı kanla temas ederek ciltteki çatlaklardan, taraş bıçakları gibi kan tutabilen araç ve gereçlerden, enfeksiyonlu arkadaşımızdan kan nakli yoluyla

Hepatitis C: Hastalıklı kanla temas ederek ciltteki çatlaklardan, taraş bıçakları gibi kan tutabilen araç ve gereçlerden, enfeksiyonlu arkadaşımızdan kan nakli yoluyla

Hepatitis D: Hastalıklı kanla temas ederek ciltteki çatlaklardan, taraş bıçakları gibi kan tutabilen araç ve gereçlerden, enfeksiyonlu arkadaşımızdan kan nakli yoluyla bulaşabilir.Hepatit D ,hepatit B geçirmiş kimselerin yakalanacaı bir hepatit türüdür.

Hepatitis E: Oral ilişkiler(öpüşme salya, hapşırma, havlular vs.), kirli tuvaletler

Hepatit (Sarılık) ın yayılması nasıl  önlenir?

Hepatitin yayılmasını önlemek için yapılması gerekli ilk şey bu konuda kendinizi iyi eğitmektir.Çevrenizdeki herkeside bu bilgiden haberdar etmeniz gerekir.Hepatit yayılmasını önlemek için emniyetli  cinsel ilişki şarttır.
İnsanlar arasındaki her ilişki HIv bulaşma nedeni olabilir.Annenin memesinden bile meme emen çocuğuna HIv bulaşabilir.
Hepatit A yı önlemenin en önemli yolu :
özellikle tuvalette dışkılamadan sonra elleri çok iyi yıkamakla olur.Özelikle dışkı temizlemede eller yerine tuvalet kağıdı tercih ediniz ve bol sabunlu su ile temizleniniz.Yemek yaparken veya yemek yemeden önce ellerinizi muhakkak yıkayınız.Yabancı havlu ve eşyaları kullanmaktan kaçınınız.Hasta arkadaşlarınızın bardak, çatal,kaşık,eldiven ,havlu vs gibi eşyalarını kullanmayınız.
Hepatit B yı önlemenin en önemli yolu:
Hepatit B kanla bulaşır .Bu nedenle riskli cinsel ilişkilerden kaçınınız.Belli yerlerde ve hayat kadınları Vs ile yapacağınız ilişkiler sizin için çok risklidir.Yabancı diş fırçası,jilet,iğne vs gibi kan transferine neden olan malzemelerden kaçınınız
Hepatit C yı önlemenin en önemli yolu:
Kan bulaşmış eldivenlerden kaçının,Enfeksiyonlu şahısların eşyalarından kaçının.Jilet,Tıraş makinesi,diş fırçası, toplu iğneler,tamponlar,temizlik malzemeleri size ait olsun.
Hepatit D yı önlemenin en önemli yolu:
Hepetit D den Hepatit B aşısı yapılarak korutulabilir.Yine yabancı eşyalardan kaçınmak gerekir.
Hepatit E yı önlemenin en önemli yolu:
Hepatit E den korunmak için özellikle hastalıklı arkadaşınızın meyva suları,sporcu içeceği gibi Vs ilaçlarını          kullanmayınız.Banyolardan sonra ortak eşyalardan kaçının .Kendi kuru ve temiz eşyalarınızı tercih ediniz.

Herpes Simplex temasla bulaşır.Herpeks simpleksi arkadaşınızın size ,yüzünüze vs. dokunmasına izin vermeyin.

Hepatiti A and B için koruyucu aşılar geliştirilmiştir.Bu aşıları muhakkak olunuz.Hepatit B aşışı sizi Hepatit D yide koruyucu etki  gösterir.Hepatit C nin aşısı yoktur.Çünkü karaciğer yıkımına bağlı olarak         gelişen tehlikel,i bir durumdur.
Hepatit E içinde bir aşı türü henüz yoktur.
Aslında çoğu insan HIV/AIDS ve Hepatiti işitmiştir.Aslında hepatit AIDS göre daha hızlı bulaşır.Çünkü HIv virüsü bulaşıcı bir eşya üzerinde 1 hafta kadar canlı kalabilirken.Hepatit virüsü bulaştığı bir kesici malzeme üzerinde 1 ay kadar canlı kalabilir.

Taekwondocu olarak alacağınız basit tedbirler:
1-Herhangi bir kanla veya enfeksiyon bulaştırma riski olan bir malzeme ile temas etti iseniz ellerinizi bol sabunlu su ile yıkayınız.Kanla temas gerekiyorsa eldiven kullanınız.(Misal arkadaşınızın partnerisiniz.Onun burnu kanayabilir ve yardım ederken kan s,ze bulaşabilir.)Eldiven kullansanız bile yinede ellerinizi yıkamaktan vazgeçmeyiniz.
2-Antrenmanlardan önce ve sonra ellerinizi yıkamayı alışkanlık haline getiriniz.
3-Gerek maçta gerekse antrenmanlarda sağlık gereçlerininiz steril  olmasına dikkat ediniz.
4-Hastalıklı arkadaşlarınızla cilt temasından kaçınınız.Ter teması olmamasına dikkat ediniz.Ortak havlu,su bardağı,içeçek vs asla kullanmayınız.
5-Antrenman materyallerinizi onda bir oranında çamaşır suyu katarak yıkayınız.
6-Salon tuvaletlerini ve duşlarını düzenli temiz tutunuz ve periyodik dezenfekte ediniz.
7-Herkesin ayakkabısı ,terliği,havlusu,ayrı ayrı olmalı ve karıştırılmamalıdır.Seyahatlerde ortak eşya kullanmayınız.Diş fırçası,tarak, toplu iğne,sporcu içeceği  gibi eşyalar muhakkak her sporcu için ayrı olmalıdır.
8-Düzenli kan testlerinizi yaptırıp hastalık bulaşmış sporcuları tespit ediniz.Hastalıklı sporcular doktor tavsiyesine uymalı ve ona göre davranmalıdırlar.