Taekwondo ve Kasık Ağrısı

KASIK AĞRISI :
Taekwondocularda kasık ağrıları çok sık rastlanılan bir durum olarak ortaya çıkar. Kasık ağrılarının çok değişik nedenleri vardır.Bu nedenle tedavinin iyi yapılabilmesi için teşhisin doğru olması gereklidir.Bunun içinde sebep bir değil değişik branşlarda hekimler tarafından yapılmalıdır.Genel cerrah, ortopedist, ürolog , spor hekiminin ortaklaşa teşhis koyması en doğru olanıdır.
Bizim branşımızda kasık ağrılarının sık görülmesinin nedeni Adductor kas gurubunun aşırı zorlanması sonucu ortaya çıkan, bu kasın tendonlarındaki iltihaplanmalara ve zorlanmalara bağlı oluşan adductor tendiniti verilen duruma bağlıdır.
Aşağıdaki şekillerde bu ana kasın ve yardımcı kas guruplarının anatomik şeklini görüyorsunuz.
Üst seviye tekme çalışmalarında en çok zorlanan ve gerilmeye maruz kalan kas gurubu bunlardır.Yeterli esneme germe antrenmanlarını zaman içinde ihmal eden sporcuların
antrenmanların yoğunlaştığı dönemlerde bu kas gurupları aşırı zorlanmalardan dolayı yıpranırlar.Bu kasları kemiklere bağlayan tendonlarda yıpranma ve iltihaplanmalar oluşur.
Antrenman sonunda, esneme germe hareketleri yapılmazsa bu bölgelerde biriken sertlikler oluşmasına neden olur .Buda bu bölgelerin iltihaplanmasına bir neden olabilir.
Ağrı kasık ta duyulabileceği gibi kasıktan ayağa doğru bir yayılmada söz konusu  olabilir.Üst seviye tekmelerde ağrı  meydana gelmeye başlar.Koşma hareketi esnasında kasıkta acı oluşur

 Yapılacak ilk müdahale dinlenme ve bölgeye soğuk tatbik etmektir.20 dakika soğuk tatbikinden sonra baskılı bandaj uygulamasına geçilir.Kasık bölgesine düzenli olarak jel tatbiki yapılır.


İlk yapılacak şey ilgili bölgeyi dinlendirmek ve soğuk uygulamaktır. Ağrı şikayeti ortadan kalkmadan ağır aktivitelere katılmak olayın kronikleşmesine tedavi süreçlerinin uzamasına neden olur. Akut durumlarda tedavi 4-6 haftalık bir süreci alırken kronik olgularda süreç 3 ay ve üstüne uzamaktadır. Rehabilitasyon tedavide önemli bir yere sahiptir. 3 günlük bir d,inlenmenin ardından kasık eksersizlerine geçilir.Eğer açı tekrarlar ise 3-4 haftalık pasif dinleme şarttır.